emar kaç dakika sürer hasta ve teknisyen

Emar Kaç Dakika Sürer?

’Emar Kaç Dakika Sürer?’’ sorusu, operasyonu daha önce yapılmamış veya kapalı alan korkusu bulunan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Operasyona girmeden önce, uygulamanın ne kadar süreceğini bilmek gerginliğinizi atmanıza yarayabilir. Dilerseniz, içeriğimizden emar uygulaması ve emar süresi hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Emar veya diğer adıyla manyetik rezonans görüntüleme, iç organların görüntülenmesine olanak sağlayan testtir. Muayene esnasında bulgulara rastlanması veya sebebi belirlenemeyen ağrıların tespiti için emar taramasından faydalanılabilir. Uygulama kapalı emar ve açık emar cihazı olarak iki türlü makine ile yapılabilmektedir. Her iki cihazda da aynı prosedür işlenirken, açık emar genellikle çocuklarda ve kapalı alanda kalmaktan hoşlanmayan hastalarda tercih edilebilmektedir.

Emar uygulaması yapılabilmesi için öncelikle ön muayene yapılması gereklidir. Doktorunuzun isteğiyle yapılan test sonrasında şüphelenilen durumların kesin teşhisi sağlanabilir. Aynı zamanda ilaçların etkisi veya tedavinin ilerleme sürecinin kontrolü için de mr görüntülemesi istenebilir. Radyoloji uzmanları ve ilgili alan uzmanları ile birlikte takibi sağlanan test sonuçları incelenerek, gerekli tedaviye erkenden başlanabilir. Diz mr, akciğer mr, beyin mr gibi birçok farklı bölgesel alanda emar çekimi yapılabildiği gibi tüm vücutta da mr görüntüleme yapılabilir. Bu sayede detaylı görüntüleme yapılabilmesine olanak sağlayarak, hızlı teşhis alınmasında yardımcı olur.

Emar Kaç Dakika Sürer?

Mr görüntülemesi vücudun bir kesitinde yapılabildiği gibi tüm vücut görüntülemesi de yapılabilir. Bu durumda alınan kesitlerin çoğalması işlem süresini uzatabilir. Bölgesel mr taramalarında operasyon süresi 20- 25 dakika kadar sürerken, tüm vücut emar taramasında 60 dakika kadar sürebilmektedir. Operasyon süresini etkileyen diğer durumlardan biri de ilaçlı emar uygulamasıdır. İlaçlı emar uygulaması yapılacaksa, operasyon hazırlığında kanülün takılması ve operasyon sonrası bekleme süresi, işlemin tamamlanma süresini uzatacaktır.

Kapalı alanda kalmaktan hoşlanmayan veya sabit durmakta zorlanan çocuklarda anestezili mr uygulaması yapılabilir. Bu durumda da uygulama öncesi hazırlık gerekmektedir. Anestezili mr yapılacağı durumlarda doktorunuz önceden bilgi verecektir ve buna göre beslenme uyarısı yapılacaktır. Aksi belirtilmediği takdirde emar öncesi hazırlık için ekstra dikkat etmenize gerek yoktur.

İlaçlı MR Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Emar sonucu çıkma süresi, uygulamanın yapıldığı sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Devlet hastanesinde emar çekimi yaptıranlar, genellikle yoğunluk nedeniyle sonuçlarına 1 ila 3 gün içerisinde ulaşmaktadır. Ancak Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde emar deneyimi sonrası, sonuçlara aynı gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Radyologlar tarafından incelenen emar sonuçları doktorunuza iletilecek ve sonrasında tarafınıza bildirilecektir. Emar görüntülemesinde daha hızlı sonuç için Avicenna Sağlık Grubu tercih edilebilir.

Emar Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Emar fiyatları, uygulamanın açık, kapalı veya ilaçlı uygulanmasına göre değişiklik göstermektedir. Emar fiyatını etkileyen durumlardan biri de işlemin yapıldığı sağlık kuruluşu olmaktadır. Bu nedenle mr fiyatları hakkında net bir bilgi vermek doğru değildir ancak emar taramasının diğer birçok görüntüleme testine göre daha uygun fiyatlı olduğunu belirtebiliriz. Detaylı bilgi için Avicenna Ataşehir Hastanesi iletişim kanallarından fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler emar çektiremez?

Emar çektirmeye uygun olmayan kişiler genellikle manyetik alanı bozacak metal implanlata sahip kişilerdir. Çıkarılamayan piercingler, implantlar, ameliyat vidaları ve benzeri durumlar emar çekimine engel olabilmektedir.

İlaçlı mr yan etkileri nelerdir?

İlaçlı emar sonrası yan etkiler arasında sıklıkla alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Deride kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet verebilen ilaç için operasyon sonrası gözlem altında beklemeniz gerekebilir. Aynı zamanda böbrek hastalarında ilaçlı mr sonrası fonksiyon bozuklukları görülebilir.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.