Kardiyak BT: Koroner Kalsiyum Skorlaması Teşhisi

Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt sonucu inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt uygulaması, koroner arterlerin görüntülemesinde etkili uygulamalardan biridir. Koroner arter hastalığı sonucunda kalsiyum skorlaması değerlendirilmesi yapılacak hastalara kardiyak bt uygulaması yapılabilmektedir. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için makalemizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Koroner Kalsiyum Skorlaması Nedir?

Kalsiyum skorlama testi, atardamarlarda biriken kalsiyumun ölçülmesinde kullanılan bir testtir. Kalp taraması olarak da bilinen kalsiyum skorlaması için x-ışını kullanılarak görüntüleme yapılmaktadır. Atardamarların içerisinde biriken plaklar zamanla büyüyerek kalp damarlarındaki kan akışının engellenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kalp taraması esnasında kalpteki kalsiyum birikmesi ölçülerek, plak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Plak oluşumu bulunması durumunda, doktorunuz olası koroner arter hastalığına sahip olup olmadığınızın tanısını koyacaktır. Aynı zamanda koroner kalsiyum skorlaması sayesinde kalp sorunlarının riskinin azaltılması amacıyla önlem alınabilir ve erken tanı konulabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Kalsiyum Skorlaması Neden Yapılır?

Koroner kalsiyum taraması, doktorunuzun isteği doğrultusunda kalp hastalığı riskinin ölçülmesi adına yapılabilmektedir. Kalp sağlığınızın daha iyi anlanması veya tedavi planının belirlenmesi için kalp taramasından faydalanılabilir. Bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde x-ışını kullanılarak, kalbinizin çok sayıda görüntüsü elde edilebilir. Üç boyutlu görüntüleme yapılan bilgisayarlı tomografi sayesinde, kan damarlarındaki tüm plak görünümü tespit edilebilir. Kandaki oksijen akışını kan akışını engelleyerek kalp kaslarındaki kısıtlamalara neden olabilmektedir. Bu nedenle kalsiyumların ilerleyen dönemlerde kalp krizi gibi daha büyük sorunlara yol açmaması adına tedavisi önemlidir.

Kalp Taraması Ne Zaman Kullanılır?

Kalp taraması, kalp krizi riski düşük veya orta olan kişilerde tanının kesinleştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Kalp taraması sonuçlarına göre, erken tedaviye başlayarak olası riskli durumların önüne geçebilmektedir. Risk faktörlerinin varlığı nedeniyle de kalp taraması yaptırılabilir. Çünkü, kalp hastalıklarının ilerlemiş olmaması tedaviye başarılı yanıt alınması açısından önemli faktörlerden biridir.

Koroner Kalsiyum Skorlaması Kardiyak Bt Nasıl Yapılır?

Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt öncesi, hastane ekibi tarafından yapılması ve yapılmaması gerekenler tarafınıza bildirilecektir. operasyonun olduğu gün üzerinizde ahat kıyafetler olması ve metal takıları yanınızda bulundurmanız önerilir.

Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt sırasında, teknisyenler elektron adı verilen sensörleri göğüs bölgesine yerleştirilecektir. Kalp aktivitelerinin kayıt edilmesine yarayan bu sensörler sayesinde kalp atışlarınızı kayıt altına alacaktır. Yarım ay şeklindeki bir cihaz içerisinde hareket eden bir masaya uzanmanız istenecek. Bu masa ileri ve geri doğru kayarken kalp damarlarının sayısız görüntülemesi sağlanacaktır. Bu esnada odada kimse bulunmayacak ancak gerekli durumlarda interkom üzerinden sizinle iletişime geçilecektir. Bilgisayarlı tomografi taraması sırasında sesler duyabilirsiniz, bu sesler makinenin çekim esnasında çıkardığı seslerden fazlası değildir.

Uygulamada kalp atışlarının daha rahat kontrol edilebilmesi adına öncesinde hap veya enjeksiyon yapabilir. Kalp atışlarınızın yavaşlamasıyla daha net görüntüler elde edilebilecektir. Uygulamada damarların tam görünümü için kontrastlı boya enjekte sağlanabilir. Bu uygulamayla birlikte kan damarlarında parlak ve net bir görüntü elde edilmektedir. İşlem boyunca hareket etmemeniz ve görüntülerin net çıkmasıyla birlikte bt kalp taraması işlemi tamamlanmış olur.

Kalp taramasının ardından ekstra bir önlem almaya gerek yoktur. Bt anjiyografi sonrası iyileşme sürecinde olduğu gibi aynı gün içerisinde eve dönebilirsiniz. İşlem 15 – 20 dakika kadar sürüp, koroner kalsiyum skorlama değerleri alındığında tarafınıza koroner kalsiyum sonuçlar iletilecektir. Aynı zamanda operasyon sonrası oluşabilecek risklerle ilgili bilgi almak için  koroner kalsiyum riskleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç

Koroner kalsiyum skoru testi kalp hastalığı riski bulunan veya kalp hastalığı semptomu bulunan kişilerde uygulanabilmektedir. Kardiyoloji doktorunuz ile yapılan görüşmeler sonucunda kalp damarlarında bir sağlık problemi olabileceği riski görülebilir. Semptomların bulunması durumunda kalp damarlarına giden kan akışını engelleyen kalsiyum birikintilerinde şüphelenilir. Ancak bu tanının konabilmesi için öncelikle kardiyoloji, sonrasında radyoloji uzmanlarıyla görüşme sağlamalısınız. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarından randevu alarak, koroner kalsiyum skorlaması testi için muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi neden yapılır?

Koroner bt anjiyografi uygulaması, kalp ve kalbi besleyen damarlardaki hastalıkların tanısının konulabilmesi için uygulanmaktadır. Kalp hastalığı semptomların bulunuyorsa veya riskli grupta bulunuyorsanız, kardiyoloji doktorunuzla yapacağınız görüşmesi sonrası koroner bt anjiyografi uygulanabilir.

Kalsiyum skorlama testi kaç dakika sürer?

Koroner  kalsiyum skorlaması testi, işleme hazırlık ve uygulama süresiyle birlikte yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.

Kalpte kalsiyum birikmesi neden olur?

Kalpte kalsiyum birikmesi aslında plak birikmesiyle birlikte gelişmektedir. Damarlarda plak birikmesi sonrasında iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Plakların iltihaplanmasıyla birlikte plaklarda kalsiyum birikmesi meydana gelmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣