BT Koroner Anjiyografi Acıtır mı? anjiyo operasyonu olan hasta ve doktor

BT Koroner Anjiyografi Acıtır mı?

Bt koroner anjiyografi acıtır mı? sorusu, daha önce bilgisayarlı tomografi anjiyosu yaptırmamış hastalar tarafından merak edilmektedir. Uygulamanın nasıl yapıldığı ve acı seviyesi hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Koroner Anjiyografi Nedir?

Bilgisayarlı tomografi kalp anjiyosu, kalp ve kalbi besleyen damarların görüntülenmesini sağlayan testtir. X-ışını kullanılarak yapılan uygulama sayesinde kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık, daralma, kalsiyum skorlaması veya pıhtılaşma sorunu olup olmadığı tespit edilebilir. Olası kalp krizi riskinin önüne geçme ve damar hastalıklarının tespitinde koroner anjiyografiden sıklıkla faydalanılır. Görüntüleme merkezi içerisinde yer alan tomografi cihazı yarım aya benzeyen bir makinadır. Bu makine içerisinde yer alan masaya uzanarak işlem gerçekleştirilir. İşlem öncesinde kontratlı boya enjeksiyonu sayesinde damarların tomografi sırasında net ve parlak görünmesi sağlanmaktadır. uygulamanın röntgenden farkı, çekilen görüntülerin bilgisayar ortamında birleştirilmesidir. Birleştirilen görüntüler sayesinde üç boyutlu görüntü elde edilebilir. Üç boyutlu görüntüler sayesinde damarların hem iç kısmı hem de damar duvarlarının görüntülemesi sağlanabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyo Neden Yapılır?

Koroner anjiyografi bt uygulaması kalp ve damar hastalıkları bulgusu veya şüphesi olması durumunda doktorunuzun gerekli görmesi durumunda uygulanır. Kalp ve göğüs bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrılarınızın olması da uygulamanın yapılma nedenlerinden biridir. Semptomlara neden olan hastalığın kesin tanısı konulması adına kalpte detaylı görüntüleme sağlanır. Kalp damarlarının net görüntülemesi sayesinde kesin tanı konulabilir. Bt anjiyografi doğruluk oran yüksek olması sayesinde, doğru tanı konulabilir ve uygun tedaviye başlanabilir.

Bt Koroner Anjiyografi Acıtır mı?

Bt koroner anjiyo işlemi, ağrısız ve acısız bir işledir. Operasyonda uygulanan tek kesi, kontrast madde uygulaması için IV kanül takılması için yapılmaktadır. El bileğinden veya kasıktan takılan IV kanül esnasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Ancak kanül takılması dışında operasyon boyunca başka acı hissetmezsiniz. Bu yüzden bt koroner anjiyografi acıtır mı? sorunuzun cevabı hayır olacaktır. Bt anjiyo süresi operasyonun hazırlık süreciyle beraber yaklaşık 20 dakika süren hızlı bir operasyondur. Operasyonun hızlıca tamamlanmasının ardından bt anjiyografi yan etkileri görülmediği durumlarda aynı gün taburcu olabilirsiniz.

 

Sonuç

Bt koroner anjiyografi, hızlı ve ağrısız bir işlemdir. Koroner arterlerde net görüntülemenin sağlandığı uygulama sayesinde, kalp hastalığı riskleri erkenden tespit edilebiliyor. İlerleyen yaşla birlikte artan damar hastalıkları kalp krizi, felç, inme gibi sorunlar yaratabilmektir. Bu nedenle sağlığınızı etkileyecek durumlar yaşamadan bt koroner anjiyografi yapılması durumunda erken tedavi şansınız olabilmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımıza randevu alarak, bt koroner anjiyografi öncesi muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi nedir?

Koroner anjiyo bt uygulaması, kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde ve damarlardaki anormalliklerin görüntülemesi x-ışını kullanılarak yapılan testtir. Uygulama sayesinde koroner arterlerin üç boyutlu görüntülemesi, bilgisayar ortamına aktarılarak sağlanmaktadır.

Koroner bt anjiyografi neden yapılır?

Koroner bt anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarının tespitinde kullanılan ağrısız bir işlemdir. Damarlarda daralma, kalsiyum birikmesi, plak oluşumu ve kan pıhtılaşması gibi sorunların teşhisi ve sebebi bilinmeyen ağrıların tanısında kullanılmaktadır.

Koroner bt anjiyografi ameliyatında kesi oluşur mu?

Bt koroner anjiyografi öncesinde, el bileğinden veya kasıktan kabül takılması gerekmektedir. Kanül takılabilmesi için seçilen bölgede 3 mm kadar bir kesi oluşturulmaktadır. Bu kesiden takılan kanül çıktıktan sonra kesiğin mikrop kapmaması için bandaj olacaktır. Kesi kendiliğinden bir kaç gün içerisinde kapanacak ve izi kalmayacaktır.

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme, operasyondan en az 4 saat öncesine kadar kesilmelidir. operasyona kadar katı yiyecek yenmemeli ve sadece berrak sıvılar tüketilmelidir. Su, hoşaf gibi sıvılar operasyon öncesi son bir saat kesilmeli ve operasyona hazırlık başlanmalıdır.

Bebeklerde koroner bt anjiyo yapılır mı?

Evet, gerekli görüldüğü durumlarda bebeklerde ve çocuklarda bt anjiyo uygulaması yapılabilmektedir. Doğuştan kalp bozuklukları ve damar anormalliklerinin tespitinde koroner bt anjiyografi kalp görüntülemesi için kullanılır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Doktorlarımız

Kardiyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.