CT ile Anjiyo Güvenli mi?

CT ile anjiyo güvenli mi diye bilgi veren doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp damar hastalıklarından korunma ve erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Bu alanda yapılan son değişiklikler ile birlikte teknoloji de bir hayli gelişiyor. CT kullanarak uygulanan koroner anjiyografi işlemi de bunlardan biridir. Peki Ct ile anjiyo güvenli mi? Bu noktada ct koroner anjiyografinin önemi nedir? gibi soruların yanıtına ulaşmak için, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

CT ile Anjiyonun Önemi

Kalp damar hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde uygulanan yeni ve yararlı teknolojiler her yıl gündeme gelmektedir. Bu teknolojiler arasında ise CT (Compüterize Tomografi) ile uygulanan anjiyografi yer almaktadır. Damar yolu ile koroner damarlara kadar uzanan bir kateter kullanmadan, kasık atar damarlarına bir girişim yapmadan uygulanan bu yöntem, hem sorunsuz hem de ağrısızdır. Son derece güvenli olan ct koroner anjiyografi, oldukça kısa sürüyor. Özellikle yan etkileri ve riski yok denecek kadar azdır. Eğer işlem esnasında kullanılan kontrast maddeye karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, bu işlemin sıfır risk taşıdığını belirtmeliyiz.

Klasik koroner anjiyografinin, koroner arter hastalığının tanısında çok işe yaradığı doğrudur. Ancak bilimsel veriler, klasik koroner anjiyografinin kullanıldığı hastaların %20 – %25 kadarında koroner arterlerin normal bulunduğunu göstermiştir. Öte yandan yine aynı veriler, klasik anjiyonun kullanıldığı hastaların %70’inde herhangi bir tedavinin gerekmediğini ortaya çıkmıştır. Bu veriler doğrultusunda ise, koroner anjiyografinin bazı zamanlarda gereksiz yere kullanıldığı gözlemlenmiştir. Ancak ct anjiyografi ile uygulanan sonuçların %99’u son derece güvenlidir. Bu sayede hem doktorlar hem de hasta açısından oldukça kolay ve az zahmetli bir tanı yöntemi uygulanmış olur.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

CT Anjiyografiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kollarda, sol omuzda, sırtta, boyunda, çenede ve midede rahatsızlık ya da ağrı, düzensiz kalp atışı – aritmi, aşırı terleme, nefes almada zorluk, hazımsızlık ya da mide ekşimesi, mide bulantısı ya da kusma ve baş dönmesi gibi koroner arter hastalığı belirtileri taşıyorsanız, koroner bt anjiyo uygulamasına ihtiyacınız var demektir.

CT ile Anjiyo Güvenli mi? CT Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

  • Kontrast maddeye karşı alerji
  • Kontrast maddenin bir sonucu olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması
  • İşlem sırasında alınan ilaçlardan dolayı baş ağrısı gibi durumların dışında herhangi bir etkisi yoktur. Sonuç olarak ct ile anjiyo güvenli mi sorusunun cevabı çok nettir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ct anjiyo nedir? 

Kalp ile ilgili tüm problemlerin ve kalbe bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların görüntülenmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Ct tehlikeli mi?

Riski ve yan etkisi yok denecek kadar azdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kontrast maddeye karşı herhangi bir alerjiniz yoksa sıfır riske sahipsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣