El ve ayak uyuşması tedavisi

El ve Ayak Uyuşması Neden Olur?

El ve ayak uyuşması genellikle, nöropati olarak tanımlanan sinir hastalıklarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, el ve ayak karıncalanması neden olur? Sebepleri nelerdir?

El ve Ayak Uyuşması Nedir?

El ve ayak karıncalanması, sıklıkla nöropati isimli kol, bacak, el ve ayak sinir hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yapılan araştırmalara göre hemen hemen her 10 kişiden 1’inde ey ve ayak karıncalanması ile karşı karşıya kalınıyor.

El ve Ayak Karıncalanması Neden Olur?

Ellerde veya ayaklarda uyuşma şikayetleri, geçmişten günümüze doğru bakıldığında giderek artış göstermiştir. Bunun sebebi, değişen iş dünyası standartları, fast food kültürüne doğru kayış ve hareketsiz yaşamın artış göstermesi olabilmektedir. Değişen yaşam koşulları bireylerde diyabet ve obezite gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklar da nöropatik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Öte yandan, çeşitli vitaminlerin eksiklikleri, minerallerin eksiklikleri ve bağışıklık sistemi problemleri de nöropatik sinir hastalıklarına ve buna bağlı kol ve bacaklarda uyuşma durumlarına neden olabilmektedir.

Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

El ve ayak karıncalanması genellikle, kuvvet kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu tarz durumlar, kişinin yaşam kalitesini derinden etkilemektedir. Oldukça ciddi rahatsızlık hisseden hastalar, bu problemleri genellikle ertelemeyi tercih ederler. Fakat, sık sık karşılaşılan uyuşmalar, zamanla kalıcı kuvvet ve his kayıplarına neden olabiliyor. Bu tarz istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına hastalar, belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren tedavi için bir doktora görünmelidir.

Hangi Hastalıkların Habercisi

El ve ayak uyuşması, başka hastalıkların da habercisi olabiliyor. Genellikle bu uyuşmalar, diyabet, vitamin eksikliği (Özellikle B12), tiroid problemleri gibi hastalıkların habercisidir. Bundan dolayı, kısa sürede geçen, uzun süre geçmeyen ya da hafif şekilde olan uyuşmalar dahi olsa, eğer sebepsiz yere el ve ayak karıncalanması ile karşı karşıya kalıyorsanız, mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Ayak parmağında uyuşma, bacakta uyuşma ya da el ayak uyuşması gibi durumlar, sinir sistemi hastalıklarından kaynaklı olur. Peki, nöropatik hastalıklar neden olur? Bunun sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Genetik sebepler
  • Virüsler
  • Bağışık sistemi sorunları
  • Şeker hastalığı
  • Guatr
  • Böbrek yetmezliği / Karaciğer yetmezliği
  • B12 eksikliği
  • Folik Asit eksikliği

El ve Ayak Uyuşması Tedavisi

El ve ayak uyuşması tedavisi için öncelikle bir nöroloji uzmanı tarafından muayene edilmek gerekiyor. Çeşitli kan testleri ve EMG ile teşhis koymak mümkün oluyor. EMG, sinir ve kas sisteminin çalışma durumunu ve problemlerini ortaya çıkaran bir testtir. Tanının konmasıyla birlikte, bir tedavi yol haritası çıkartılır. Tedavi, genellikle uyuşmalara neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

El ve ayak uyuşması neyin belirtisidir?

Diyabet, tiroit bozuklukları ve B12 eksikliği belirtileri arasındadır.

El ve ayak uyuşması psikolojik olabilir mi?

Seyrek olarak nörolojik, en çok da psikolojik olarak nedenler ile ilişkilidir.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.