Omuz MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Omuz MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bölgedeki sorunu veya hastalığı en doğru şekilde tanımlamak ve uygun tedavi yöntemleri ile gidermek için omuz MR tercih edilir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse omuz MR nedir? Omuz MR nasıl çekilir? gibi soruların ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Omuz MR Nedir?

Omuz MR taraması ile omuz bölgesindeki kemiklerin, kan damarların ve dokuların görüntülenmesi sağlanır. Diğer görüntüleme testlerindeki olası sorunların teşhis edilmesini sağlayan omuz emar, bölgedeki açıklanamayan ağrıyı teşhis eder ve belirtilere neden olan durumun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Yaşanan darbe, sakatlanma, eklem ağrısı ve kaza sonucunda önemli yaralanmalar omuzda bir takım problemler yaratır. Bu nedenle de omuz MR çekimi istenir ve hastalığın nedeni araştırılır. Omuz bölgesi ve çevresindeki dokular, kaslar ve kemik yapısı tek tek incelenir. Çoğu kişi omzundaki ağrıları önemsemez ancak önemsenmeyen ağrılar sürekli hale gelerek kronikleşir. İlerleyen dönemlerde ise omuz ağrılarının yanı sıra kas ağrıları da başlar ve ağrının şiddeti giderek artar.

Omuz MR Taraması Neden Yapılır?

Omuzdaki ağrı ve kasılmalar kişileri zor durumda bırakır ve uzun süre devam eden, geçmeyen bu omuz ağrıları sonucunda ise omuzdan MR çekimi yapılır. Omuzda meydana gelen ağrı ve kasılmalar, vücudun diğer bölgelerine de sıçrar ve kişiyi hareket ettiremez hale getirir. Yapılan muayenelerin ardından bir sonuca varılmadığında bu yönteme başvurulur. Omuz emar çekimi gerektirecek durumlar aşağıda yer almaktadır:

  • Omuz ekleminin çıkması
  • Artrit gibi dejeneratif eklem hastalıkları
  • Kemik kırıkları
  • Sporla ilgili yaralanmalar
  • Açıklanamayan ağrı ve şişlik
  • Azalmış hareket aralığı
  • Enfeksiyonlar ya da tümörler

Omuz MR Riskleri

MR taramaları genel olarak radyasyon içermedikleri için çok daha az bir risk taşırlar. Taramalarda kullanılan radyo dalgaları ve mıknatısların herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak yine de bazı koşullara sahip insanlar bazı riskler ile karşılaşabilir.

Metal İmplantlar

Metal içeren implantlar, MR taramasında problemlere yol açar. Kullanılan mıknatıslar kalp pillerini etkileyebildiği gibi, implante edilen vidaların ya da pimlerin vücutta kaymasına neden olabilir. Yapay eklemler, yapay kalp kapakçıkları, anevrizma cerrahisinden metal klipler, mermi ya da diğer metal parçalar, kalp pili ve koklear implant gibi durumlarınız varsa, bunu işlemden önce doktorunuza bildirmelisiniz. Bunun üzerine doktorunuz omuz bölgesini incelemek için farklı alternatifler deneyecektir.

Kontrast Madde Alerjisi

Kan damarlarının daha net görüntülenmesi için başvurulan kontrast madde, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Emar çekiminde en yaygın kullanılan kontrast madde türü gadolinyumdur. Gadolinyum içeren bu kontrast maddeler genel olarak hafiftir ve ilaç ile çok kolay bir şekilde kontrol edilir. Herhangi bir alerjiniz ya da geçmişte kontrast maddeye karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz.

Emzirme

Anneler kontrast madde ile MR çekildikten sonra 24 – 48 saat sonra bebeklerini emzirebilirler. Bu kontrast maddenin vücuttan çıkması beklenir.

Omuz MR İçin Nasıl Hazırlanılır?

Daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatlardan ya da yaralanmalardan kaynaklı vücudunuzda herhangi bir metal bulunuyorsa, bu durumu doktorunuza işlemden önce mutlaka bildirmelisiniz. Omuz MR görüntüleri çekilmeden önce takı ve piercing gibi tüm metal eşyaları üzerinizden çıkarmanız gerekmektedir. Kıyafetlerinizin üzerinde bile metal eşyalar bulunmamalıdır. Klostrofobiniz varsa ve kapalı bir alanda kalmakta zorlanıyorsanız, bunun için doktorunuz bir sakinleştirici ilaç verebilir. Bazı durumlarda anestezi de verilebilir.

Omuz MR Nasıl Yapılır?

İşleminiz kontrast madde ile yapılacaksa, ilk önce damar yolu açılır ve kontrast madde enjekte edilir. Vücudunuza yayılmasının ardından teste başlanır. MR makinesinin içerisindeki masaya sırt üstü uzandıktan sonra, tarama görüntülerinin kalitesini artırmak adına omzun etrafına küçük bobinler yerleştirilir. Teknisyen başka bir odadan uzaktan kumanda kullanarak tüm süreci kontrol eder. Aynı zamanda mikrofon aracılığıyla da iletişim kurulabilir. Görüntüler kaydedilirken makine yüksek ses çıkarır ve bu nedenle kulak tıkacı ya da kulaklık verilebilir. Omuz emar görüntüleri çekilirken bazı durumlarda nefesin birkaç saniye tutulması gerekebilir.

Omuz MR Sonrası

Doktorunuz aksini söylemediği takdirde hastaneden özgürce ayrılabilirsiniz. Ancak size sakinleştirici verilmişse, yalnız başınıza eve gitmeniz ve araba kullanmanız tavsiye edilmez. Sakinleştirici ilacın etkisi geçene kadar hastanede gözetim altında kalmanız gerekebilir. Doktorun görüntüleri incelemesi ve sonuçları yorumlaması biraz zaman alır ancak daha modern makineler sayesinde daha hızlı bir şekilde sonuçlar görülebilir. Omuz emarı sonuçları genellikle birkaç gün içerisinde ortaya çıkar ancak kapsamlı sonuçlar bir hafta ya da daha uzun sürebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz MR kaç dakika sürer?

Genellikle sürecin tamamlanması ortalama 45 dakika – 1 saat arasında sürer.

Omuz MR ında neler görülür?

Hem omuz hem de omuz bölgesindeki kas, doku ve kemik incelemeleri yapılır.

Omuz ağrısı neyin belirtisi?

Kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, tüberküloz, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları ve uzun süreli hareketsizlik omuzda ağrılara yol açar.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣