Çocukluk Çağı Beyin ve Sinir Hastalıkları

Çocukluk Çağı Beyin ve Sinir Hastalıkları

Nöroşirurji alanı ilgilendiği bölge ve yaş gruplarına göre farklı alt dallarda karşımıza çıkar. Bu alt dallardan birsi de çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları ile ilgilenen pediatrik nöroşirurjidir. Henüz anne karnında başlayan beyin ve omurilik sorunları ile ilgilenen pediatrik nöroşirurji, söz konuş hastalıkların tedavisinin uygulandığı bir alandır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Pediatrik Nöroşirurji Nedir?

Anne karnından itibaren ortaya çıkan nöroşirurji hastalılarını inceleyen pediatrik nöroşirurji, nöroşirurji alanının çocuklar ile ilgilenen bölümüdür. Çocukluk çağı beyin ve sinir hasarlıkları oldukça ciddi rahatsızlıkları kapsayan bir alandır. Doğumdan itibaren gelen bu problemler, kaliteli bir yaşam için mutlaka tedavi edilmelidir. Pediatrik nöroşirurjinin temeli sürekli takip ve müdahaleye dayanır.

Doğumdan 18 yaşına kadar olan süreç çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıları içerisinde değerlendirilir. Damar hastalıkları, beyin ve omurilik tümörleri ve yeni doğan bebeklerde sıkça görülen bel açıklığı gibi sorunların pediatrik nöroşirurji alanında çözüme kavuşur.

Çocukluk Döneminde Görülen Nöroşirurji Hastalıkları

Pediatrik nöroşirurji alanında incelenen çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları şu şekildedir:

· Doğumsal beyin kanamaları,

· Doğumsal sinir sistemi bozuklukları,

· Beyin omurilik sıvısındaki artış,

· Omurga şekil bozuklukları,

· Kafa ve omurilik yaralanmaları,

· Omurilik ve damarsal hastalıklar,

· Kafatası şekil bozuklukları

· Omurga ve omurilik kapanma defektleri,

· Epilepsi ve diğer hareket bozuklukları,

· Çocukluk çağı beyin ve omurilik damarsal hastalıkları

· Anevrizma,

· Çocukluk çağı hareket bozuklukları,

· Distoni ve spastisite

· Yeni doğan doğumsal beyin kanamaları,

Söz konusu hastalıklar pediatrik nöroşirurji alınında tedavi edilir.

Pediatrik Nöroşirurji Tedavi Yöntemleri

Çocuğun gelişim evrelerindeki bilinçli doğum süreci ve bilinçli davranış, çocukluk çağı beyin ve nörolojik bozukluklarının erken tanı ve tedavi uygulamaları için gereklidir. İki yaşına kadar devam eden sinir sistemi gelişimi bu aşamada hastalıklardan şikâyetçiyse çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasıyla dolu bir durumda demektir. Bu nedenle gerekli kontroller doğumdan önce başlamalı ve her zaman belirli bir süre devam etmelidir. Bu sayede bazı çocukluk çağı beyin ve nörolojik bozuklukları önlenebilirken bazıları doğumdan hemen sonra teşhis ve tedavi edilebilir. Bu çalışmalar sonucunda, çocukluk çağı beyin ve nörolojik rahatsızlıklarından mustarip çocuklar, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmekte ve diğer çocuklarla aynı yaşam kalitesini sürdürebilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pediatrik nöroşirurji nedir?

Nöroşirurji alanı ilgilendiği bölge ve yaş gruplarına göre farklı alt dallarda karşımıza çıkar. Bu alt dallardan birsi de çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları ile ilgilenen pediatrik nöroşirurjidir.

Pediatrik nöroşirurji hangi yaş aralığını kapsar?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan süreç çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıları içerisinde değerlendirilir.

Çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları nelerdir?

Omurga şekil bozuklukları, kafa ve omurilik yaralanmaları, omurilik ve damarsal hastalıklar, kafatası şekil bozuklukları ve omurga ve omurilik kapanma defektleri gibi birçok hastalık çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları içerisindedir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.