hamnilelik testleri idrar testi yaptıran kadın

Hamilelik Testleri; Evde Hamilelik Testi mi? Kanda Kontrol mü?

Hamilelik testleri, vücuttaki koryonik gonadotropin seviyesini ölçerek hamilelik kontrolü sağlayan testlerdir. Ev tipi hamilelik testi olduğu gibi kanda hamilelik testi de yapılmaktadır. Gebelik testlerinin güvenliği ve diğer merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Testi Nedir?

Gebelik testi, insan koryonik gonadotropin hormonunu kontrol ederek .çıkan seviyeye göre sonucu gösteren testlerdir. Vücuda giren spermin döllenmesiyle birlikte yükselen HCG seviyeleri, her gün artarak gebelik testlerinde sonucun çıkmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelik testleri genellikle adet gecikmesiyle beraber kullanılmaktadır.

Hamile olmanızla beraber hormonlarınız günden güne artacak ve bu durum adet gecikmesi olarak size yansıyacaktır. İdrarınızdan veya kanınızdan tespit edilebilen hormon seviyeleri, 8 ila 10. haftada en yüksek seviyeye ulaşmış olur. Bu nedenle evde gebelik testi veya kanda hamilelik testi yaptırarak sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak hamilelik şüphesi yaşayan kişiler, hangi test daha güvenilir sonuç verdiği konusunda kararsızdır. Dilerseniz, makalemizi incelemeye devam ederek konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi, adet geçilmesinden hemen sonra uygulanabilir. Yumurta döllenmesinin ardından günden güne artan hormonlar sayesinde hamilelik tespit edilebilir. Erken gebelik tespiti için adet gecikmesinden hemen sonra gebelik testi yapmanız önerilir.

Gebelik Testleri Nelerdir?

Erken gebelik testi için tercih edilebilecek iki yöntem bulunmaktadır.  Erken dönemde hamilelik testi için kullanılabilecek yöntemler;

İdrar Testleri;

İdrar testleri, evde veya bir doktor ofisinde uygulanabilir. Çok kullanışlı olması ve evde uygulanabilir olması gebelik testleri arasında sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Evde hamilelik testleri en hızlı sonucu veren yöntemlerden biridir. Yönergeleri takip ederek kolaylıkla uygulanabilen evde idrar testinin uygulanışı oldukça basittir.

  • Kutu içerisinden çıkan test çubuğunu, idrar akışına doğru tutmanız yeterlidir.
  • İdrarınızı koyduğunuz bir kabın içerisine test çubuğunu bırakabilirsiniz.
  • Bazen damlalık kullanılarak, test kiti üzerine birkaç damla idrar damlatmak yeterlidir.

Hemen hemen her kitte aynı şekilde uygulanan evde gebelik testi oldukça basittir. İşlem sonrası birkaç dakika içerisinde test çubuğunun sonuç vermesiyle hamilelik şüphesini kesinleştirebilirsiniz.

Kan Testleri;

Kan testleri, hamilelik sonrası yumurtlamanın üzerinden 6 ila 8 gün sonrasında tespit edilmesinde etkili bir yöntemdir Evde yapılan hamilelik testlerine göre daha erken teşhise olanak sunmaktadır. Sonuçların çıkması evde yapılan teste göre daha uzun sürmektedir ama kesin ve güvenilir sonuç vermektedir.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Doğrudur?

Hamilelik testlerinin doğruluk oranı seçtiğiniz teste göre değişiklik göstermektedir. İdrar testine göre kan testleri çok daha güvenilir sonuç vermektedir. Yaklaşık %99 oranında doğru sonuç veren kan testlerinin yanı sıra idrar testlerinde doğruluk oranı biraz daha düşüktür. Kesin ve güvenilir sonuç için hastanede kanda hamilelik testi kontrolü yaptırmanız önerilir.

Hamilelik Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Gebelik testinde sonuçlar bir çizgi, renk veya “+” veya “-” işareti gibi bir sembol olarak görülebilir. Dijital hamilelik testinde “hamile” veya “hamile değil” kelimeleri ile sonuç gösterilebilir. Gebelik testi pozitif olmasıyla beraber, kesinleşmesi için kanda hamilelik testi de yaptırabilirsiniz. Olumlu bir sonuç  alırsanız, hamilesiniz. Çizgi, renk veya işaret ne kadar soluk olursa olsun bu doğrudur. Pozitif test sonucunda yapılması gerekenler ve gebelik süreci hakkında detaylı bilgi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile görüşmeniz önerilir.

Sonuç

Partnerle için oldukça heyecan verici hamilelik dönemi,  bazen plansız hamilelikler nedeniyle tedirgin edici olabilir. Hamilelik testinin hızlı sonuç vermesi ve evde uygulanabilir olması öncelikle kişileri evde hamilelik kitlerine yönlendirmektedir. Ancak her zaman güvenilir olmayan evde idrar testleri nedeniyle kesin sonuç için hastanede hamilelik testi yaptırılabilir. Hastane ortamında kan testi sayesinde hormon seviyesi incelenir ve gebelik haftası belirlenebilir. Testinizin pozitif çıkması durumunda hamilelik hakkında daha fazla bilgi almanız gerekecektir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erken gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Erken gebelik testi, ilk adet gecikmesinden sonraki gün yapılmalıdır. Hormonlardaki artış, yumurta döllenmesinden hemen sonra gün ve gün artacaktır.

Hamilelik testi fiyat nedir?

Hamilelik testi, evde uygulanabilir kitler sayesinde oldukça uygundur. Hastane ortamında gebelik testi fiyatı uygulama yapılacak sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.