Emar Riskleri Nelerdir?

emar riskleri hakkında görüşen doktor ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

‘’Emar Riskleri Nelerdir?’’ sorusu daha önce uygulamayı yaptırmamış kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Emar operasyonunun avantajları ve yan etkileri hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Emar uygulaması, vücudumuzun iç organlarının ayrıntılı resimlerini çekmek için Radyo dalgaları ve bilgisayardan faydalanılan testtir. Uygulama ağrısız ve acısız bir tanı yöntemidir.

MRG taraması; göğüs, diz, kalp, karın, beyin, akciğer ve pelvis gibi birçok bölgede hastalıkların teşhisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Vücudun tümünden veya bir bölümünden alınan görüntülerin bilgisayar ortamında birleştirilmesiyle birlikte üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Bilgisayarda depolanabilen veya filme bastırılabilen emar çekimleri, ilgili doktorlar tarafından incelenmektedir.

Vücutta kesi yapmaksızın görüntülemeye olanak sağlayan emar uygulaması sayesinde sağlıklı doku görüntüsü ve sağlıksız doku görüntülemesi yapılabilmektedir. Vücuttaki yumuşak dokuların, kemiklerin ve organların detaylarıyla görülebildiği test hızlı sonuç vermektedir. Birçok avantajı bulunan emar görüntüleme, ilk defa yaptıracak kişiler için bir soru işaretidir. İlaçsız ve ilaçlı emar olarak uygulanabilen testin avantajları ve riskleri hakkında detaylar bir sonraki başlığımızda.

Emar Riskleri Nelerdir ?

Hızlı ve ağrısız görüntüleme testlerinden biri olan emar, her uygulamada olduğu kadar risklere sahiptir. Uygulamanın risklerini bilerek operasyon öncesinde doktorunuzda görüşme sağlayabilirsiniz.

MR Yan Etkileri Arasında;

 • Emar uygulaması kapalı emar olarak yapıldığı durumlarda kapalı alan korkusu olan kişilerde gerginlik oluşturabilir. Klostrofobisi tetiklenen kişiler emar uygulaması yaptırmak istemeyebilirler.
 • Kapalı alan korkusu nedeniyle uygulama öncesi sedasyon veya anestezi kullanılması sonucunda, uygulama sonrası baş dönmesi ve mide bulantısı yaşanabilir. Sedastasyon uygulanacak kişiler uygulama günü yanlarında refakatçi bulundurmalıdırlar.
 • Emar uygulamasında, bt anjiyo ve röntgenden farklı olarak radyo dalgaları kullanılmaktadır. radyo dalgaları zararlı değildir ancak implant ve metal aksesuarlar, tıbbi cihazların arızalanmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilmektedir.Bu nedenle metal aksesuar veya implanta sahipseniz, emar uygulaması yaptırmaya engel olabilmektedir. ‘’Kimler emar çektiremez?’’ yazımızdan, hangi aksesuarlara sahip olunması durumunda uygulamadan yararlanılamayacağını keşfedebilirsiniz.
 • İlaçlı emar uygulaması yapıldığı durumlarda,  alerjik reaksiyon oluşma riski bulunmaktadır. Bu tür reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kontrol altına alınabilmektedir. Alerjik bir bünyeye sahipseniz var olan alerjilerinizi operasyon öncesi doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 • Hamilelikte mr uygulaması yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalara hamilelik döneminde emar uygulamasının yan etkilerine karşı kesin bir bulgu yoktur. Ancak, dikkatli olmak adına hamileliğin erken dönemi olan ilk üç aylık dönemde emar çektirmemeyi tercih edebilirsiniz.
 • İlaçlı mr sonrası yan etkiler, böbrek rahatsızlığı olan kişileri etkileyebilmektedir. Böbrek fonksiyonlarını etkileyebilecek kontrast madde nedeniyle, sağlık uzmanlarına durumu bildirmelisiniz.

Emar zararları, her operasyonda olabilecek seviyededir. Minimum seviyedeki riskler nedeniyle operasyonu yaptırmaya çekinmek, emar uygulamasının sağlayacağı avantajlardan mahrum kalmanıza neden olabilir. Uygun güvenlik yönergeleri izlendiğinde mri görüntülemesinde herhangi bir yan etkiyle karşılaşmanız oldukça nadir bir durumdur. Uygulamayla ilgili en olası durum ilaçlı mr sonrası yan etkiler olmaktadır. ilaçlı emar riskleri öncesinden göz önüne alınarak, uygulama sonrası alerjik reaksiyonlar kontrol altına alınabilir. Aynı zamanda mr yan etkileri göz önüne alınırken, mr avantajları da düşünülmelidir.

Emar Avantajları Nelerdir?

Emar riskleri hakkında bahsetmişken, uygulamanın sağlayacağı avantajlardan da bahsetmek önemlidir. Üç boyutlu görüntüleme sunan emar uygulamasının avantajları arasında;

 • Emar taraması, radyo dalgaları kullanılan görüntüleme işlemlerinden biridir. Radyo dalgaları kullanılması sayesinde, bilgisayarlı tomografi işleminden farklı olarak radyasyon alımı olmamaktadır. Radyasyon riski oluşmaması sayesinde uygulamanın daha az riskli olduğundan bahsedebiliriz.
 • MR taraması, sağlıklı ve sağlıksız dokuları aynı anda görüntülemeye yardımcı olmaktadır. Kemik nedeniyle görüntülenemeyen alanlar da dahil olmak üzere üç boyutlu görüntüleme yapılabilir.
 • Hamilelikte emar taraması yapılabilmektedir. Radyasyon alımı nedeniyle bilgisayarlı tomografi uygulaması yaptırmak istemeyen anne adayları, emar uygulamasına girebilirler.
 • İlaçlı emar özelliği sayesinde daha kaliteli ve net görüntüler sunabilir.
 • Açık emar ve kapalı emar olarak iki farklı makinede emar çekimi yapılabilir. Bu sayede kapalı alan korkusu olan kişiler açık emarı tercih ederek daha rahat bir operasyon geçirebilirler.
 • MRI çekimi ile beynin normal fonksiyonel anatomisinin değerlendirilmesinin yanı sıra beyin anormalliklerinin saptanmasında öncülük edebilmektedir.
 • MR görüntüleme, tek bir bölgede yapılabileceği gibi tüm vücutta da uygulanabilir.
 • Emar taraması hızlı, acısız ve ağrısız bir operasyondur. Tanı esnasında hiçbir şey hissetmezsiniz ve sadece uzanmanız yeterlidir.

Bahsedilen emar avantajları göz önüne alınarak, uygulamadan alınacak fayda düşünülmelidir. Emar riskleri nedeniyle operasyonu yaptırmamak, emar avantajlarından olan hızlı tanı ve tedavi takibinin yapılamamasına neden olur.

 

Sonuç

Emar uygulaması, sağlığınızla ilgili sebebi bilinmeyen problemler başta olmak üzere birçok hastalığın tanı ve tedavi takibinde kullanılmaktadır. Üç boyutlu görüntüleme testleri arasında radyasyon yaymadan hızlı tanı olanağı sunuyor olması önemli bir artıdır. Doktorunuzla yaptığınız ön muayenede, hastalığa dair bulgulara rastlamak veya semptomların varlığı emar uygulaması yapılması için yeterli sebeplerdir. Bazen, ilaçların hastalığa etkisini gözlemlemek, doku hasarının evresi ve takibi için de mr taramasından faydalanılabilir. MR görüntülemesi yapılabilmesi için öncelikle doktorunuzla ön muayene yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımız ile görüşerek, emar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar kaç dakika sürer?

Mr süresi, uygulamanın yapılacağı alana göre değişiklik gösterir. Diz mr, beyin mr gibi bölgesel çekimler 25-30 dakika sürmektedir. Ancak daha geniş bir alanda mr çekimi yapılacaksa, uygulama 60 dakika kadar uzayabilir.

İlaçlı mr sonrası yan etkiler nelerdir?

Kontrastlı mr sonrası olası yan etkiler, alerjik oluşumlar üzerindedir. Kontrastlı maddenin alerjiye neden olmasıyla deride kaşıntı, hassasiyet ve dökülmeler meydana gelebilir. Alerjik durum, ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Hamilelikte mr zararları nelerdir?

Hamilelikte mri yan etkileri hakkında kanıtlanmış bir bulgu yoktur. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken durumlar arasında sadece ilk üç aylık dönem gösterilebilir. Fetüsün henüz tam tutunmadığı dönemlerde çok gerekli olmadıkça görüntüleme testleri kullanılmayabilir. Ancak gerekli durumlarda mri çekimi yapılmasının, fetüs üzerinde kanıtlanmış bir etkisi yoktur.

MR fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak emar görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣