BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi

bt taraması ağrısız mamografi alternatifi göğüs bt çektiren kadınlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt taraması ağrısız mamografi alternatifi olarak tercih edilebiliyor. İç organlarından kesitler sunan uygulamanın detaylarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Bt taraması, doktorların vücudun iç organlarının üç boyutlu görüntülemesini sağlayan testtir. İç organlardan kesitler sunan bilgisayarlı tomografi X- ışını kullanılan bir tekniktir. Röntgenden farklı olarak, görüntüler bilgisayara aktarılır ve kesitler birleşerek üç boyutlu görüntü elde edilir. Yarım ay şeklindeki bir makine olan tomografi cihazı sayesinde tüm vücudun içi ayrıntılı olarak görüntülenebiliyor. Kontrastlı bir solüsyon verilerek yapılan uygulama, ağrısız ve acısız bir işlem olması ile son yıllarda mamografi işlemi için de tercih edilmektedir. Rutin olarak kullanılmasa da meme kanseri veya semptomları bulunuyorsa, doktorunuzun onayıyla meme kanseri teşhisinde bilgisayarlı tomografi kullanılabilmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Neden Göğüs Bt Taraması Yaptırmalıyım?

Mamografi yerine göğüs bt taraması yaptırmak, semptomların ve bulguların ilerlemeden teşhisini sağlamaktadır. İlerlemiş olabilecek olan semptomların diğer organlara yayılıp yayılmadığı bilgisayarlı tomografi sayesinde tespit edilebilir. Dijital mamografi uygulamasından daha az radyasyona sahip olan bilgisayarlı tomografi sayesinde tek işlemde tüm iç organlardaki yayılma görülebilir. Göğüs bilgisayarlı tomografi sayesinde; lenf düğümleri, akciğerler, karaciğerler, beyin ve omurga gibi meme kanserinin yayılma gösterebileceği alanların kontrolünü tek seferde sağlayabilmektedir.

Meme Kanseri Teşhisinde Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Uygulanır?

Meme kanseri tanısında kesinleşme veya şüphelenilen meme kanseri semptomlarından kesin teşhisi konulabilmesi adına bilgisayarlı tomografi istenebilir. Bazen meme kanseri olmanız durumunda doktorunuz kanserin göğüs duvarını geçip geçmediğinin kontrolü için de bt taraması uygulanabiliyor. ‘’ BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi ‘’ şu şekilde gerçekleşir;

  • Bilgisayarlı tomografi uygulamasına başlamadan önce bir hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Görüntüleme cihazının olduğu odaya geldiğinizde, bilgisayarlı tomografi cihazı ve masasını göreceksiniz. Masaya uzandığınızda, radyoloji teknisyenleri el bileğinizden IV kanül takacaklar.
  • IV kanülden yapılacak olan kontrastlı boya maddesinin enjeksiyonu ile birlikte ağızda metal tadı oluşabilir. Aynı zamanda vücudunuzda ısı artışı hissedebilirsiniz ancak bu enjekte edilen kontrast maddenin bir etkisidir. Bu etki geçicidir ve telaşlanacak bir durum yoktur.
  • Operasyona başlanması için sağlık ekipleri odadan ayrılacaktır.
  • Bt taraması başladığında uzandığınız masa, cihazın içerisine ileri ve geri şekilde ilerleyecektir. Bu esnada bazı tıkırtılar duyabilirsiniz, bunlar kesitler çekilirken çıkan seslerdir. Bu seslerden rahatsız olup hareket etmemeniz önemlidir. Çünkü hareket etmeniz durumunda resimler net çıkmayacaktır.
  • Net çıkmayan görüntüler nedeniyle işlem süresi uzayabilir ve tekrar bt taraması yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda göğüs bilgisayarlı tomografi çekimi tamamlanacak ve gözlem için istirahat odasına alınacaksınız.

Göğüs bt taraması ardından bilgisayarlı tomografi sonuçları aynı gün içerisinde çıkacaktır. Radyoloji uzmanınız ve genel cerrahi uzmanı sonuçların raporlanmasının ardından sizinle görüşecektir. Meme kanserinin yayılma durumu, bulguların varlığı konusunda yüksek doğruluk oranına sahip olan bilgisayarlı tomografi sayesinde gerekli müdahaleler yapılabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi sonuçları sonrasında doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemleri gözden geçirilebilir ve meme kanserinin son durumu tespit edilebilmektedir. ‘’ BT Taraması: Ağrısız Mamografi Alternatifi ‘’ olarak günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Mamografi uygulaması, göğüs bölgesindeki kanserin erken evre tespitinde oldukça etkilidir. Ancak bulgu ve şüpheler ilerlemiş kanser olasılığından şüphelendiği takdirde tüm göğüs bölgesinin görüntülemesinde bilgisayarlı tomografiyi tercih edilmektedir. Meme kanserinin diğer organlarda ve lenflerdeki yayılmasının tek taramada görüntülenebildiği uygulama sayesinde daha az radyasyon ile daha fazla sonuç elde edilebilir. Mamografiye göre daha geniş alandaki kanser etkilerini gösterebilen göğüs bt taraması sayesinde kanserin gelmiş olduğu nokta ve hasar tespit edilebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımıza randevu alarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme kanseri teşhisinde bilgisayarlı tomografi kullanılır mı?

Kanser teşhisinde birçok farklı test birlikte uygulanmaktadır. Bilgisayarlı tomografi taraması, kanser oluşumu ve yayılma oranı hakkında bilgi vererek, kanser tespitinde yardımcı olabilir.

Göğüs bilgisayarlı tomografi işlemi ağrılı mıdır?

BT taraması ağrısız mamografi alternatifi olan bir testtir. Bilgisayarlı tomografi uygulaması ağrısız ve acısız bir işlem olarak öne çıkmaktadır.

Göğüs bt taraması kaç dakika sürer?

Meme bilgisayarlı tomografi taraması, işlemin hazırlık ve tamamlanma süreçleri dahil 20 dakika kadar sürmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣