Omuz ameliyatı görüntüsü

Omuz Ameliyatı Türleri

Omuz ameliyatı, birçok yaygın omuz problemi için, özellikle de konservatif tedavilere yanıt vermeyen hastalar için en ideal tedavi yöntemidir. Günümüzde omuz cerrahisi için tercih edilen yöntem minimal invaziv (artroskopi) yöntemdir. Bir anahtar deliği boyutlarında atılan kesilerden içeriye sokulan cerrahi aletler yardımıyla ameliyatlar, kapalı olarak yapılmaktadır. Ancak bazı hastalarda açık omuz cerrahisi yapmak gerekebilir. Her tekniğin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Omuz ameliyatı türleri hakkında merak edilenleri, Avicenna Hastanesi’nin Ortopedi ve Travmatoloji cerrahları anlattılar.

Sıkışma Sendromu İçin Omuz Ameliyatı

Omuz cerrahisi gerektiren en yaygın problemlerden birisi omuz sıkışmasıdır. Omuz sıkışması, dördüncü manşonun tendonlarının hareket esnasında aralıklı olarak sıkışması durumudur. Sıkışmalar hem tendonlara hem de eklem boşluğu içindeki yastık işlevi gören kıkırdaklara zarar verir. Omuz sıkışmasının bir diğer adı da rotator manşet tendiniti ya da bursittir.

Omuzdaki sıkışmanın tedavisi için kullanılan artroskopik omuz cerrahisi prosedürü, subakromiyal dekompresyon olarak da bilinmektedir. Ameliyatın temel amacı, rotator manşet ile omzun üstü arasındaki boşluğun artırılmasıdır. Bu işlem yapılırken cerrahlar, yastık görevi gören kıkırdak miktarını azaltabilir. Böylece rotator manşetin kemik arasında sıkışmadan kayabileceği alan açılmış olur.

Artroskopik Slap Onarımı

Slap, pazu olarak da bilinen biceps kasının tendonlaşarak omuz ekleminin içerisine girdiği ve omuz yuvası üstünde yer alan kıkırdak yapıya yapışan bölümün adıdır. Slap, omuz yuvasının hem ön hem de arka tarafına yapıştığı için slap yırtılması omzun ön ve arka tarafını birlikte ilgilendirmektedir. Bu operasyonda amaç, dikişler yardımıyla yırtılmanın tedavi edilmesidir. Yırtılma biceps tendonunun tümüne yayılırsa, ek ameliyatlar gerekebilir. Kapalı ameliyat hakkında daha detaylı bilgi için Artroskopi Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Omuz Çıkığı Ameliyatı

Omuz ekleminin topu yuvadan çıktığı zaman, omuz çıkığı problemi meydana gelebilmektedir. Genç sporcularda en çok meydana gelen problemlerden birisidir. Genellikle omuz çıkıkları hastanelerin acil servislerinde basit bir hamleyle düzeltilebilir. Ancak omuz çıkması devamlı oluyorsa ve özellikle sporcuların yaşamını etkiliyorsa ameliyat gerekebilir. Devamlı omuz çıkmasının nedeni, omuz bağlarının gevşek olmasıdır. Bu da omuz ekleminin yuvaya kolayca girip çıkmasına neden olur. Operasyon, eklem kapsülünün sıkılaştırılmasını içermektedir. Tekrar eden çıkıklar çok ciddi omuz hasarlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyatta, kemiğin omuz etrafında yeniden konumlandırılması yapılır.

Donuk Omuz Ameliyatı

Donuk omuz, omuz kas yırtığı ameliyatı yanında ikinci büyük cerrahidir. Bu problem genellikle cerrahi olmayan yollarla tedavi edilebilirken, cerrahinin gerek duyulduğu nadir vakalar da bulunmaktadır. Donuk omuz sendromu oluştuğunda, omuz eklemini çevreleyen kapsül sıkışır ve kasılır. Ameliyatın amacı, kasılan dokunun gevşetilmesi ve omzun rahatlatılmasıdır. Bunu yapabilmek için kapsülün omuz topunun etrafından kesik atılır ve tedavi sağlanır.

Rotator Manşet Tedavisi

Rotator manşet tedavisinin birçok yolu vardır ve çoğu cerrah farklı teknikleri tercih eder. Rotator manşet tedavisi için yapılacak olan omuz ameliyatı ile amaçlanan, manşonun hasarlı bölümünü belirlemek ve yırtık ya da hasar görmüş tendonları temizleyip tedavi etmektir. Sağlıklı doku fazla gerilmeden, tendonun eski haline getirilmesi için kullanılır.

Geleneksel (açık) omuz ameliyatı yaklaşımında, ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için biraz büyük bir kesi atmak gerekir. Ancak daha basit problemlerde kapalı yöntem tercih edilmektedir. Öte yandan mini – açık rotator manşet ameliyatı adı verilen ve hasarın kapsamlı olması halinde kullanılabilen bir hibrit versiyon da bulunmaktadır. Tendonların, omuz kemiğine güvenli biçimde yeniden bağlanabilmesi için vidaların kullanılmasını içermektedir.

Tedavinin mümkün olmadığı durumlar olabilir. Çünkü dokular yırtılmadan sonra adeta bir lastik gibi hızla geri çekilmeye başlar. Bu esnada çok sayıda hücre ölümü meydana gelebilir. Masif rotator manşet yırtılması adı verilen durumlarda, omzun eski sağlıklı haline geri döndürülmesi zordur.

Akromioklaviküler Eklem Yaralanması İçin Omuz Cerrahisi

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları genellikle bir kaza ya da ters hareket sonucunda oluşmaktadır. Bu eklemin yaralanmasıyla birlikte zamanla yıpranma meydana gelir. Yıpranma, o bölgede oluşan artritin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Bu tarz eklem yaralanmaları genellikle halter gibi sporlarla ilgilenen sporcularda görülür.

Akromioklaviküler eklem yaralanması için yapılacak olan omuz ameliyatı, köprücük kemiğinin ucunu çıkarmayı ve akromioklaviküler eklem alanını genişletmeyi içerir. Operasyon açık ameliyat şeklinde yapılır.

Protez Omuz Ameliyatı

Omuz protezi ameliyatı, oldukça bilinen bir cerrahi türdür. İleri seviye artrit ya da kırık gibi birçok sebepten ve özellikle de yaşlanmaya bağlı olarak gelişen sorunlardan dolayı omuz protezi takılabilir. Tipik bir omuz protezi ameliyatında, yapay bir protez, omuz eklemleriyle değiştirilir.

Bir protez omuz cerrahisinin farklı farklı türleri bulunmaktadır. Cerrahların hangi yöntemlerle protez yerleştirme işlemi yapacağına, hastanın durumuna göre karar verir. Öte yandan hastadan hastaya fark edecek implant türleri de bulunmaktadır. Ameliyatın genel prensibi, omzun hasarlı bölümlerini çıkarmak ve yerine protez adı verilen suni parçaları takmaktır.

Biceps Tendon Cerrahisi

Pazu olarak da bilinen biceps, üst kolun ön tarafında yer alan kastır. Bu kasın üst uç bölümünde, kası rotator manşetten geçerek omza bağlayan bir tendon bulunur. İşte bu uzun ve karmaşık yapı, bicepslerin üst uç bölümünde yer alan uzun başını ameliyatın hedefi haline getirmektedir. Biceps tendon ameliyatları tek başına ya da rotator manşet tedavisinin bir parçası olarak yapılabilmektedir. Genellikle iki yöntemden birisi kullanılır. Birinci yöntem, omuz ekleminin içinde yer alan tendon bağlantısını koparmak ve omuz ekleminin dışında bir yere yeniden bağlamaktır.

Tenotomi ismi verilen ikinci yöntem ise, tendonun koparılması ve koldan aşağıya çekilmesine izin verilmesidir. Ancak bu işlem hem teoride hem de pratikte pazu gücü kaybına neden olsa da, bu ameliyattan sonra başarılı spor yaşamına devam eden çok sayıda profesyonel sporcu örneği bulunmaktadır. Çünkü ameliyattan sonra yıllarca yaşadıkları sorunları bir daha hiç yaşamamışlardır.

Sonuç

Her ameliyatta olduğu gibi omuz cerrahisi türlerinde de belli başlı riskler bulunmaktadır. Örneğin omuz yırtığı ameliyatı riskleri, iyi bir cerrahın ellerinde en minimal hale getirilebilir. Alanında uzmanlaşmış omuz cerrahisi doktorları, omuz ve dirsek cerrahisi üzerine tüm ameliyatları başarıyla gerçekleştirebilirler. Hastalar genellikle ameliyat sonrası omuz ağrısı nasıl geçer sorusunu sorarlar. Günümüzde kapalı omuz ameliyatı fiyatları makul düzeylerdedir ve gerek duyulan hastalara başarıyla uygulanmaktadır.

Ameliyatların kapalı yöntemle uygulanması, iyileşme sürecinin kolay geçmesini sağlar. Hastalar basit bir ağrı yaşarlar ancak, ağrı kesicilerle kontrol edilebilecek seviyededir. Omuz ameliyatından sonra fizik tedavi hareketleri uygulanılarak, omzun eski sağlıklı günlerine geri dönmesi sağlanır.  Omuz cerrahisi İstanbul Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji cerrahları tarafından başarıyla yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz ameliyatları kaç saat sürer?

Yapılan işleme göre değişiklik göstermekle birlikte 45 dakika ila 2 saat arasında sürmektedir.

Omuz ameliyatı 2021 fiyatları nedir?

Omzunuzdaki probleme göre işlem tipi ve fiyatı değişmektedir. Dilerseniz, iletişim numaramızdan bizleri arayarak fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kapalı cerrahiyle omuz ameliyatı mümkün mü?

Evet, kapalı cerrahiyle (artroskopi) ameliyat yapılabiliyor.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.