emar taramasında radyasyon riski röntgen inceleyen doktor

Emar Taramasında Radyasyon Riski Var mı?

‘’ Emar Taramasında Radyasyon Riski Var mı? ‘’  sorusu, daha önce emar taraması yaptırmamış kişiler tarafından merak edilen durumlardan biridir. Emar uygulamasının radyasyon oranı ve uygulamanın aşamaları hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Emar manyetik rezonans görüntüleme, vücuttaki iç organların, kan damarlarının ve dokuların görüntülemesinde faydalanılmaktadır. MRG testi, organların görüntülerinin elde edilirken radyo dalgaları ve bilgisayardan yardım almaktadır. İki ucu açık bir tüpe benzeyen emar cihazı içerisinde uzatılabilecek bir masa vardır. Masanın üst ve yan kısımlarını kapatan emar cihazı, tarama işlemine başlandığı anda istenilen bölgede veya tüm vücutta mr çekimi yapmaktadır. 

Vücuttan kesitler alınarak bilgisayar ortamında birleştirmektedir. Dakikalar içerisinde çok sayıda kesit alan mr cihazındaki tüm görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır. Görüntüler bilgisayarda birleştirilerek üç boyutlu hale getirilmektedir. Üç boyutlu görüntüleme imkanı sunan emar cihazı sayesinde hem kemik dokusu hem de kemik arkasındaki dün doku ve kan damarlarını incelenmektedir. Operasyon açık ilaçsız ve ilaçlı emar olarak gerçekleştirilebilir. Operasyonun nasıl gerçekleşeceğine ön muayene esnasında doktorunuz karar verecektir. Bulgulara rastlanması ve semptomlarının olması dahilinde doktorunuz tam teşhis içine tesla görüntüleme isteyebilir.

MR Kullanım Alanları Nelerdir?

Manyetik rezonans görüntüleme, vücudun belirli bir kesitinden veya tüm vücutta görüntülemeye olanak vermektedir. Emar görüntülemesi yapılabilecek bölümler arasında;

 • Diz MR
 • Akciğer MR
 • Beyin MR
 • Hipofiz MR
 • Kardiyak MR
 • Fonksiyonel MR
 • Servikal MR
 • Göğüs MR: kalp, karaciğer , safra yolları, bağırsak, pankreas ve adrenal bezleri dahil görüntüleme
 • Pelvik MR: mesane ve pelvik organlar, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar gibi üreme organları görüntülemesi
 • Kan damarları görüntülemesi
 • Lenf düğümleri görüntülemesi

Vücudunuzda sebebi bilinmeyen ağrılar veya doktor muayenesi esnasında bulgularla karşılaşıldığında mr görüntülemesi yapılabilir. yukarıda bahsedilen emar çeşitleri, ağrının bulunduğu bölgeye yönelik olmaktadır. Bazen tüm vücut emar çekimi de istenebilir ve tüm bölümlerde görüntüleme için mr testinten faydalanılabilir.

Emar Taramasında Radyasyon Riski Var mı?

Mr görüntüleme, radyo dalgaları kullanarak vücudun iç kısmının görüntülemesini sağlayan testtir. Emar taraması, bilgisayarlı tomografi ve röntgen görüntülemesinde farklı olarak radyasyon içermemektedir. Görüntüleme testlerinde kullanılan x-ışını, radyasyon yaymaya neden olurken, radyo dalgalarında radyasyon yayımı yoktur. Bu nedenle MR Taramasında Radyasyon Riski Var mı ? sorusunun cevabı hayır olmaktadır. Uygulamanın radyasyon yaymaması, hamilelerde ve çocuklarda mr görüntülemesini daha güvenli hale getirmiştir. Aynı zamanda radyasyon risklerinden olan kanser oluşma riski, mr görüntüleme sayesinde ortadan kaldırılmış oluyor.

Sonuç

Mr görüntülemesi, tanı ve tedavi takibinde kullanılan uygulamalardan biridir. Güvenilir uygulamalardan biri olan emar testi, radyasyon riski nedeniyle merak edilmektedir. MR Taramasında Radyasyon Riski Var mı ? sorusu, hamilelerde ve çocuklarda emar uygulaması yapılacağı zaman sıklıkla gündeme gelir. Ancak sanılanın aksine emar uygulamasında radyasyon riski yoktur. X-ışını yerine radyo dalgaları kullanıldığı için uygulama, diğer görüntüleme testlerine göre daha güvenli kabul edilebilir. Ancak emar uygulaması yapılması için öncesinde semptom ve bulguların varlığı gerekmektedir. Dilerseniz, emar ön muayenesi için Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar uygulaması kaç dakika sürer?

Mr süresi, çekimin yapıldığı bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Diz mr, hipofiz mr gibi bölgesel emar çekimlerinde  uygulama süresi 20- 25 dakika kadar sürmektedir. Ancak tüm vücut görüntülemesinde uygulama süresi 60 dakikaya kadar uzayabilir.

MR görüntüleme anestezili yapılır mı?

Kapalı alan korkunuz olması durumunda veya bebeklere yapılacak uygulamada anestezili mr uygulaması yapılabilir. Anestezili mr uygulaması yapılacaksa, mr uygulaması öncesi açlık gerekmektedir. Detayları operasyon öncesi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kimler emar çektiremez?

Emar çekimine uygunluğu olmayan kişiler, vücudunda metal implantı, meta çivi, piercing gibi aksesuarları bulunan kişilerdir. ‘’Kimler emar çektiremez?’’ yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.