Emar Cihazı Neden Ses Çıkarır

Emar (MR) Cihazı Neden Ses Çıkarır?

‘’ Emar (MR) Cihazı Neden Ses Çıkarır? ‘’ sorusu, emar görüntülemesinden sesi nedeniyle tedirgin olanların merak ettiği durumlardan biridir. Gürültülü olarak bilinen emar cihazındaki seslerin neden ve nasıl oluştuğu hakkında detaylar makalemizde.

Emar Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme olarak da bilinen mr uygulaması, hem hasta hem de doktor için oldukça avantajlıdır. Hastaların erken teşhis ve tedavisine olanak sağlayan uygulama, iç organlarda üç boyutlu görüntüleme sağlar. Çok yönlü görüntüleme imkanı sayesinde kemik dahil olmak üzere yumuşak doku ve organlardaki hasarın kontrolü yapılabilir. Uygulama kaliteli ve net görüntü imkanı sunarak, şüphe edilen hastalıkların kesin tanı konulmasını kolaylaştırır. Bu sayede hem doktor hem de hasta memnuniyetini sağlayan 1.5 tesla görüntüleme, birçok açıdan avantajlıdır. Ancak her uygulamada olduğu kadar emar uygulamasında da bazı rahatsız edici durumlar olabilir. Bunların başında gelen yüksek ses nedeniyle ‘’ Emar (MR) Cihazı Neden Ses Çıkarır? ‘’ sorusu akıllara geliyor. Dilerseniz, nedenlerini ve emar sesinin yüksekliği hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

MRI Neden Bu Kadar Gürültülü?

Mr görüntüleme cihazı esnasında duyulan ses yüksekliği, bu prosedürde kullanılan makineye bağlı gelişmektedir. Emar cihazları görüntüler elde edilmek için kullanılan bir manyetik alana sahiptir: Sesleri yaratan ise gradyan bobinler denilen metal bobinlerdir. Metal bobinlerdeki elektrik darbeleri manyetik alanları oluşturur. Oluşan her darbe, bobinlerin titremesine ve yüksek sesler oluşmasına neden olmaktadır.

MR makinesinde ses yüksekliği 65 desibel ile 130 desibel arasında denilmektedir. Ancak genellikle uygulama esnasında 100 desibel yükseklik olmaktadır: Bu ses kulaklarda rahatsızlığa ve çınlamaya neden olabildiği için uygulama esnasında kulak koruyucu takılabilir. 100 desibel denildiğinde tam olarak anlaşılamayan ses yüksekliği için örnekler arasında;

  • 94 desibel:  Mutfak robotu veya blender sesi
  • 112 desibel:  Rock konseri veya elektrikli testere sesi
  • 120 desibel:  Jet uçağı kalkış sesi
  • 130 desibel:  Taş, duvar kırıcı sesi

Yukarıda bahsedilen sesler normalde gürültülü sayılan araçların ses frekanslarıdır. Bu yükseklikteki sesleri 20 – 25 dakika kadar duymak, oldukça rahatsız edici olabilir Bu nedenle emar yaptırılan merkezde kullanılan emar cihazı da önem arz ediyor. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde kullanılan Siemens 1.5 Tesla Magnetom Amira cihazı sessiz ve hızlı cihazlardan biridir. Özellikle az sesle çalışması sayesinde yaşanan kulak rahatsızlıkları en aza indirilmektedir.

Emar Cihazından Nasıl Sesler Çıkar?

Emar cihazı, her iki tarafı açık bir tüpe benzemektedir. Bu makine içerisindeki her akımın dalgasıyla birlikte sesler meydana gelmektedir. Bu seslerin oluşumuyla duyulan gürültü;

  • tıklama sesi
  • çınlama sesi
  • bip sesi

duyulabilecek değişik emar makinesi sesleri arasında yer alıyor. Bahsedilen sesler rahatsız edici olabilir. Dilerseniz, uygulama öncesinde kulaklarınızın korunması için kulak tıpası isteyebilirsiniz.

MRI Sesinden Kulaklarımı Nasıl Koruyabilirim?

MR görüntülemesi nedeniyle, kulaklarınız sesten rahatsız olabilir. Operasyon öncesinde radyoloji teknisyenlerinden seslerden korunmak için kulak koruyucusu isteyebilirsiniz. Müzik çalan bir kulaklık veya kulak tıpası ile yüksek desibelin oluşturduğu rahatsızlık engellenebilir.

Sonuç

Emar cihazı neden gürültülü? sorusunun cevabını detaylarıyla sizlerle paylaştık. Görüntüleme testlerindeki teknoloji geliştikçe, daha sessiz çekim yapan emar cihazı da geliştirilmektedir. Yüksek sesten rahatsız olanlar için son teknoloji cihazların kullanıldığı sağlık merkezlerinin seçilmesi önemlidir. Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde kullanılan Siemens 1.5 Tesla görüntüleme sayesinde hızlı ve sessiz emar deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan radyoloji uzmanlarımıza randevu alarak, emar öncesi ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler emar çektiremez?

Emar çekimine uygun olmayan kişiler genellikse metal implantı veya çıkartılamayan piercingleri bulunan kişilerdir. Metal cihazlar, makinedeki manyetik alanı bozduğu için görüntülerde netlik sağlanamaz. Bu nedenle operasyon öncesi vücudunuzdaki tüm metal parçalar hakkında bilgi vermeyi unutmamalısınız.

Emar kaç dakika sürer?

Emar operasyonu, taramanın yapılacağı bölgeye göre değişmektedir. Tarama sadece bir bölgede yapılacaksa 20 – 25 dakika arasında tamamlanabilir. Ancak tüm vücut emar taraması 60 dakikaya kadar sürebilir.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.