Dudak kuruması ve çatlaması sorunu yaşayan kişi

Dudak Kuruması ve Çatlaması: Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Daha çok kış aylarında meydana gelen dudak çatlaması, acı verdiği gibi kötü bir görünüme de sebep olur. Bunun dışında iyileşmeyen dudak çatlaması çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir. Genellikle yumuşak ve narin olan dudaklar, belirli etkenlerden dolayı çok kolay bir şekilde kuruyup çatlayabilir. Hem kişiye rahatsızlık veren hem de kanamalı olan bu durum, ciddi problemlerden dolayı ortaya çıkmaz. Dudak kuruması ve çatlaması, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediği için kısa sürede iyileştirilmelidir. Dudak çatlaması ve kuruması nedir? Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudak cildinin bütünlüğünü bozması ve yara yapması durumuna dudak çatlaması denir. Soğuk veya kuru havalarda çok rahat bir şekilde kuruyup çatlayan narin dudakların bu durumu uzun sürdüğünde, beklenenden daha çok ağrı görülebilir. Hatta kanama ya da yanma gibi belirtiler de meydana gelebilir. Tıp alanında keilitis olarak adlandırılan dudak iltihaplanması, dudak çatlamasının en yaygın nedenleri arasındadır. Evde yapılacak uygulamalar ile dudak iltihaplanmasının iyileşmesi hızlandırılabilir ancak bazı durumlarda altta yatan nedenleri araştırmakta gerekebilir. Bunun için doktora görünmekte ve tedavi olmakta fayda var.

Dudak Kuruması ve Çatlaması Neden Olur?

 • Dudakları yalamak, emmek ya da ısırmak
 • Ağızdan nefes alma alışkanlığı
 • Alerjiler
 • Yetersiz sıvı tüketimi ve dehidrasyon
 • Güneşe maruz kalma
 • Soğuk, rüzgarlı ve kuru hava koşulları
 • Dudak yaralanması
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Vitamin veya mineral eksikliği
 • Enfeksiyon
 • Beslenme bozuklukları gibi etkenler dudak kuruması ve çatlaması nedenleri arasında yer alır.

Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

 • Şeker hastalığı
 • Vitamin ve mineral eksikliği (B2 vitamini, folik asit, çinko, demir eksikliği ve yetersiz protein emilimi)
 • Cilt hastalıkları (sedef hastalığı, aktinik keilitis, egzama ve atopik dermatit)
 • Romatizmal hastalık

Dudak Kuruması ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Soğuk ve kuru havaya ya da rüzgarlı ve güneşli havalara maruz kalmak dudakları kurutur ve çatlamasına neden olur. Bu nedenle dışarıya çıkmadan önce dudak kremi veya vazelin sürebilirsiniz. Bunun dışında dudaklarınızı emmekten, ısırmaktan ve yalamaktan kaçınmalısınız. Bu alışkanlıklarınızı ortadan kaldırmak adına nemlendirici gibi ürünler kullanabilirsiniz. Yeterli seviyede sıvı tüketilmediğinde, dudaklarda kuruma ve çatlama meydana gelebilir. Bu yüzden gün içerisinde bol bol sıvı almayı unutmamalısınız.

Öte yandan çatlamaya bağlı kanama meydana gelmişse, soğuk kompres uygulanabilir. Antibakteriyel özelliklere sahip olan bal, dudak kuruluğuna ve çatlamasına iyi gelir. Buna bağlı olarak bir miktar hakiki balı, krem sürer gibi dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ardından 15 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz. Hem koruyucu hem de dudaklardaki çatlakları tedavi etme özelliğine sahip olan aloe vera jelini de kullanabilmeniz mümkün. Ayrıca salatalıkları dilimleyerek dudağınızın üzerinde 10 – 15 dakika bekleterek etki etmesini bekleyebilirsiniz. Son olarak tuzlu su ve doğal peeling gibi uygulamalar da dudak kuruması ve çatlaması için yapılabilen uygulamalardandır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak neden kurur ve çatlar?

Yeterli miktarda su tüketilmediğinde, güneş ışığına maruz kalındığında ve ateşli hastalıklar yaşandığında genellikle dudaklar kurur ve çatlar.

Bebeklerde dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer?

Bebeğinizin dudaklarına anne sütü sürebilir, yattığı odayı nemlendirmek adına buhar makinesi çalıştırabilir, bebeğinizi uyutmadan önce dudaklarına pamuklu bir bez yardımı ile az miktarda zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Dudak kenarındaki kuruluk nasıl geçer?

Bir miktar bal ve vazelin sürmek iyi gelebilir. Dudak peelingi yaparak dudaklarınızın ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları)

Dermatoloji – cildiye bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.