Koroner BT Anjiyografi Uygulama Alanları Nelerdir?

Koroner bt anjiyografi uygulama alanları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hastanın damarlarındaki kireçlenme düzeylerine bakabilen ve bu darlıkların neyden kaynaklandığını değerlendiren yönteme koroner bt anjiyografi denir. Kalbin anatomik bozukluklarının incelenmesinde ve birçok kalp hastalığının tanısında yol göstericidir. Kontrast madde kullanarak daha net görüntülerin sağlanmasına yarayan bu yöntem, tomografik bir görüntüleme metodudur. Peki koroner bt anjiyografi uygulama alanları nelerdir? Hangi hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılır? Detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız koroner bt anjiyografi uygulama alanları hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Uygulama Alanları

 • Koroner arter hastalığı
 • Kalp zarı hastalıkları
 • Doğumsal kalp hastalıkları
 • Kalp kitleleri
 • Kapak ve protez kapak hastalıkları
 • Göğüs ağrısı
 • Başka testler yapılmasına rağmen tanı konulamayan göğüs, çene, boyun ve kol ağrısı
 • Kalp yetmezliği
 • Diğer damar sorunları veya göğüs travması
 • Cerrahi müdahale gerektiren kalp kapak hastalığı
 • Belirsiz ya da sonuçsuz stres testi sonuçları
 • Klasik kateter anjiyografinin yetersiz ve riskli olduğu özel durumlar
 • Aile geçmişinde kalp damar hastalığı olanlar
 • Kalp krizi yaşayanlar
 • Kalp sıkışması yaşayanlar
 • Efor testi sonuçlarında sıkıntı çıkanlar
 • Belli bir neden yokken ciddi ritim bozukluğu yaşayanlar
 • Kalp dışında başka riskli bir ameliyat gerekiyorsa ve ameliyat sırasında kalp sorunu olma riski bulunuyorsa da koroner bt anjiyografi işlemine başvurulur.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Hangi Hastalara Uygulanmamalıdır?

Koroner bt anjiyografi uygulama alanları dışında bir diğer merak edilen konu da hangi hastalara uygulanmaması gerektiğidir. Bt anjiyografi işleminde kontrast madde kullanıldığı için, bu maddeye karşı alerjik reaksiyonu olanlar ve kronik böbrek yetmezliği olanlar mutlaka işlemden önce doktoru ile görüşmelidir. İşlemde kullanılan kontrast madde, böbrek sorunları olan kişilerin daha fazla böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Öte yandan küçük çaplı stentleri olan kişilerde, koroner bt anjiyografi net sonuçlar sağlamaz. Radyasyon almaması gereken kanser hastaları için de bu yöntemin kullanılması şart ise, minimum radyasyon dozunu alması için temkinli davranmak gerekmektedir.

Aynı zamanda kontrast maddeye karşı alerji geliştirmeye müsait olan hastalar, işlemden önce alerji öykülerini detaylı bir şekilde anlatmalılar. Alerji olması durumunda, hastaya koruyucu ilaçlar verilerek işlem uygulanır ve işlemin ardından hasta gözetim altında tutulur. Anafilaksi gibi ciddi alerjik hikayesi olanlar, doktorla görüşerek muayene olmalı ve öncesinde alınabilecek önlemler konuşulmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografiden sonra hamile veya küçük çocukların yanında durulur mu?

Bu yöntem radyoaktif bir madde içermediğinden dolayı herhangi bir şeye dikkat etmeye gerek yoktur.

Bt anjiyografi sonrası nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bt anjiyografi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında, mutlaka bol bol su içilmesi gerektiği yer alır. Bu sayede kontrast maddenin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasını sağlarsınız. İşlemden sonra aniden ayağa kalkmamak gerekir. Önce bir süre oturmaları gerekir, o esnada da tansiyon ve nabız kontrol edilir. Baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar yaşayan hastalar takip altında bir süre daha hastanede tutulur.

Kalp tomografisi işleminde herhangi bir ağrı hissedilir mi?

Bu işlemde herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣