BT Koroner Anjiyografi Acıtır mı?

BT Koroner Anjiyografi Acıtır mı? anjiyo operasyonu olan hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt koroner anjiyografi acıtır mı? sorusu, daha önce bilgisayarlı tomografi anjiyosu yaptırmamış hastalar tarafından merak edilmektedir. Uygulamanın nasıl yapıldığı ve acı seviyesi hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Koroner Anjiyografi Nedir?

Bilgisayarlı tomografi kalp anjiyosu, kalp ve kalbi besleyen damarların görüntülenmesini sağlayan testtir. X-ışını kullanılarak yapılan uygulama sayesinde kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık, daralma, kalsiyum skorlaması veya pıhtılaşma sorunu olup olmadığı tespit edilebilir. Olası kalp krizi riskinin önüne geçme ve damar hastalıklarının tespitinde koroner anjiyografiden sıklıkla faydalanılır. Görüntüleme merkezi içerisinde yer alan tomografi cihazı yarım aya benzeyen bir makinadır. Bu makine içerisinde yer alan masaya uzanarak işlem gerçekleştirilir. İşlem öncesinde kontratlı boya enjeksiyonu sayesinde damarların tomografi sırasında net ve parlak görünmesi sağlanmaktadır. uygulamanın röntgenden farkı, çekilen görüntülerin bilgisayar ortamında birleştirilmesidir. Birleştirilen görüntüler sayesinde üç boyutlu görüntü elde edilebilir. Üç boyutlu görüntüler sayesinde damarların hem iç kısmı hem de damar duvarlarının görüntülemesi sağlanabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyo Neden Yapılır?

Koroner anjiyografi bt uygulaması kalp ve damar hastalıkları bulgusu veya şüphesi olması durumunda doktorunuzun gerekli görmesi durumunda uygulanır. Kalp ve göğüs bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrılarınızın olması da uygulamanın yapılma nedenlerinden biridir. Semptomlara neden olan hastalığın kesin tanısı konulması adına kalpte detaylı görüntüleme sağlanır. Kalp damarlarının net görüntülemesi sayesinde kesin tanı konulabilir. Bt anjiyografi doğruluk oran yüksek olması sayesinde, doğru tanı konulabilir ve uygun tedaviye başlanabilir.

Bt Koroner Anjiyografi Acıtır mı?

Bt koroner anjiyo işlemi, ağrısız ve acısız bir işledir. Operasyonda uygulanan tek kesi, kontrast madde uygulaması için IV kanül takılması için yapılmaktadır. El bileğinden veya kasıktan takılan IV kanül esnasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Ancak kanül takılması dışında operasyon boyunca başka acı hissetmezsiniz. Bu yüzden bt koroner anjiyografi acıtır mı? sorunuzun cevabı hayır olacaktır. Bt anjiyo süresi operasyonun hazırlık süreciyle beraber yaklaşık 20 dakika süren hızlı bir operasyondur. Operasyonun hızlıca tamamlanmasının ardından bt anjiyografi yan etkileri görülmediği durumlarda aynı gün taburcu olabilirsiniz.

 

Sonuç

Bt koroner anjiyografi, hızlı ve ağrısız bir işlemdir. Koroner arterlerde net görüntülemenin sağlandığı uygulama sayesinde, kalp hastalığı riskleri erkenden tespit edilebiliyor. İlerleyen yaşla birlikte artan damar hastalıkları kalp krizi, felç, inme gibi sorunlar yaratabilmektir. Bu nedenle sağlığınızı etkileyecek durumlar yaşamadan bt koroner anjiyografi yapılması durumunda erken tedavi şansınız olabilmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımıza randevu alarak, bt koroner anjiyografi öncesi muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi nedir?

Koroner anjiyo bt uygulaması, kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde ve damarlardaki anormalliklerin görüntülemesi x-ışını kullanılarak yapılan testtir. Uygulama sayesinde koroner arterlerin üç boyutlu görüntülemesi, bilgisayar ortamına aktarılarak sağlanmaktadır.

Koroner bt anjiyografi neden yapılır?

Koroner bt anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarının tespitinde kullanılan ağrısız bir işlemdir. Damarlarda daralma, kalsiyum birikmesi, plak oluşumu ve kan pıhtılaşması gibi sorunların teşhisi ve sebebi bilinmeyen ağrıların tanısında kullanılmaktadır.

Koroner bt anjiyografi ameliyatında kesi oluşur mu?

Bt koroner anjiyografi öncesinde, el bileğinden veya kasıktan kabül takılması gerekmektedir. Kanül takılabilmesi için seçilen bölgede 3 mm kadar bir kesi oluşturulmaktadır. Bu kesiden takılan kanül çıktıktan sonra kesiğin mikrop kapmaması için bandaj olacaktır. Kesi kendiliğinden bir kaç gün içerisinde kapanacak ve izi kalmayacaktır.

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme, operasyondan en az 4 saat öncesine kadar kesilmelidir. operasyona kadar katı yiyecek yenmemeli ve sadece berrak sıvılar tüketilmelidir. Su, hoşaf gibi sıvılar operasyon öncesi son bir saat kesilmeli ve operasyona hazırlık başlanmalıdır.

Bebeklerde koroner bt anjiyo yapılır mı?

Evet, gerekli görüldüğü durumlarda bebeklerde ve çocuklarda bt anjiyo uygulaması yapılabilmektedir. Doğuştan kalp bozuklukları ve damar anormalliklerinin tespitinde koroner bt anjiyografi kalp görüntülemesi için kullanılır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣