Diz Protezi Sonrası Fizik Tedavi: Nasıl Yapılır?

diz protezi sonrası fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz protezi sonrası fizik tedavi uygulamaları, diz protezinin takılması ardından alışma süreci için oldukça önemlidir. Ağrı ve sertliğin olduğu dönemlerde yardımcı olan fizik tedavi uygulamaları hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Diz Fizik Tedavisi Nedir?

Dizlerimiz, vücut ağırlığımızın yüklendiği bölgelerdir. Dizinizi incitmeniz veya diz ameliyatı olduğunuz durumlarda fizik tedavi uygulamasından faydalanmanız gerekebilir. Ayağa kalkıp eklemlerinizi hareket ettirmekte zorlanmak, ağrı hissetmek ve benzeri durumlarda fizik tedavi doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir. Doktorunuz, yapılan muayeneler sonrasında gücünüzü geri kazanmanız için neler yapılabileceği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Hastalığınızda aşırı ilerleme olmadığı durumlarda ameliyatsız iyileşmesi için fizik tedavi tercih edilebilir. Bu sayede eklemlerinizde esneme, gevşeme sağlanıp, ağrı sorunu giderilebilir. Diz fizik tedavi planının ilerleyen zamanlarında yapamadığınız hareketleri yapmaya başlayacak, denge ve yürüme sorunları ortadan kalkacaktır.

Diz Protezi Sonrası Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Diz protezi ameliyatı olduğunuzda, cerrahi işlem sonrası alışmanız gereken bir süreç vardır. Protezle birlikte hareket etmeyi öğrenmek ve tekrardan hareketlilik kazanmak biraz zaman alacaktır. Bu zamanı verimli kullanmak fizyoterapistler eşliğinde yapılan fizik tedavilerle sağlanabiliyor.

Cerrahi işlem sonrası iyileşmenin önemli bir kısmı da fizik tedaviden geçmektedir. Güç ve hareketlilik kazanılması için yapılacak hareketler için bir plana sahip olmak gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı sonrası ilk gün, hastane ortamında rehabilitasyon süreci başlayacaktır. Bir baston veya yürüteçten yardım alınarak ayağa kalkmanız istenir. Yürüme hareketini iyileştirmek ve kan akışını hızlandırmak  için vakit kaybetmeden hareket etmeye başlanır. Bu esnada ayağa kalkmanızda size yardımcı olacak bir fizyoterapist yanınızda bulunacaktır. Hareketleri yapmanıza yardımcı olur ve size yol gösterir. Ameliyat sonrası hareketliliğin sağlanması aynı zamanda oluşabilecek kan pıhtılaşması sorununun da önüne geçecektir.

Diz protezi sonrası fizik tedavi, dizinizi ve eklemlerinizi güçlendirecektir. Fizyoterapistin, hastane koridoru veya odanızın içerisinde minik yürüyüşler yapmanızı isteyecektir. Odanızın içerisinde banyo yapmanı, lavaboyu kullanmayı baştan öğretir gibi öğretecektir. Çünkü diz protezinin bulunurken hareketleri eskisi gibi yapamayabilirsin. Zamanla fizik tedaviye devam etmenizle beraber, tekrardan dizlerinizde güçlenme ve rahatlama olacaktır.

Diz protezi fizik tedavi uygulamaları sadece hastane ortamında değil evde de devam etmelidir. Doktorunuz ve fizyoterapsitiniz, taburcu olmadan önce evde yapacağınız hareketleri de size gösterecektir. Muhtemelen yapacağınız egzersizler arasında;

  • Hareket kabiliyetini artırmak için önce evinizin içinde, sonra dışarıda kısa süreler kendinizi çok fazla zorlamadan yürüyün.
  • Evde yavaşça merdiven çıkın, ev işleri yapmaya başlayın ve diğer günlük aktiviteler üzerinde çalışın.
  • Hastanenin fizyoterapistinden öğrendiğiniz diz güçlendirme egzersizlerini, gösterildiği şekilde güvenli bir biçimde yapmaya devam edin

Bahsedilen egzersizleri tekrarlayarak, gün geçtikçe dizinizde güçlenme olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak diz ameliyatı sonrası fizik tedavi ve evde fizik tedavi hakkında şüpheleriniz bulunuyorsa, yatarak fizik tedavi uygulamalarına devam edebilirsiniz. Yatarak fizik tedavi sayesinde gün içerisinde en az 2 saat fizik tedavi egzersizleri almanız mümkündür. Diz protezi ameliyatı sonrası fizik tedavi evde yapılabileceği gibi fizik tedavi merkezlerinde de uygulanabiliyor. Bu yüzden dilerseniz, diz kapağı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulamalarını, merkezlerde yatarak uzman fizyoterapistler eşliğinde alabilirsiniz.

Total Diz Protezi Sonrası Fizik Tedavi Süresi

Diz protezi fizik tedavi uygulamaları, kişiselleştirilmiş programlar nedeniyle farklı planlamaya sahiptir. Bahsedilen bu planlama genellikle 8 ila 10 hafta arasında sürmektedir. Ancak diz bölgesindeki hareketliliğe göre planlanan tedavi süresinde azalma veya daha erken sonlandırma yapılabilir. Fizik tedavinin tamamlanması ancak doktorunuz ve fizyoterapistinizin onayı ile gerçekleşecektir. Mevcut durumunuza göre diz ameliyatı sonrası fizik tedavi hareketleri değiştirilebilir veya fizik tedavi süreci tamamlanabilir.

 

Sonuç

Diz fizik tedavisi, bacağınızın günü tekrardan kazanmanızı sağlayacak hareketleri kapsamaktadır. Fizyoterapistiniz ile beraber birçok konuda yardım alarak zamanla hareketlerinizi eskisi kadar rahat yapmaya başlayabilirsiniz. Biraz rahatsızlık veren protezler, kan akışının hızlanması ve ağrının hafiflemesi ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelecektir. Bu süreci daha rahat geçirmeniz için fizyoterapist eşliğinde çalışma yapmanız mümkündür. Tabi bu durum fizik tedavi fiyatları konusunda etkili olacaktır ancak daha fazla egzersiz yapabilmek için evde çalışmaları tercih edebilirsiniz. Sahip olacağınız egzersiz programı hakkında merak edilenleri fizik tedavi uzmanınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezi ameliyatı sonrası fizik tedaviye ne zaman başlanır?

Diz kapağı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulamasına, ameliyatın ertesi günü hastanede başlanmaktadır. Vakit kaybetmeden yapılan egzersizlerle, damarlarda kan pıhtılaşması olması önlenebilir ve ağrı hafifletilebilir.

Diz ameliyatı sonrası fizik tedavi hareketleri nelerdir?

Diz protezi ameliyatı sonrası yapılabilecek hareketler kişiye göre planlanacaktır. Ancak uygulanabilecek hareketler arasında; bacak kaldırma, düz bacak kaldırma, kısa kavisli dörtlüler ve ayak bileği pompaları bulunmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣