sanal anjiyo güvenilir mi bt anjiyo olan kadın

Sanal Anjiyo Güvenilir mi?

Sanal anjiyo güvenilir mi? sorusu, bilgisayarlı tomografi anjiyo yaptırmayı düşünen veya yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Sanal anjiyo uygulamasının riskleri, avantajları ve güvenirliği hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sanal Anjiyo Nedir?

Bt anjiyografi; kan damarları, yumuşak doku ve kemiklerin üç boyutlu görüntüsünü elde eden görüntüleme sistemidir. Kan taşıyan arterlere bakan anjiyografi uygulamasında, hastalıkların tespiti ve tedavisi sağlanabiliyor. Kan damarlarında meydana gelen herhangi bir anormallik, tıkanıklık ve zedelenme durumu bt anjiyo sayesinde kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Görüntüleme sistemleri arasında en kapsamlı uygulamalardan birini en hızlı şekilde tamamlayan bilen ct anjiyo (bilgisayarlı tomografi anjiyo), kan damarlarının görüntülenmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, görüntüleme cihazlarından yayılan radyasyon ve yanlış bilinen bilgiler nedeniyle ‘’ sanal anjiyo güvenilir mi? ‘’ sorusu akıllara geliyor olabilir. Bilgisayarlı anjiyografi uygulamasının güvenliği ve diğer bilgiler hakkında detaylara aşağıdaki başlıklarımızdan ulaşabilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyo Riskleri Nelerdir ?

Her uygulamada olduğu gibi bt koroner anjiyografi uygulamasının da bazı riskleri bulunmaktadır. operasyon sonrası oluşabilecek riskler ihtimal olmakla beraber, herkeste görülmemektedir. Bt anjiyo riskleri arasında;

Alerjik Reaksiyonlar

Bt anjiyografi zararları arasında olabilecek durumlardan biri, uygulama sonrası alerjik reaksiyonlar gelişmesidir. Çoğunlukla alerjik bünyeye sahip olan kişilerde bt anjiyografi kontrast madde kullanımı sonrası alerjik reaksiyonlar görülebilir. Deride kaşıntı, kızarıklık benzeri bulgularla kendini belli eden durum, kontrol altına alınabilir bir yan etkidir. Alerji geçmişinizi doktorunuzla paylaşarak, testten önce alerjik reaksiyona karşı ilaç verilmesini sağlayabilirsiniz.

Doku Hasarı

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması yapılırken, damarlardan birine IV kanül takılmaktadır. Takılan IV kanülden içeri kontrast madde enjekte edilmektedir. Kontrast madde kanülden deri altına sızarsa, cildin altındaki kan damarlarına ve sinirlere hasar verebilir. Deri altında ağrı ve renk değişikliğine de neden olabilen sızıntılar sonucunda doku hasarı meydana gelebilir. Bu nedenle kontrast madde enjeksiyonu sonrası sızıntı veya ağrı hissetmeniz durumunda radyoloji teknisyenlerine durumu bildirmeniz önemlidir.

Bt anjiyo işlemi hakkında risk olarak görülebilecek farklı durumlar da bulunmaktadır. Bt anjiyo zararları nelerdir ? yazı içeriğimizden, uygulamanın riskleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyo Yararları Nelerdir ?

Bt anjiyografi işlemi, kan damarlarının tümünün görüntülemesini sağlayan tanı ve tedavi uygulamasıdır. Geleneksel görüntüleme yöntemlerine göre oldukça hızlı ve teknolojik olan bilgisayarlı anjiyografi sayesinde, var olan hastalıkların tespit süresi oldukça kısa bir sürede tamamlanabilir. Her uygulamada olduğu gibi bt anjiyo uygulaması riskleri de bulunmaktadır ancak avantajları göz önüne alındığında, riskleri oldukça azdır. Bt anjiyo faydaları arasında;

  • Ayrıntılı kesitler halinde üç boyutlu görüntüleme sağlanması
  • Çabuk tamamlanabilen bir işlem olması
  • Hasarlı dokuların hızlı tespit edilebilmesi
  • Damar tıkanıklıkları ve pıhtılaşmaların görülebilesi, müdahale edilebilmesi

Benzer birçok avantajdan bahsedilebilir sanal anjiyo uygulaması, hastalıkların tanı ve tedavisinde büyük öneme sahiptir.

Sanal Anjiyo Güvenilir mi ?

Sanal anjiyo güvenilir mi? sorusu, uygulamayı yaptırmamış kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Bilgisayarlı tomografi anjiyo uygulaması, son teknolojinin kullanıldığı cihazlarla görüntüleme yapan bir cihazdır. Korkulan radyasyon oranı, oldukça düşük seviyelerde alınmakla beraber eski tip görüntüleme cihazlarına oranla çok daha az radyasyona sahiptir. Aynı zamanda bt anjiyo süresi yaklaşık 20 dakika sürmesi nedeniyle oldukça hızlı tamamlanabilen bir uygulamadır.

Uygulama esnasında tüm aşamalarda sizi oda dışında bir bölmede izleyen radyoloji uzmanı bulunmaktadır. Tehlikeli bir durum olmamakla beraber, istenmeyen bir durum veya rahatsız olmanız durumunda müdahale edecek ekip yanınızda olacaktır. Bt anjiyo işlemi son derece güvenli, hızlı ve doğruluk oranı yüksek bir uygulamadır. Uygulamayla ilgili yanlış bilinenlerin aksine, güvenle anjiyo yaptırabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo ne kadar sürer?

Bt anjiyo uygulaması, uygulanan prosedür içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yaklaşık 20 dakika içerisinde tamamlanan uygulama hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Koroner bt anjiyografi nedir?

Bt koroner anjiyo uygulaması, kalbi besleyen kan damarlarının görüntülenmesi işlemidir. Kalp kapakçıkları, kalp zarı ve diğer ayrıntıların görüntülenebildiği koroner bt anjiyo işlemi, kalp hastalıkları ve damarlarına odaklanan bir uygulamadır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.