Doğum Korkusu (Tokofobi): Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

tokofobi nedeniyle korku yaşayan hamile kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tokofobi, hamilelik ve doğum yapılabilecek dönemlerde yaşanan endişeyi ifade eden bir fobidir. Hamilelik döneminde sıklıkla görülen ve endişe gibi duygulara neden olan bu rahatsızlık hakkında tüm detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tokofobi Nedir?

Doğum korkusu, kadınlarda doğum yapılabilecek dönemlerde veya hamilelik döneminde yaşanan korkuya denmektedir. Doğum yapmaktan, bebeğe zarar gelmesinden veya zorlu bir doğum geçirmekten oldukça endişe edilir.

Şiddetli bir doğum yapmaktan oldukça korkmak, bu fobinin asıl hissettirdiği durumdur. Doğuma hazırlanan dönemlerde olumlu durumlar yerine olumsuz durumların aklı daha fazla meşgul etmesi hamileliğin stresli geçmesine neden olmaktadır. Bu korku sadece hamilelik döneminde değil, hamile kalınabilecek yaşlarda henüz hamile kalmadan da yaşanabilmektedir. Çocuk doğurma veya hamile kalmaya karşı korku geliştirildiğinde bu dönemi erteleme veya hamilelik dönemini korkuyla geçirmenize sebep olmaktadır.

Bu durumun yenilememesi kadınlarda depresyon ve kaygı oluşmasına neden olmaktadır. Aslında her annenin yaşayabileceği bu durum çoğu zaman küçümsenebilir. Herkesin başına gelen ve ‘’doğal’’ sayılan tokofobi, ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle annenin zihinsel sağlığını korumasında zorluklara neden olabilen endişe ve korku hali bebeğe de yansıyabilir.

Tokofobi Belirtileri

Tokofobi olarak bilinen doğum korkusunun belirtileri aşağıda yer almaktadır. Birden fazla belirtiyi yaşadığınızı düşünüyorsanız, sağlık uzmanlarından yardım almanız önerilmektedir. Tokofobi belirtileri arasında;

 • Endişe
 • Depresyon
 • Doğumda ölüm korkusu
 • Doğumda bebeği kaybetme korkusu
 • Anne karnında bebek ölümü korkusu
 • Doğum kusurlarını düşünme
 • Normal doğumdan korkma
 • Sürekli kaygı durumu

Kadınlar bazen bu korkuları nedeniyle hamile kalmak dahi isteyebilirler. Her türlü cinsel birliktelikte bunun korkusunu yaşayarak, birliktelik yaşamak istemeyecek boyuta ulaşabilir. Bu korkuya sahip hamile annelerde sıklıkla sezaryen doğum yapma konusunda ısrarcı olurlar. Normal doğumda kontrolün bir kısmının kendi ellerinde olması kişileri tedirgin edebilir. Travma yaratacak kadar yüksek korku yaşayan anneler tedavi olmadıkları takdirde bebekle bağ kurmakta sıkıntı yaşayabilir.

 

Aklınızda Bulunsun!

Kadınlarda doğum korkusu olduğu gibi erkeklerde de tokofobi görülebilir. Tokofobisi olan erkeklerde genellikle çocuklarının ve eşlerinin sağlıkları konusunda aşırı korumacı ve endişeli olarak gözlemlenmektedir.

 

Tokofobi Neden Olur?

Tokofobi oluşmasının nedenleri birçok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda görülen, bireylerin kötü doğum deneyimlerini örnek almaları ve aynısının başına gelebileceği olarak görülmüş. Diğer tokofobi nedenleri arasında;

 • ailede doğum nedeniyle engel yaşayan biri olması
 • kötü doğum deneyimlerini duymuş olmak
 • anksiyete bozukluğuna sahip olmak
 • cinsel istismara uğramış olmak
 • jinekolojik sorunlar

Bazı kişilerde yaşanan travmatik olaylar (taciz, istismar vb.) kişilerde stres bozukluğu gelişmesine neden olabilmektedir. Travmatik durumların akla gelmesi, zamanla bu durumun gerçekleşeceğine inanma ve kişilerde anksiyete nüks etmesine neden olabilmektedir. Depresyona benzer belirtilerle kendini belli eden hastalığın tedavisi için terapi uygulanması hastalığın atlatılması açısından önemlidir.

Tokofobi Türleri Nelerdir?

Doğurma korkusunun tespit edilen iki türü bulunmaktadır. Bunlar arasında;

Birincil Tokofobi

Birincil tokofobi türü, henüz doğum yapmamış kadınlarda görülmektedir. Ergenlik döneminde belirtileri ortaya çıkan birincil tokofobi, kişi hamile kaldığı dönemde daha yükselerek rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Tokofobi, travmatik olaylara maruz kalmış kişilerde daha fazla görülmektedir.

İkincil Tokofobi

İkincil tokofobi, daha önce hamilelik yaşamış kadınlarda görülen türdür. Kötü bir hamilelik hikayesine sahip olan kadınlarda, travmatik doğumun hatırlanması bu fobinin tetiklenmesine neden olabilmektedir. Daha önce ölü doğum, gebelik sonlandırma veya düşük yapmış kişilerde doğurma korkusu ortaya çıkabilir.

Tokofobi türlerine göre yaşanan belirtiler farklılık gösterebilir. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri görmeniz durumunda bir psikiyatri uzmanıyla görüşmeniz, tedavi uygulanabilmesi açısından önemlidir. Var olan psikiyatrik belirtilerin şiddetine göre hangi tedavi yönteminin daha başarılı olacağına sağlık uzmanınız karar verecektir.

Tokofobi Nasıl Tedavi Edilir ?

Doğum korkusu yaşayan bireylerin, zihinsel sağlığını koruyabilmek adına tedavi görmeleri önemlidir. Psikolog veya psikiyatrist ile görüşerek, var olan belirtilerin incelenmesi yapılmalıdır. Gerekli durumlarda bir kadın doğum uzmanından da yardım alınabilir. Doğum korkusu belirtilerini en aza indirmek için etkili olabilecek bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında;

1- Terapi

Bilişsel davranışçı terapi uygulaması, doğum korkusu durumunda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Semptomların sıklığı ve şiddetinin BDT tedavisinin başlamasından sonraki süreçte azalması beklenmektedir. Yapılan araştırmalardan, bir yıl boyunca bu tedavi yöntemini uygulayan kişilerde büyük oranda azalma görüldüğü belirtilmiştir.

2- İlaçlar

Doğum korkusu tedavisi için uygulanabilecek diğer yöntem ilaç tedavisidir. Depresyon, anksiyete ve stres bozukluğunun tedavisinde de kullanılan ilaçlar aynı zamanda bu hastalığın tedavisinde de etkilidir. Terapinin yanı sıra kullanılabilen ilaçlar psikolojik olarak tedavilerde etkili olmaktadır.

SONUÇ

Doğum korkusu yaşadığınız dönemde, aynı sorunu yaşayan birçok kişinin olduğunu unutmamalısınız. Birçok kişi bu durumu sadece kendinde olduğunu sanabilir ancak aynı durumu yaşayan kişilerin birbirlerine destek olması oldukça önemlidir. Kadınların öz yeterliliklerini sorgulamasına neden olan doğum korkusu, kadınların kendisine olan saygısının azalmasına neden olabilmekte.

Ancak unutmamanız gereken konu, hamilelik ve doğum yapmak sanıldığı gibi ‘’basit’’ bir konu değildir. Hamilelik döneminde yaşanan stresle birlikte doğum korkusunun yaşanması beklenebilir. Fobinin semptomlarını görmeniz durumunda kadın doğum uzmanları, psikolog veya psikiyatri uzmanları ile görüşerek tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Doğum korkusu belirtileri yaşıyorsanız, aşağıda yer alan Psikiyatri uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum korkusu nedeniyle sezaryen olunur mu?

Doğum fobisi gelişen kişilerde, aniden oluşacak hamileliklere karşı korku oluşmaktadır. Endişe ve stresin azalması adına hamileliğinizi planlayabilir ve sezaryen doğumu tercih edebilirsiniz.

Doğurma fobisi neden olur?

Doğurma fobisi nedenleri arasında genellikle duyulan kötü doğurma hikayeleri veya doğumda hayatını kaybetme düşünceleri nedeniyle oluşmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣