BT Anjiyografi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

BT anjiyografi sonrası muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalbinizdeki daralmış ya da tıkanmış damarları kontrol etmek için uygulanan bt anjiyografi, kalp ve kan damarlarının görüntülerini üretmek için güçlü bir x-ışını makinesi kullanır. Peki bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanılır? Bt anjiyografi sonrası nelere dikkat edilmeli? Bt anjiyo sonrası yapılması yapılması gerekenler nelerdir? Koroner bt anjiyo sonrası ile ilgili tüm merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şeye Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BT Anjiyografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikle doktorunuz bu işlem öncesinde nasıl hazırlanılması gerektiği ile ilgili bilgi verecektir.
 • İşlemden ortalama 4 saat önce hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Sadece su tüketilebilir.
 • İşlemden 12 saat önce kafeinli içeceklerden uzak durulmalı. Kafein bazlı içecekler kalp atış hızını artırabilir ve kalbin net görüntülerinin çekilmesini zorlaştırabilir.
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçların listesini mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. İşlemden önce bir ilaçtan vazgeçmeniz ya da geçici olarak durdurmanız gerekebilir.
 • Herhangi bir şeye alerjiniz varsa mutlaka bunu da doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Hastaneye gelirken bol ve rahat giysiler giyilmelidir. İşlem öncesinde hastaya önlük giydirilir.
 • Gözlük, takı, saç tokası ve takma diş gibi metal eşyalar çıkarılmalıdır.
 • İşitme cihazları ya da iş implantlarını da işlemden önce çıkarmak gerekmektedir.
 • Farklı kronik ya da ciddi bir hastalığınız varsa, bunu da mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Sonrası

 • Bt anjiyo sonrası kişiler normal günlük eylemlerine geri dönebilirler.
 • Çok ağır işlerde çalışılmaması gerekir ya da ağır kaldırılmaması gerekir.
 • Eğer kontrast madde kullanılmışsa, bunu vücuttan atmak için bol bol su içmeniz gerekmektedir.
 • Testinizin sonucu ne olursa olsun, kalbinizi korumaya yardımcı olmak için hayatınızda bir takım değişikliklere gitmelisiniz.
 • Düzenli egzersiz yapmalı ve bu sayede sağlıklı bir kiloya ulaşmanız gerekir. Egzersizler sayesinde kalp hastalığı için risk oluşturan diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine yardımcı olunur. Doktor onayladığı takdirde, haftada en az 150 dakika orta derecede aerobik aktivite ya da 75 dakika yüksek tempolu aerobik hareketleri yapmalısınız. Dilerseniz, aktivitelerinizi günde 10 dakikalık seanslara bölebilirsiniz.
 • Egzersiz dışında sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Meyve, sebze, kepekli tahıllar bakımından zengin ve doymuş yağ, kolesterol sodyum bakımından düşük sağlıklı bir diyet uygulamak, hem kilonuzu hem kan basıncınızı hem de kolesterolünüzü kontrol etmenize yardımcı olur.
 • Beslenmede ağır yiyeceklerden kaçınılmalı, yağ, tuz ve un gibi ürünler azaltılmalı.
 • Sigara tüketmek, kalp hastalığı ve özellikle de ateroskleroz için önemi bir risk faktörüdür. Kalp hastalığı ve bt anjiyo sonrası yan etkileri ortadan kaldırmak için sigarayı bırakmanız gerekmektedir.
 • Şeker, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol varsa, ilaçlarınızı doktorunuzun belirlediği şekilde içmelisiniz.
 • Stres, kan damarlarının daralmasına yol açtığı için kalp krizi riskini artırabilir. Bu nedenle stresten uzak durmaya çalışmalısınız. Gerekirse bu konuda yardım almalısınız. Ayrıca egzersiz yapmak, stresi azaltmaya yardımcı olur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Böbrekleri ile ilgili sorun yaşayanlar, işlemden önce ve sonra sıvı tüketmelidir. Genel olarak işlemden sonra bol su tüketilmelidir. Böylece vücuttaki kontrast madde atılır. İşlem sonrasında hastalar hemen ayağa kalkmamalıdır. Baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü yaşanırsa, hasta müdahale için takip altında tutulur.

Anjiyo olan kişi kaç günde iyileşir?

Herhangi bir yan etki beklenmeyen kişiler 6 saatlik hastane istirahati sonrasında taburcu edilir.

Bt anjiyo kaç dakika sürer?

İşlem yaklaşık 15 saniye sürer.

Bt anjiyo öncesi su içilir mi?

İşlem öncesi 5 saat süreyle herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Özellikle bir gün öncesinde kahve, çay ve enerji içeceği tüketilmemelidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣