Diz Fizik Tedavi: Nedir? Nasıl Yapılır?

diz fizik tedavi uygulanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz fizik tedavi uygulamaları, bir diz incinmesi sonrası veya bir diz ameliyatı sonrası uygulanabiliyor. Her iki durumda da tercih edilebilen diz fizik tedavisi hakkında merak edilenlere, detaylarıyla içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kas ve eklem ağrılarınızın hafifletilmesinde ve istenilen hareketliliğin tekrar sağlanmasında etkili bir yöntemdir. Vücudunuzun daha iyi hissetmesine ve hareket etmesine yardımcı olmak için çeşitli yöntemlerle uygulanan profesyonel bir alandır. Fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanları eşliğinde yapılan fizik tedavi uygulamaları, insanların eklem ve organlardaki sorunlarına iyi gelmektedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri kullanılarak yapılan uygulamalar, sinirleri uyararak hareketliliğin sağlanmasını amaçlamaktadır. Diz fizik tedavi egzersizlerini düzenli şekilde sık sık tekrarlamak, sinirlerin uyarılmasını arttıracak ve daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Diz Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Dizinizin tedavisinde öncelikle olarak hangi şikayetleriniz olduğu değerlendirilir. Çok ileri safhada olan diz problemleriniz için cerrahi işlem gerekebilir. Ancak diz problemleriniz daha başlangıç seviyesindeyse, ameliyata gerek kalmadan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sayesinde problem ortadan kaldırılabilir. Diz fizik tedavisinde kullanılabilen yöntemler arasında;

Bahsedilen fizik tedavi yöntemleri iyileşme sürecine katkıda bulunarak diz bölgesine destekleyecektir. Egzersizler bazı durumlara yetersiz kalabileceği için manuel terapi denilen keni gücünüz ve el gücüyle yapılan egzersizlerden yararlanılabilir. Yürüyüş kısmında ise robotik fizik tedaviden faydalanılarak yardımcı olunabilir. Bazı durumlarda her iki tedavi yöntemi de eş zamanlı olarak uygulanabilir. Çünkü dizdeki ağrının yönetilmesinde birleştirilen tedaviler daha etkili olabilir.

Diz Fizik Tedavi Egzersizleri Nelerdir?

Diz bölgesindeki zedelenme veya diz ameliyatı sonrasında fizyoterapistiniz ile beraber bir tedavi programı oluşturulur. Bacak ve dizinizdeki gücü tekrar geri kazanmak ve hareketi yeniden oluşturmak adına egzersiz programları uygulanacaktır. Bu programlar evde fizik tedavi veya yatarak fizik tedavi programı olarak tercih edilebilir. Evde fizyoterapist eşliğinde veya hastanede yatarak yapılan tedaviler ayaktan teavilere göre daha yoğun rehabilitasyon içermektedir. Yani daha fazla tekrar ve fizik tedavi hareketi sayesinde biraz daha erken iyileşme gösterebilirsiniz. Fizyoterapistiniz ile yaptığımız görüşmelerde bacak kaslarınız için şu hareketlerin yapılması istenebilir;

  • hamstring bukleler
  • tek bacak dipleri
  • adım atmak
  • düz bacak kaldırma
  • duvar ağız kavgası
  • denge egzersizleri

Genellikle birkaçıyla başlanarak, diğer seanslarda daha fazla harekete geçiş yapabilirsiniz. Güçlendikçe yapacağınız hareket sayısı ve tekrar sayısı artacaktır. Hareketleri yaparken ilk başlarda zorlandığınız hareketler zamanla daha kolay yapılabilir hale gelmektedir. Bu da fizyoterapinin işe yaradığının göstergelerinden biri olarak kabul edilebilir. Bahsedilen egzersizler; ön çapraz bağ yırtığı egzersizleri, menisküs yırtığı egzersizleri, menisküs fizik tedavi ve bacak güçlendirme için yapılmak istenen tedavileri kapsamaktadır. Diz Fizik Tedavi Hangi Durumlarda Yapılır? yazımızdan hangi hastalık durumlarında diz fizik tedavisi tercih edilir inceleyebilirsiniz. Ancak diz ağrısı için fizik tedavi uygulanmadan önce Fizik Tedavi uzmanı doktorunuz ile görüşüp, en etkili egzersiz programına karar verebilirsiniz.

Sonuç

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, menisküs ve diz kapağı sorunlarından meydana gelen ağrılarda etkilidir. Diz kapağı kırığı ameliyatı veya diz ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulanabileceği gibi güçlendire için de fizik tedavi uygulanabilir. Çok ilerlemediği sürece dizdeki yırtıklar ve ağrı sorunu fizyoterapi ile tedavi edilebiliyor. Ancak sağlığınız için en etkili tedaviyi seçmek için öncelikle diz hareketleriniz incelenmeli ve diz görüntüleri alınmalıdır. Üç boyutlu görüntüleme sistemleri olan bilgisayarlı tomografi ve emar uygulamalarından faydalanılarak kesin tanı konulabilir. Dilerseniz, diz fizik tedavi öncesi Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Menisküs ağrısı için ortopedi mi fizik tedavi mi?

menisküs sorunu için ortopedi uzmanı ile görüşmelisiniz. Ancak ameliyatsız iyileşme veya ameliyat sonrası güçlendirme için fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlarına randevu almanız gerekir.

Menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi nedir?

Menisküs ameliyatı sonrası, dizin eski hareketliliğini kazanmazı ve tekrar güçlenmesi için kontrollü şekilde fizik tedavi uygulanmalıdır. Kontrollü ve güvenli uygulamalar için fizik tedavi merkezi veya fizyoterapist eşliğinde menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi tercih edilebilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣