BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi

bt taraması ağrısız mamografi alternatifi göğüs bt çektiren kadınlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt taraması ağrısız mamografi alternatifi olarak tercih edilebiliyor. İç organlarından kesitler sunan uygulamanın detaylarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Bt taraması, doktorların vücudun iç organlarının üç boyutlu görüntülemesini sağlayan testtir. İç organlardan kesitler sunan bilgisayarlı tomografi X- ışını kullanılan bir tekniktir. Röntgenden farklı olarak, görüntüler bilgisayara aktarılır ve kesitler birleşerek üç boyutlu görüntü elde edilir. Yarım ay şeklindeki bir makine olan tomografi cihazı sayesinde tüm vücudun içi ayrıntılı olarak görüntülenebiliyor. Kontrastlı bir solüsyon verilerek yapılan uygulama, ağrısız ve acısız bir işlem olması ile son yıllarda mamografi işlemi için de tercih edilmektedir. Rutin olarak kullanılmasa da meme kanseri veya semptomları bulunuyorsa, doktorunuzun onayıyla meme kanseri teşhisinde bilgisayarlı tomografi kullanılabilmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Neden Göğüs Bt Taraması Yaptırmalıyım?

Mamografi yerine göğüs bt taraması yaptırmak, semptomların ve bulguların ilerlemeden teşhisini sağlamaktadır. İlerlemiş olabilecek olan semptomların diğer organlara yayılıp yayılmadığı bilgisayarlı tomografi sayesinde tespit edilebilir. Dijital mamografi uygulamasından daha az radyasyona sahip olan bilgisayarlı tomografi sayesinde tek işlemde tüm iç organlardaki yayılma görülebilir. Göğüs bilgisayarlı tomografi sayesinde; lenf düğümleri, akciğerler, karaciğerler, beyin ve omurga gibi meme kanserinin yayılma gösterebileceği alanların kontrolünü tek seferde sağlayabilmektedir.

Meme Kanseri Teşhisinde Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Uygulanır?

Meme kanseri tanısında kesinleşme veya şüphelenilen meme kanseri semptomlarından kesin teşhisi konulabilmesi adına bilgisayarlı tomografi istenebilir. Bazen meme kanseri olmanız durumunda doktorunuz kanserin göğüs duvarını geçip geçmediğinin kontrolü için de bt taraması uygulanabiliyor. ‘’ BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi ‘’ şu şekilde gerçekleşir;

  • Bilgisayarlı tomografi uygulamasına başlamadan önce bir hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Görüntüleme cihazının olduğu odaya geldiğinizde, bilgisayarlı tomografi cihazı ve masasını göreceksiniz. Masaya uzandığınızda, radyoloji teknisyenleri el bileğinizden IV kanül takacaklar.
  • IV kanülden yapılacak olan kontrastlı boya maddesinin enjeksiyonu ile birlikte ağızda metal tadı oluşabilir. Aynı zamanda vücudunuzda ısı artışı hissedebilirsiniz ancak bu enjekte edilen kontrast maddenin bir etkisidir. Bu etki geçicidir ve telaşlanacak bir durum yoktur.
  • Operasyona başlanması için sağlık ekipleri odadan ayrılacaktır.
  • Bt taraması başladığında uzandığınız masa, cihazın içerisine ileri ve geri şekilde ilerleyecektir. Bu esnada bazı tıkırtılar duyabilirsiniz, bunlar kesitler çekilirken çıkan seslerdir. Bu seslerden rahatsız olup hareket etmemeniz önemlidir. Çünkü hareket etmeniz durumunda resimler net çıkmayacaktır.
  • Net çıkmayan görüntüler nedeniyle işlem süresi uzayabilir ve tekrar bt taraması yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda göğüs bilgisayarlı tomografi çekimi tamamlanacak ve gözlem için istirahat odasına alınacaksınız.

Göğüs bt taraması ardından bilgisayarlı tomografi sonuçları aynı gün içerisinde çıkacaktır. Radyoloji uzmanınız ve genel cerrahi uzmanı sonuçların raporlanmasının ardından sizinle görüşecektir. Meme kanserinin yayılma durumu, bulguların varlığı konusunda yüksek doğruluk oranına sahip olan bilgisayarlı tomografi sayesinde gerekli müdahaleler yapılabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi sonuçları sonrasında doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemleri gözden geçirilebilir ve meme kanserinin son durumu tespit edilebilmektedir. ‘’ BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi ‘’ olarak günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Mamografi uygulaması, göğüs bölgesindeki kanserin erken evre tespitinde oldukça etkilidir. Ancak bulgu ve şüpheler ilerlemiş kanser olasılığından şüphelendiği takdirde tüm göğüs bölgesinin görüntülemesinde bilgisayarlı tomografiyi tercih edilmektedir. Meme kanserinin diğer organlarda ve lenflerdeki yayılmasının tek taramada görüntülenebildiği uygulama sayesinde daha az radyasyon ile daha fazla sonuç elde edilebilir. Mamografiye göre daha geniş alandaki kanser etkilerini gösterebilen göğüs bt taraması sayesinde kanserin gelmiş olduğu nokta ve hasar tespit edilebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımıza randevu alarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme kanseri teşhisinde bilgisayarlı tomografi kullanılır mı?

Kanser teşhisinde birçok farklı test birlikte uygulanmaktadır. Bilgisayarlı tomografi taraması, kanser oluşumu ve yayılma oranı hakkında bilgi vererek, kanser tespitinde yardımcı olabilir.

Göğüs bilgisayarlı tomografi işlemi ağrılı mıdır?

BT taraması ağrısız mamografi alternatifi olan bir testtir. Bilgisayarlı tomografi uygulaması ağrısız ve acısız bir işlem olarak öne çıkmaktadır.

Göğüs bt taraması kaç dakika sürer?

Meme bilgisayarlı tomografi taraması, işlemin hazırlık ve tamamlanma süreçleri dahil 20 dakika kadar sürmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣