Difüzyon MR çekimi

Difüzyon MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Beyindeki hidrojen atomlarının hareketlerini detaylı bir şekilde inceleyen görüntüleme tekniğine difüzyon MR denir. Hidrojen hareketliliği beyin dokusu içerisinde ortaya çıkan hasarın görünebilirliği bakımından oldukça önemlidir. Peki difüzyon MR nedir? Difüzyon MR nasıl çekilir? Difüzyon MR yan etkileri nelerdir? Difüzyon emar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Difüzyon MR Nedir?

MR difüzyon görüntüleme tekniği, diğer görüntüleme tekniklerinden daha farklı özelliklere sahiptir. Diğer emar çeşitlerine göre daha hızlı bir görüntü olanağı sunan difüzyon beyin MR işleminde, radyasyon kaynaklı X ışınları kullanılmaz. Bu farktan dolayı beyin MR difüzyon tekniğini kullanan hastalar, radyasyon ışınlarına maruz kalmamış olur. Erken tanı ile beyindeki dokuların içerisindeki su birikintileri hareket özelliği kazanır ve bu hareketlerin görüntülenmesi ile doğru tanı konulur.

Beyin içerisinde inceleme yapabilen beyin difüzyon MR, kafatasındaki yapıların ve tümörlerin görüntülenmesi için sıklıkla tercih edilir. Normal emar cihazı ile çekilen difüzyon emar, beyin içerisinde yer alan dokuları mikroskobik olarak görüntüleme olanağına da sahiptir. Çekilen görüntülerin hem mikroskobik olarak incelenmesini hem de tedavi edilmesini sağlayan bu yöntem, en ufak bölgede bulunan hastalık belirtisini bile teşhis edebilir.

Difüzyon MR Nasıl Çekilir?

Difüzyon MR çekimi esnasında ilk olarak hasta MR masasına yerleştirilir. Makinenin tünel biçimindeki yerine yerleştirilen hasta, işlem boyunca hareketsiz kalmalıdır. Hangi bölge görüntülenecek ise o bölge cihaz yardımı ile görüntülenebilir pozisyona geldiğinde, hastaya o pozisyonda kalmaya devam etmesi söylenir. O esnada hastaya ait görüntüler çekilir ve görüntüler monitör üzerine aktarılır. Monitör üzerine yerleştirilen mikroskop, gerekli olan görüntülere detay verir ve bu şekilde görüntüleri birbirinden ayırır.

Difüzyon MR Neden Çekilir?

Hastalıklı bir beyin yapısı olan kişilerin sağlığına kavuşması için doğru teşhis yapılabilmesi gerekir. Bu anlamda da MR beyin difüzyon işlemine ihtiyaç duyulur. Hastalıkları teşhis etme konusunda ilerlemiş tekniklere sahip olması, beyin odaklı çalışması ve beyindeki en küçük dokuyu bile net bir şekilde görüntülemesinden dolayı tercih edilir.

Beyin Difüzyon MR Neden İstenir?

Beyin içerisindeki su moleküllerinin hareketlerinin yanılmasından veya zarar görmesinden dolayı meydana gelen pek çok beyin hasarı bulunur. Beyin odaklı yapılan bu emar çeşidi, özellikle son dönemlerde uzman doktor tarafından çok sık kullanılmaktadır. Öte yandan uzman doktorun muayene esnasında gördüğü bazı bulgular ışığında MRG beyin difüzyon talep edilir. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme, daha çok felç geçirmiş hastalar için kullanılır.

Difüzyon Emar Herkese Çekilebilir mi?

Bu yöntemin çekilme aşaması, diğer emar türlerine göre daha farklıdır. Doktor, hastaya kan değerlerinde herhangi bir bozukluk olması veya patoloji alanında önemli bir bulguya rastlaması koşulu ile bu tekniğe başvurur. İçerisinde radyasyon ışını barındırmayan bu yöntem, ihtiyaç duyan herkese uygulanabilir. Ancak bu işlemin kapalı olarak çekilmesi pek çok hastanın korkup kaygılanmasına neden olabilir. Bu nedenle kişilere ya sakinleştirici verilebilir ya da açık emar tercih edilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Difüzyon MR zararları nelerdir?

Normal emar cihazından farklı olarak x-ışını barındırmadığı için radyasyon dalgası yaymaz. Bu nedenle de uygulandığı alana ya da kişiye herhangi bir zararı yoktur.

Difüzyon MR kaç dakika sürer?

Ortalama 15 – 20 dakika süren bir işlemdir.

Difüzyon MR ilaçlı mı çekilir?

İlaçlı ya da ilaçsız olarak çekilebilir.

Difüzyon MR kontrastlı mı çekilir?

Beyin dokusu, difüzyon emar ile hassas bir şekilde görüntülenir. Görüntülerin çok hızlı çekilmesi ve kontrast maddeye gerek duyulmaması avantajları arasındadır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.