Kasıktan Anjiyo: Nedir? Nasıl Yapılır?

kasıktan anjiyo işlemine hazırlanan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kasıktan anjiyo işleminde görülen farklılıklar ve anjiyo işlemi hakkında bilmeniz gerekenler makale içeriğimizde sizlerle… Kasıktan anjiyo nasıl yapılır? Koldan anjiyo ile farkları ve dahasını dilerseniz birlikte inceleyelim.

Anjiyo Nedir?

Anjiyografi operasyonu, kan damarların görüntülendiği son teknoloji bir işlemdir. Arterlerin üç boyutlu görüntülemesi sağlanan operasyon sayesinde kan damarlarındaki tıkanıkların tespiti sağlanmaktadır. Oldukça hızlı sonuç alınabilen anjiyo işlemi, kalp ve damar hastalıklarında tanı konulmasını kolay hale getirmiştir. Anjiyografi işlemi sayesinde, kan damarlarının nerede tıkandığını, bu tıkanıklıkların ne kadar şiddetli olduğu tespit edilebilir.

Tıkanıklığın nedenleri belirlenebildiği için yaşanan semptomların altındaki neden tespit edilebiliyor. Anjiyogramın bir parçası olarak ise kontrastlı madde kullanımı yapılmaktadır. Kan damarlarının daha net ve aydınlık görülebilmesi adına iyotlu kontrast boya enjekte edilmektedir. Bu enjeksiyon işlemi için el bileğinden ve kasıktan IV kanül yerleştirilmektedir. Kasıktan anjiyo işlemi esnasında bu uygulama kasık üzerindeki damarlardan yapılmaktadır. Kasıktan anjiyo operasyonu hakkında daha fazla detay bir sonraki başlığımızda.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kasıktan Anjiyo Nasıl Yapılır?


Anjiyografi işlemi, doktor muayenesinden sonra işleme uygun görülmesi durumunda uygulanabilir. Kasıktan anjiyo sürecinde;

  • Operasyon öncesinde planlanan anjiyo prosedürüne uygun şekilde, belirlenen günde hastanede olmanız gerekmektedir. Anjiyo işleminden en az 6 saat kadar öncesinde katı veya yarı katı gıda alımını kesmeniz gerekmektedir.
  • İşlem öncesi 2 saat kalmasına kadar su ve berrak sıvılar içebilirsiniz ancak son 2 saat su alımını dahi kesmeniz gerekmektedir. Kasıktan anjiyo işlemi için hemşireler tarafından radyoloji odasına götürüleceksiniz. İşleme başlamadan önce kalp atış hızı ve kan basıncınız kontrol edilecektir. Sonrasında kasıktan anjiyo işlemi için kasık bölgesi temizlenecek ve örtü ile örtülecektir.
  • Bu bölgede yapılacak işlemde ağrı hissedilmemesi adına, bölgede lokal anestezi uygulanacaktır. Radyoloji teknisyenleri, kasık bölgesinde belirlenen kan damarına ince bir kateter sokarak, incelenecek alana doğru yönlendirme yapar. Kateter aracılığıyla vücudunuza iyotlu kontrast madde enjekte edilerek ,damarların net görüntülenmesi sağlanır. Kontrast maddenin enjekte edilmesiyle beraber vücudumuzda farklı bir sıcaklık hissedebilirsiniz. Telaşlanmanıza gerek yoktur çünkü bu durum kontrast maddenin bir etkisidir ve düzelecektir.
  • İlacın enjekte edilmesiyle beraber sanal anjiyo işlemine başlanacaktır ve kan damarlarınızın birden fazla fotoğrafı çekilerek, bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Üç boyutlu görüntüleme işlemi tamamlanması ile beraber, kasık bölgesindeki kateter çıkartılacaktır.

Anjiyografi sonrası kasık bölgesinde kanama olmaması adına, bir süre bu bölgeye basınç uygulanır. Açık pansuman yapılarak bölgenin mikrop kapması engellenmeye çalışılacaktır. Kasıktan anjiyo uygulaması sonrasında gözlem odasına transfer edilerek, bir süre sağlık takibiniz sağlanacaktır.

Kasıktan Anjiyografi Sonrası İyileşme

Operasyon sonrası birkaç saat boyunca gözlem odasında beklemeniz gerekmektedir. En az 3 saat kadar ayağa kalkmamanın, kasık bölgenizi zorlamamanız açısından önemlidir.

  • Bu sürede baş dönmesi olabileceği için ayağa kalkmanız gerekirse destek almak ve aniden oturup, birden kalkmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Operasyonun ardından hemşire ve doktorun onay vermesiyle birlikte yemek yemeye, sıvı tüketmeye başlayabilirsiniz.
  • Kasıktan anjiyo işlemi sonrası bir haftalık süre boyunca ağır kaldırmayınız, bacağınızı fazla bükmekten kaçınmalısınız.
  • Kasıktan anjiyo işlemi için kesi yapılan bölgeyi temiz tutmaya özen gösterin ve şişlik, kanama gibi durumların önüne geçmeye çalışmalısınız.

Operasyon sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat ederek iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. Koroner bt anjiyografi sonrası iyileşme sürecinde olduğu gibi, kasıktan anjiyo sonrası da kısa bir iyileşme süresi bulunmaktadır.

Kasıktan Anjiyo ve El Bileğinden Anjiyo Farkı Nedir?

Koroner bt anjiyografi işlemi için uygulanacak olan operasyon hem kasıktan hem de koldan anjiyo olarak gerçekleştirilebilir. Hangi bölgeden operasyon yapılacağı kişinin fiziksel özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki operasyon yapılacak kişinin kasık bölgesi fazla yağlı ve damar tıkanıkları fazlaysa e bileğinden anjiyo tercih edilebilir. Bazı hastaların el bileğindeki damarların ince olması, kateter takılmasına uygun olmayabilir. Risk olmaması adına kasıktan anjiyografi işlemi tercih edilmektedir. İki operasyonda da temel fark sadece kan damarına hangi bölgeden ulaşılacağıdır. Bunun dışında her iki operasyonda koroner arterlerin görüntülenmesinde net ve doğru sonucu verecektir.

Sonuç

Kasıktan anjiyografi işlemi sayesinde ağrısız ve hızlı şekilde kan damarlarındaki tıkanıklıkların görüntülemesi yapılabilmektedir. Küçük bir kesi sayesinde kalp ve kan damarlarının durum tespit edilebildiği için son yılların en çok tercih edilen uygulamalarından biridir. El bileğinden anjiyo olabildiği gibi , kasıktan anjiyo uygulaması da birçok hasta için tercih edilmektedir. Benzer anjiyografi protokollerine sahip olan operasyonu yaptırabilmek için öncesinde semptomlarını doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kasıktan bt anjiyografi uygulaması neden yapılır?

Kasıktan anjio işlemi, kan damarlarının görüntülenmesi için uygulanmaktadır. Kan damarlarındaki tıkanıklıklar, bu tıkanıklıkların boyutu ve kalsiyum birikintileri gibi sorunlar kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Kasıktan anjiyo kaç dakika sürer?

Kasıktan bt anjiyografi işlemi ,hazırlık ve operasyonun tamamlanması ile beraber 30 dakika kadar sürmektedir.

Bt anjiyografi doğruluk oranı nedir?

Bt anjiyografi, son teknoloji kullanılan net görüntüleme sağlanan bir uygulamadır. Uygulama güvenilirliği %90 civarında olmakla beraber, kesin tanı konulmasında oldukça etkilidir.

Kasıktan bt anjiyo hangi yaşlarda yapılmaktadır?

Ct anjiyografi işlemi, anjiyo olmasına engel olmayan tüm yaş gruplarında uygulanabilmektedir. Kasıktan anjiyo işlemi genellikle 50- 60 yaş aralığında yapılmakla beraber çocuk ve bebeklerde de anjiyo uygulanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣