Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme durumunu ölçen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme durumu, kaç kilo vereceğini bilmeyen kişiler için merak konusu oluyor. Ameliyat sonrası durumunuz ve yaşam tarzınızdaki değişikliklere bağlı değişen kilo verme süreci hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, midenin belirli kısmı çıkarılarak hacminin küçültülmesi işlemi adına veren prosedürdür. Midede açlık hormonunun üretildiği yerin tamamen çıkarılması ile birlikte, açlık sinyalleri gönderilmesi durur. Nu sayesinde hem mide hacminin küçülmesi hem de iştahın azalması sağlanmaktadır. İştahınız istediğiniz kadar olmasa dahi tüp mide nedeniyle yiyebileceğiniz yemek miktarı sınırlandırılmış oluyor. Laparoskopik cerrahi yöntemi kullanılan ameliyatlar sonrasında yaşam tarzındaki değişiklikler, diyetisyen listesine uymak ve psikolojik olarak kilo verme sürecine hazır olmak kilo verme ameliyatı sonrası başarı oranını etkilemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme süreci, bir yıla kadar kilo kaybı gözlemlenen dönemdir. İlk aylarda daha fazla verilen kilolar, kilonun azalmasıyla birlikte düşmektedir. Kilo verme ameliyatı sonrası ilk ay yaklaşık olarak 9 – 12 kiloya yakın kilo kaybı beklenebilir. Ancak bu durum kişinin ameliyata girmeden önceki kilosu ve önerilen beslenme düzenine göre değişiklik gösterebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı;

  • 1. Ay: 9 kilo
  • 2. Ay: 6 kilo
  • 3. Ay: 5,5 kilo
  • 4. Ay: 4,5 kilo
  • 5. Ay: 4 kilo
  • 6. Ay: 2 kilo

Ameliyat sonrası altı aylık süreç içerisinde beklenen kilo kaybı yaklaşık 30- 35 kilo civarında olmaktadır tüp mide ameliyatı sonrası ilk ayda kaç kilo verilir? diye merak ediyorsanız, yaklaşık 9 kilo veya aktifliğe bağlı olarak biraz daha fazla kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

Ameliyatın üstünden 6 ay geçtikten sonra 12. aya kadar kilo kaybı devam etmektedir. Verilen kilo kayıplarından sonra duraklama dönemi olmaması adına diyetisyenle görüşmeye devam edilmelidir. Duraklama olmadan bir yıl içerisinde hedeflenen kilo kaybına ulaşmak için sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzının benimsenmiş olması şarttır. Yaşam tarzında yapılan değişikliklerin kalıcı hale gelmesiyle birlikte fazla kilosunun %50- 60’ını ilk yıl içerisinde kaybetmesi mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Beklenen Kilo Kaybı Hesaplama

Zayıflama ameliyatları sonrasında beklenen kilo kaybının neye göre hesaplandığını bilmiyor olabilirsiniz. Olmak istediğiniz kilo aslında sizin için ideal kilo mu? Bunu öğrenmek için aşağıdaki hesaplayıcılardan yardım alabilirsiniz.

İdeal Kilonuz Nedir?

İdeal kilo hesaplaması, boyunuza göre sahip olmanız gereken sağlıklı kiloyu belirtmektedir. İdeal kilo hesaplama için birçok yöntem vardır ancak sayfanın aşağısında yer alan hesap makinesini kullanarak kolaylıkla ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama (BKI/BMI) Aracı

20.0

Normal Kilo

Yaş
20 kg
100 cm

Ne Kadar Kilo Vermem Gerekiyor?

Bunu öğrenebilmek için öncelikle ideal kilonuzu bilmeniz gerekmektedir. İdeal kilonuzu ve güncel kilonuzu öğrendikten sonra uygulanması gereken formül:

  • Mevcut Kilo – İdeal Kilo = Fazla Kilo

Hesaplama sonrasında ortaya çıkan fazla kilo sayısı, vermeniz gereken kilodur.

Beklenen Kilo Kaybı Hesaplama

Zayıflama ameliyatı sonrası kilo kaybı için şu hesaplamayı kullanabilirsiniz;

  • Fazla Kilo x .60 = Beklenen Kilo Kaybı

Zayıflama Ameliyatı Sonrası Yeni Kilo

Ameliyat sonrasında kaç kiloya ineceğiniz sizi merak ettiriyor olabilir. Hem yeni kilonuzu öğrenmek hem de motive olmak adına şu hesaplamayı yapabilirsiniz;

  • Mevcut Kilo – Beklenen Kilo Kaybı: Ameliyat Sonrası Yeni Kilo

İdeal Kilo Hesaplama

Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama oranı sadece bir ameliyata özel değil tüm zayıflama ameliyatları sonrasında beklenen bir durumdur. Prosedürler değişiklik gösterse de bariatrik cerrahi sonrası eski kilonuza oranla belirli bir miktar kilo kaybı yaşanacaktır.

 

Sonuç

Zayıflama ameliyatı sonrası diyetisyen ve genel cerrahi uzmanınızla takipte kalarak ameliyat sonrası zayıflama  ve iyileşme sürecini en iyi şekilde yönetilirsiniz. Diyetisyen gözetiminde devam eden sürece ayrıca psikolog yardımı alarak yeme bozuklukları oluşturan davranışlarla alakalı görüşmeler sağlayabilirsiniz.

Eskiye göre daha aktif olmanızı sağlayacak kilo verme süreci başlarda zorlayıcı olabilir acak hedefinize ulaştığınızı gördükçe motivasyonunuz artacaktır. Yeterince yemek yiyerek daha fazlasına ihtiyacınız olmadığı fark etmek, daha sosyal ve aktif bir yaşama katılmak ve sporu hayatınızın bir parçası yapmak yenilenme sürecinin olmazsa olmazları arasında.

Zayıflama ameliyatı sonrası ilk ayda verilen kilolar, aynı oranda olmasa da bir yıl boyunca devam edecektir. Sonunda ideal kilonuza ulaştığınızda ise koruma dönemine girerek, hayatınıza sağlıklı kilonuzda devam edebilirsiniz. Zayıflama ameliyatları ve sonrasındaki süreç hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatı sonrası 1 ayda kaç kilo verilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir ayda 9 ila 12 kilo kadar vermeniz beklenebilir. Zayıflama ameliyatlarının genelinde ilk ay en yüksek kilo kaybının olduğu ay olarak bilinmektedir. Ödemlerin atılması ve daha az yemenin etkisiyle fazla kiloların en hızlı eritildiği dönemdir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Bariatrik operasyon sonrasında beslenmeniz için uzman bir diyetisyenle çalışmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası gerekli mineral ve proteini alabileceğiniz düşük kalorili bir beslenme programı ideal olacaktır. Beslenme programınız verilen kilolarda ve motivasyonun sağlanması amacıyla aralıklarla değiştirilmelidir.

Tüp mide ameliyatında 3 ayda kaç kilo verilir?

Ameliyata girdiğiniz kiloya göre ameliyat sonrası ilk üç ay verdiğiniz kilo değişiklik gösterebilir. Ancak yoğun kilo verilen ilk üç aylık dönemde 20 kiloya yakın kayıp görmeniz mümkündür.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣