Emar Güvenilir Midir?

emar güvebilir midir emar sonucuna bakan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar güvenilir midir? sorusu, görüntüleme testini daha önce yaptırmamış kişiler için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Emar uygulaması hakkında merak edilen detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Mr görüntülemesi, vücudun iç organlarının detaylı görüntülenmesini sağlayan tanı testlerinden biridir. Belirlenemeyen semptomların veya bulguların kesin teşhisinde mr testinden faydalanılmaktadır. Tesla görüntüleme olarak da bilinen bu uygulama sayesinde, organların birçok açıdan kesitleri alınmaktadır. Alınan kesitler, bilgisayar ortamında birleştirilerek üç boyutlu hale getirilir. üç boyutlu görüntüleme imkanı sayesinde hem kemik hem de kemik arkasında kalan dokular incelenebilmektedir.

Emar taraması yapılması için vucutta nedeni saptanamayan rahatsızlıklar veya bulgular gerekmektedir. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda dokuların incelenmesi için görüntüleme testin girmeniz istenebilir. Bazen hastalıkların evresi veya ilaçların hastalığa etkisinin ölçülmesinde de emar taramasından faydalanabiliyor. Mr görüntüleme, bazı durumlarda ilaçlı mr olarak da uygulanabiliyor. İlaçlı emar sayesinde doku, damar ve organlarda daha net görüntüler elde edilebilir. Ancak emar uygulamasını daha önce yaptırmamış kişiler ‘’Emar Taramasında Radyasyon Riski Var mı?’’ veya ‘’Emar Güvenli midir?’’ diye merak ediyor olabilir. Uygulama hakkında merak edilenleri, bir sonraki başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Emarda Radyasyon Var mıdır?

Emar uygulaması, bilgisayarlı tomografi ve röntgen görüntüleme testlerinden farklı bir teknoloji ile çalışmaktadır. Emar, vücuttaki iç organların görüntülenmesinde radyo dalgalarından faydalanır. Oluşan manyetik alan sayesinde görüntüleme yapılan tarama testinde radyasyon riski bulunmamaktadır. Emarda radyasyon riski bulunmadığı için hamilelerde ve çocuklarda mr uygulaması ilk tercih edilen görüntüleme yöntemlerinden biridir.

Emar Güvenilir midir?

” Emar Güvenli midir ? ” sorusu, tanı ve tedavi takibinde manyetik rezonans kullanımı ile merak edilmektedir. Emar, hem uygulamanın doğruluk oranı hem de radyasyon riski olmaması nedeniyle güvenli testler arasında yer almaktadır. Emar sonuçlarının güvenilir olması, test sonuçları sonrasında konulan tanının yüksek oranda doğruluk içermesini sağlamaktadır. Doğru tanı sonrası yapılan doğru tedavi ile hastalık ilerlemeden erken tedavi imkanı oluşmaktadır. Aynı zamanda radyasyon içermemesi, radyasyon sonrası oluşabilecek riskleri de ortadan kaldırmış oluyor. Kanser gelişme riski, hastalıkların ilerleme riski ve emar riskleri durumların önüne geçmesine olanak sağlayan emar, güvenli uygulamalardan biridir.

Sonuç

Manyetik rezonans görüntüleme testi, erken tanı ve tedavide önemli yere sahiptir. Uygulanan testlerin sonuçlarına göre, bulguların doğruluğu saptanabilirken aynı zamanda organlardaki hasar da görüntülenebilir. Bazı görüntüleme testleri her açıdan görünüme imkan vermediği için kemik arkasındaki dokuların durumu saptanamayabiliyor. Ancak emar uygulamasında birçok açıdan sayısız kesin alınması, üç boyutlu görüntülemeye imkan vermektir. Bu sayede istenilen sayıda görüntü elde edilerek bilgisayar ortamında bir araya getiriliyor. Emar tanısının yapılabilmesi için öncelikle doktorunuza ile ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, operasyon hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar görüntülemesi kaç dakika sürer?

Emar uygulaması vücudun tümüne yapılabileceği gibi sadece belirli bir organın görüntülemesinde kullanılabilir. Beyin mr, akciğer mr gibi bölgesel uygulamalar 20 – 25 dakika sürerken, tüm vücut emar görüntülemesi 60 dakika süreyle tamamlanabilir.

MR sonuçları güvenilir midir?

Emar, yüksek doğruluk oranına sahip görüntüleme testlerinden biridir. Emar sonuçları % 90 – 95 oranında doğruluk sağlayarak güvenilir testler arasında yer almaktadır.

Açık mr ve kapalı mr farkı nedir?

Açık emar ve kapalı emar uygulaması arasında fark, emar cihazının hareket alanında ibaret olmaktadır. Açık emar cihazında daha fazla açık alan mevcutken, kapalı emar cihazında tüp benzeri bir makine içerisine girmektesiniz. Klostrofobisi olan kişiler veya çocuklarda açık emar uygulaması tercih edilebilmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣