Damak Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Damak Yanığı Ağız Muayenesi Olan Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Damak yanığı, çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ağız enfeksiyonudur. Birçok kişi tarafından damakta yanık oluşması pek dikkate alınmaz. Ancak müdahale edilmediği takdirde bu sorun hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ağızda yaralara dönüşebilen daha ciddi bir sağlık problemi haline gelebilir.

Damak Yanığı Nedir?

Ağzın iç üst yüzeyini kaplayan doku, damak olarak adlandırılmaktadır. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi halinde bu dokuda yanık meydana gelebilmektedir. Damak yanması bir süre hayat kalitesini düşürerek, ileri evrelerde yaraya dönüşür. Bundan sonra da bakterilere açık hale gelir. Bu nedenle damaktaki yanık durumunda ağız bakımının çok daha dikkatli yapılarak verilen tedavinin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Damak Yanığı Belirtileri

Aniden çok soğuk veya sıcak bir şeyler yenilip içildiğinde oluşan damak yanması iyileşene kadar kişinin acı hissetmesine neden olurlar. Genel olarak yanık belirtileri şunları içermektedir:

  • Damakta acı hissi,
  • Ağız içinde ödem,
  • Yanık oluşan bölgede bül,
  • Yemek yenilen esnada hissedilen acı,
  • Üçüncü derece yanıklarda ateş,
  • Ağzı rahat açamama,
  • Damakta yanma hissi,
  • Yemek yeme sorunlarından dolayı mide ve boğaz yanması,
  • Yanığın olduğu bölgede zonklama şeklinde ağrı.

Damak yanıklarında kişilerin özellikle yemek yeme esnasında yaşadıkları zorluklar bu sağlık sorununu çekilmez bir hale getirir. Ancak doğru tedavi ve düzenli ağız bakımı ile yanığın kısa sürede iyileşmesi sağlanabilmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Damak Yanığı Nedenleri

Bu sorunun oluşmasına yol açan ana neden çok sıcak veya soğuk besinlerin tüketilmesidir. Kaynar derecede olan içecekler soğutulmadan içildiğinde, damak ile teması esnasında burayı mevcut sıcaklık tahriş eder. Ani olarak gelişen bu durum daha sonra kişiyi huzursuz edecek belirtiler ile kendini göstermektedir. Bununla birlikte yanık oluşmasına zemin hazırlayan bir diğer önemli neden, sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişilerde bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bu tür yaralanmalarda doku hemen hasar görebilmektedir. Doğal olarak daha sonra iyileşme süreci de yavaş olmaktadır.

B12 ve folik asit eksikliği olan bireyler damak yanıkları veya enfeksiyonlarına diğer insanlara göre daha yatkın olmaktadır. Özellikle nedeni bilinmeyen bir damakta şişlik, ağız yanması vb. gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bunların yanında genel olarak viral veya bakteriyel enfeksiyonlar damak yanmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda yara oluştuğu da gözlemlenebilmektedir. Hormonal değişiklikler ile birlikte bazı psikolojik sorunlara bağlı olarak da bağışıklık sistemi düşebilir ve bunun sonucunda vücut, ağız hastalıklarına daha yatkın hale gelir.

Sıcak Yemekten Damak Yanması

Ateşli hastalıklar veya diğer enfeksiyonların sonucunda oluşabilen damakta yanık veya yaralar, çoğunlukla aşırı sıcak bir yemeğin soğutulmadan yenmesi ile de meydana gelebilmektedir. Bu esnada dil ve damak yanması en belirgin hissedilen şikayet olarak kendini göstermektedir. Yediğiniz yemeğe bağlı olarak gelişen yanıklar için o anda yapabileceğiniz şey, soğuk bir şeyler içmek olabilir. Bundan sonra tuzlu su ile ağzını çalkalamanız, daha sonra hissedeceğiniz yangı hissini azaltacaktır. Aynı zamanda yanığın olduğu süre içinde dişlerinizi sert diş fırçasıyla fırçalamamaya özen gösterin.

Damak Yanığına Ne İyi Gelir?

Damak yanığına iyi geldiği bilinen farklı yöntemler bulunmaktadır. Genel olarak en çok tercih edilen yöntem, aloe vera yaprağının içindeki jelin yanık olan bölgeye sürülmesi şeklindedir. Ancak bu ev standartlarında uygulanan doğal bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bununla birlikte yanıkların tedavisi için alanında uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir. Hekimin yazacağı ağız içi solüsyon ve merhemlerle iyileşme süreciniz daha hızlı olacağı gibi, tedavi sürecinizde bilinçli olarak devam ettirmiş olursunuz. Aksi halde hekime danışmadan evde uygulayacağınız alternatif yöntemler ağız içinde daha büyük yaraların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor tavsiyesi ile bu süreci yönetmeye çalışın.

Üst Damak Yanığı Nasıl Geçer?

Daha önce sık geçirilen ağız enfeksiyonları veya düşük bağışıklık sistemi üst damak zarının dayanıksız bir hal almasına neden olabilmektedir. Bu durumda da herhangi bir sıcak veya soğuk yemeğin ağza temas etmesi ile üst damak yanması gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Damak zarı kuvvetli olan bireylerde bu tür yanık ve yaralanmalar çok daha güç olurken, zayıf olanlarda daha fazla böyle sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle ağız içi oluşabilecek her türlü yaralanma ve enfeksiyonel oluşumların engellenmesi için yapılabilecek ilk şey, bağışıklığın güçlü tutulmasına yönelik yaklaşımların uygulanmasıdır. Bunun için sağlıklı beslenip, düzenli egzersizler yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda boğaz yanması, grip, nezle vb. gibi solunum yoları hastalıklarından da korunmak büyük ölçüde önem taşır.

Damak Yanığı Tedavisi

Damak yanıkları tedavisi genellikle doktorun önereceği ağız için solüsyon ve merhemlerin bir kombinasyonu şeklinde uygulanmaktadır. Bununla birlikte çok fazla ağrı olması halinde ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda damak yanması olan kişilerin iyileşme sürecinde çok katı yiyecekleri tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bunun yerine daha yumuşak ve sıvı ağırlıklı beslenme sağlanması gerekir. Bu sayede katı yiyeceklerin yanık olan bölgeye temas etmesi önlenerek, tahrişin ilerlemesi engellenmiş olmaktadır.

 

Sık Sorulan Sorular

Üst damak yanığına ne iyi gelir?

Ev yapımı yoğurt tüketimi özellikle üst damak yanıklarının iyileştirilmesinde çok etkili olmaktadır. Bununla birlikte uzman bir hekim tarafından önerilen ağız içi solüsyonların kullanılması gerekmektedir. Yanığın iyileşme sürecinde aşırı sıcak veya soğuk, katı yiyeceklerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Damak yanması ne zaman geçer?

Çok ciddi olmayan yanıklar ortalama üç ile yedi gün arasında iyileşmektedir. Ancak bu süreçte farklı ağız enfeksiyonlarına neden olmamak ve damaktaki tahrişin ilerlememesi için ağız bakımına çok özen göstermek gereklidir. Düzenli oalrak yapılan ağız bakımları ve doktorun önerdiği tedavinin de uygulanmasıyla bu sorun en geç bir hafta içinde giderilmektedir.

Damak neden yanar?

Damak yanmasının oluşmasına yol açan ana neden çok sıcak veya soğuk besinlerin tüketilmesidir. Kaynar derecede olan içecekler soğutulmadan içildiğinde, damak ile teması esnasında burayı mevcut sıcaklık tahriş eder. Bununla birlikte yanık oluşmasına zemin hazırlayan bir diğer önemli neden, sigara kullanımıdır. Sigara kullanan bireylerin bağışıklığı zayıf olduğundan bu tür yaralanmalarda ağır hasar almaya daha yatkın olmaktadırlar.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣