CT ile Anjiyo Güvenli mi?

CT ile anjiyo güvenli mi diye bilgi veren doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp damar hastalıklarından korunma ve erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Bu alanda yapılan son değişiklikler ile birlikte teknoloji de bir hayli gelişiyor. CT kullanarak uygulanan koroner anjiyografi işlemi de bunlardan biridir. Peki Ct ile anjiyo güvenli mi? Bu noktada ct koroner anjiyografinin önemi nedir? gibi soruların yanıtına ulaşmak için, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

CT ile Anjiyonun Önemi

Kalp damar hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde uygulanan yeni ve yararlı teknolojiler her yıl gündeme gelmektedir. Bu teknolojiler arasında ise CT (Compüterize Tomografi) ile uygulanan anjiyografi yer almaktadır. Damar yolu ile koroner damarlara kadar uzanan bir kateter kullanmadan, kasık atar damarlarına bir girişim yapmadan uygulanan bu yöntem, hem sorunsuz hem de ağrısızdır. Son derece güvenli olan ct koroner anjiyografi, oldukça kısa sürüyor. Özellikle yan etkileri ve riski yok denecek kadar azdır. Eğer işlem esnasında kullanılan kontrast maddeye karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, bu işlemin sıfır risk taşıdığını belirtmeliyiz.

Klasik koroner anjiyografinin, koroner arter hastalığının tanısında çok işe yaradığı doğrudur. Ancak bilimsel veriler, klasik koroner anjiyografinin kullanıldığı hastaların %20 – %25 kadarında koroner arterlerin normal bulunduğunu göstermiştir. Öte yandan yine aynı veriler, klasik anjiyonun kullanıldığı hastaların %70’inde herhangi bir tedavinin gerekmediğini ortaya çıkmıştır. Bu veriler doğrultusunda ise, koroner anjiyografinin bazı zamanlarda gereksiz yere kullanıldığı gözlemlenmiştir. Ancak ct anjiyografi ile uygulanan sonuçların %99’u son derece güvenlidir. Bu sayede hem doktorlar hem de hasta açısından oldukça kolay ve az zahmetli bir tanı yöntemi uygulanmış olur.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

CT Anjiyografiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kollarda, sol omuzda, sırtta, boyunda, çenede ve midede rahatsızlık ya da ağrı, düzensiz kalp atışı – aritmi, aşırı terleme, nefes almada zorluk, hazımsızlık ya da mide ekşimesi, mide bulantısı ya da kusma ve baş dönmesi gibi koroner arter hastalığı belirtileri taşıyorsanız, koroner bt anjiyo uygulamasına ihtiyacınız var demektir.

CT ile Anjiyo Güvenli mi? CT Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

  • Kontrast maddeye karşı alerji
  • Kontrast maddenin bir sonucu olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması
  • İşlem sırasında alınan ilaçlardan dolayı baş ağrısı gibi durumların dışında herhangi bir etkisi yoktur. Sonuç olarak ct ile anjiyo güvenli mi sorusunun cevabı çok nettir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ct anjiyo nedir? 

Kalp ile ilgili tüm problemlerin ve kalbe bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların görüntülenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Ct tehlikeli mi?

Riski ve yan etkisi yok denecek kadar azdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kontrast maddeye karşı herhangi bir alerjiniz yoksa sıfır riske sahipsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣