Emar (MR) Nasıl Çekilir?

Emar (MR) nasıl çekilir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Radyo dalgaları kullanılarak çekilen emar (MR), insanın anatomik yapısının iç organlarının en ince ayrıntısına kadar görüntülenmesini sağlar. Diğer görüntüleme tekniklerindeki gibi kişiyi radyasyona ya da herhangi bir alerjiye neden olabilecek ilaçlara maruz bırakmayan emar, oldukça zararsız bir işlemdir. Peki emar nasıl çekilir? Emar hangi durumlarda çekilir? Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Emar (MR) Nedir?

Vücuttaki organ ve dokuların ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olan emar, manyetik alan ve radyo dalgaların uygulandığı bir tekniktir. Kişilerin organları ve dokularının yanı sıra iskelet sistemini de inceleyen emar cihazı, vücudun yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etmeye yarar. Pek çok hastalığın tanı ve tedavisine yardımcı olmak için uygulanan bu yöntem, özellikle yumuşak dokular ve sinir sistemi ile ilgili sorunları değerlendirme konusunda oldukça iyidir.

Emar Nasıl Çekilir?

Emar çektirmek için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Aksi bir durum olmadığı takdirde, hasta yemeğini yiyerek ve kullandığı ilaçları alarak işleme gelebilir. Ancak bazı durumlarda emar işleminden önce yaklaşık 4 saate kadar herhangi bir şey yiyip içilmesi gerektiği durumlar olabilir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda da hastaların daha fazla miktarda su içmesi gerekebilir.

İşlemden önce hastalar MR çekimi için sağlık geçmişi ile ilgili bir form doldurur. Form doldurduktan sonra saat, kredi kartı, küpe, bilezik ve kolye gibi takılar, saç tokası, gözlük, işitme cihazı ve takma diş gibi metal eşyaların çıkarılması gerekmektedir. Hastaneye bol ve rahat giysiler giyilerek gelinmelidir. Bazı durumlarda çekimden önce bir elbise ya da önlük giyilmesi istenebilir. Eğer önlüğün giyilmesi gereken bir durum söz konusu değilse, metal fermuar, düğme, balenli sütyen, kemer veya toka içermeyen giysiler giyerek gelinmelidir.

Kapalı alan korkusu olanlar, doktor ya da hemşire uygun gördüğü takdirde, hafif bir sakinleştirici ya da anestezi alabilirler. Mesane doluysa ve farklı bir durum söz konusu değilse, çekim öncesi idrarın boşaltılması gerekmektedir. Bu hazırlık sürecinden sonra MR cihazının içerisine doğru hareket edebilen masaya doğru hastalar uzanır. Ağrısız ve acısız bir işlem olan emar, ortalama 15 – 60 dakika arasında değişen bir süreye sahiptir. İşlem boyunca kişilerin hareketsiz kalması ve bazı zamanlarda nefesini tutmasını istenir. MR görüntülemesi sırasında yüksek ses çıktığı için bu durumu önlemek amacıyla hastalara kulaklık verilir.

Bazen daha kaliteli ve daha net görüntüler elde etmek için damar yolu ile kontrast madde enjekte edilir. Kullanılan bu kontrast madde baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüsü ve bulantı gibi yan etkilere yol açabilir. Ancak bu belirtiler hafif bir şekilde ilerler ve kısa sürede geçer. Öte yandan bt anjiyografi işleminde olduğu gibi kontrast madde böbrek yetmezliği olan hastalarda daha çok hasara neden olabilir. Bu nedenle kan testi yapılarak böbreklerin ne durumda olduğuna ve MR için güvenli olup olmadığına bakılır. Bunun dışında hastadan alerjik reaksiyon öyküsü, kanama ya da pıhtılaşma gibi problemlerinin de olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hareketsiz duramayan bebeklere ve küçük çocuklara genel anestezik madde verilebileceğini de belirtelim.

Emar Hangi Durumlarda Çekilir?

Emar nasıl çekilir sorusundan ziyade hangi durumlarda çekildiği de pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Emar;

  • Detaylı organ görüntülenmesi gereken durumlarda,
  • İç organ hastalıklarının tanısında,
  • Bazı kanser türlerinin ve tümörlerinin tanısında,
  • Beyin kanaması gibi ani durumlarda,
  • Kafatası içi görülmesi gerektiğinde,
  • Kalp rahatsızlıkları gibi daha pek çok hastalığın tanısında çekilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MR çekiminden önce yemek yenir mi?

Bu durum taranan alana göre değişkenlik gösterir. Doktor tarafından farklı bir durum belirtilmediği takdirde hasta normal şekilde beslenme düzenine devam edebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda bu prosedür değişebilir ve hastaların 4 saat öncesine kadar herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekebilir.

MR çekilirken kaç saat açlık gerekir?

Sedasyon ya da anestezi kullanılacaksa, kişinin 6 – 8 saat kadar aç kalması istenir.

Emar çekilirken metal olursa ne olur?

Kişinin üzerinde metal içerikli eşyaların bulunması durumunda işlem gerçekleşmez. Böyle bir durumda işlem yeniden yapılmak zorunda kalır. Ayrıca MR çekiminde güçlü mıknatıslar kullanılır. Ve bu nedenle hastanın üzerindeki metal eşyalar, hastaya zarar verebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣