Pulmoner BT Anjiyografi Süreçleri: Nasıl Hazırlanılır?

Pulmoner bt anjiyografi süreçleri hakkında bilgi veren doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Problemli kan damarlarının kontrolünün sağlandığı pulmoner bt anjiyografi, vücuda kontrast madde enjekte edilerek uygulanmaktadır. Pulmoner bt anjiyografi ile akciğerlerin ve akciğerlerden kan gönderen damarların net bir şekilde görülmesi sağlanır. Peki pulmoner bt anjiyografi nedir? Pulmoner bt anjiyografi süreçleri nelerdir? Pulmoner bt anjiyografi için nasıl hazırlanmak gerekir? Detaylar için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Neden Pulmoner BT Anjiyografiye İhtiyaç Duyulur?

 • Ameliyattan önce ve sonra akciğerlere giden kan akışına bakıldığı için,
 • Sorunlar kontrol edildiği için,
 • Kan pıhtısı kontrol edilip tedavisi yapıldığı için,
 • Kanseri ya da kanamayı tedavi etmek amacıyla akciğerlere ilaç gönderildiği için,
 • Pulmoner emboli, anevrizma, bir damara anormal biçimde bağlanan arter, doğumda meydana gelen kalp ve kan damarı problemleri, kan damarında yabancı cisim ve kan damarı duvarının daralması gibi durumlar kontrol edilebildiği için ihtiyaç duyulur.

Pulmoner BT Anjiyografi Riskleri

 • Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon
 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Sinir yaralanması
 • Kan damarında pıhtı
 • Kan birikmesine bağlı gelişen şişlik
 • Radyasyon
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Pulmoner BT Anjiyografi Süreçleri

Pulmoner BT Anjiyografi Hazırlığı

 • Pulmoner anjiyografi işleminden önce, bir sağlık uzmanı tarafından size gerekli prosedür aktarılacaktır.
 • Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu işlemden önce doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.
 • Kontrast maddeye alerjiniz varsa, böbrek yetmezliği veya diğer böbrek problemleriniz varsa, herhangi bir ilaca veya anestezik ilaçlara karşı alerjiniz varsa, düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, kanama bozukluğu problemi yaşamışsanız ve kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar kullandıysanız tüm bunlar için işlemden önce yine doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Eğer doktor tarafından bir talimat verilirse, pulmoner anjiyo bt işleminden önce bazı ilaçları almayı bırakmanız gerekebilir.
 • Eğer yine doktor tarafından bir talimat verilirse, işlemden önce herhangi bir şey yiyip içmeyin.
 • Mutlaka birisini size eşlik etmesi adına yanınızda getirmelisiniz.
 • İşlemden önce kan testi yapmanız istenebilir. Bu işlem kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü anlamak içindir. Bunun dışında başka kan testleri yapmanız da istenebilir.

Pulmoner BT Anjiyografi Sırasında Ne Olur?

 • Çok hızlı bir işlem olduğu için, hastanede kalınmasını gerektirecek bir durum söz konusu olmaz. Ancak bu durum işlemin yapılış şekline göre de değişebilir.
 • Giysilerinizi çıkarmanız ve hastane önlüğünü giymeniz gerekebilir. İşlemden önce takıları ya da diğer metal nesneleri çıkarmanız şarttır.
 • İşlemden önce mesanenizi boşaltmanız gerekmektedir.
 • Röntgen masasına sırt üstü uzandığınızda, kolunuzdan ya da elinizden damar yolu açılacaktır.
 • Göğsünüze küçük elektrotlar konulur ve EKG’ye kablolar ile bağlanır. İşlem esnasında kalp atış hızınız, kan basıncınız ve nefesiniz izlenir.
 • Kasık veya kola kateter yerleştirildiğinde, o bölgedeki kıllar kesilebilir ve cilt temizlenir. Bölgeye lokal anestezi enjekte edilir.
 • Kola ya da kasığa yerleştirilen kateter, damardan kalbin sağ tarafına nazik bir şekilde yönlendirilir. Bu işlem esnasında kateterin doğru yere yerleştirilmesi için floroskopi kullanılır.
 • Kateter ile damardan kontrast madde enjekte edilir. Bu işlemden sonra kızarma hissi, ağızda tuzlu ya da metalik bir tat, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu gibi şikayetler oldukça kısa sürer. Nefes almada, terlemede, uyuşmada ya da kalp çarpıntısı gibi durumlarda herhangi bir sıkıntı yaşarsanız, doktorunuza bunu hemen bildirin.
 • Kontrast madde enjekte edildikten sonra bir dizi röntgen görüntüsü alınır. Bazı durumlarda daha fazla kontrast madde enjekte edilebilir ve böylece daha fazla röntgen görüntüsü alınabilir.
 • Kasık ya da kol kateteri çıkarıldıktan sonra kanamayı durdurmak adına bölgeye basınç uygulanır.
 • Bölgeye pansuman yapılır ve bölgenin üzerine küçük bir ağırlık yerleştirilebilir. Böylelikle bölgede meydana gelebilecek kanama önlenmiş olur.

Pulmoner BT Anjiyografi Sonrasında Ne Olur?

İşlemden sonra 1 – 2 saat boyunca düz bir şekilde uzanacak, o sırada da tansiyonunuz, nabzınız ve nefesiniz izlenecektir. Hangi bölgeye kateter yerleştirildiyse, o bölge kanama açısından kontrol edilir. Bacağınızı ya da kolunuzu düz tutmanız gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğu takdirde ağrı kesici verilebilir. Duruma göre aynı gün içerisinde eve gidebilir ya da bir gece hastanede de kalabilirsiniz. Doktorunuz tarafından uygun görüldüğü zaman, normal diyete ve aktivitelere geri dönebilirsiniz. Bunun dışında işlemden sonra bol bol su tüketmelisiniz. Bu şekilde kontrast maddenin vücuttan atılmasına yardımcı olursunuz. Birkaç gün boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durmalı ve 1 – 2 gün boyunca duş almamalısınız.

Günde birkaç kez kasıktaki ya da koldaki delinme bölgeleri kontrol edilmeli. Bu bölgelerde kanama, ağrı, şişme, renk değişikliği ya da sıcaklık olup olmadığına bakılması gerekir. Küçük bir morarma ya da az miktarda kan olması normaldir. Bunların dışında ateşiniz yükselmiş ise, kasık ya da kol bölgesinde kızarıklık ve şişlik varsa, kasık ya da kol bölgesinde çok fazla kan varsa, kolda ya da bacakta ağrı, serinlik, uyuşma, karıncalanma ya da fonksiyon kaybı varsa en yakın sürede doktorunuza başvurmalısınız.

Sonuç;

Pulmoner bt anjiyografi süreçleri yukarıda bahsettiğimiz şekilde ilerlemektedir. Öncesinde hastalara bir bilgi verilerek ve bir hazırlık yapılarak bu sürece başlanır. Sonrasında ise bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlara uyulduğu takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pulmoner anjiyografi nedir?

Pulmoner vasküler hastalıkların değerlendirilmesi için uygulanan ve damarları göstermenin yanı sıra pulmoner arter basınç ölçümü ve tedavisi için girişimsel tetkiklerin yapılması işlemine denir.

Pulmoner bt anjiyografi neden yapılır? 

Damarlarda meydana gelen tıkanıklık, daralma, anevrizma, pulmoner emboli, derin ven trombozu ile diğer damar hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Duygusal Açlık

Duygusal Açlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Duygusal açlık, kişinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için yemek yemeye yönelmesi olarak tanımlanmaktadır. Ancak fiziksel açlıkla karıştırılmaması gereken bir durumdur. Bu yemek yeme isteği, genellikle stres,

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣