Epilepsi Pili ile Nöbetleri Durdurun- beyin ve beyin sinyalleri

Epilepsi Pili ile Nöbetleri Durdurun!

En sık karşılaşılan kronik nörolojik problemlerden biri olan Epilepsi, dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkiler. Nöronlardaki anormal ve aşırı elektriksel deşarj sonucunda epilepsi nöbetleri meydana gelir. Epilepsi nöbetlerini önlemek ve hastanın yaşam kalitesini korumak için antiepileptik ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisine dirençli hastalarda ise epilepsi pili ameliyatı uygulanır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda epilepsi tedavisi ve Nöroşirürji alanının uygulamakta olduğu epilepsi pili hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Pili Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Epilepsi (Sara Hastalığı) Tedavisi

Dünyada ve ülkemizde son derece yaygın bir nörolojik rahatsızlık haline gelen epilepsiyi, halk adıyla sara hastalığını tedavi etmek mümkündür. Hastalığın nedenine göre tedavi yöntemi değişiklik gösterir. Beyinde herhangi bir sorun (damar tıkanıklığı,tümör vb.) yoksa antiepileptik ilaçlar ile hastalık kontrol altına alınır. İlaçlar nöbetlerin türüne ve sıklığına göre monoterapi ya da politerapi şeklinde değişir. Hastaların ilaçları uygun dozda ve zamanında kullanması sonucu nöbetler azalır veya tamamen ortadan kalkar. Hastanın ilaçla tedavi uyumunu arttırmak için hastaya, özellikle psikolojik ardından fizyolojik ve sosyolojik yönden çok boyutlu değerlendirmeler yapılmalıdır.

Epilepsiye sahip bir hasta ilaçla tedaviye cevap vermediği durumlarda cerrahi tedaviler uygulanır. Özellikle hasta beyninde tümör veya damarlarda tıkanıklık meydana gelmişse ameliyat olması gerekir. Açık ameliyat, beyinde bulunan tümör veya damar tıkanıklığı sorunlarını tedavi eder.

Beyninde herhangi bir sorun olmayan, aynı zamanda ilaçlı tedaviye yanıt vermeyen hastalarda ise epilepsi pili tercih edilir.

Epilepsi Pili Nedir?

Epilepsi pili, ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda nöbetin şiddetini azaltmaya ve durdurmaya yarayan, yüksek teknolojili bir akıllı pildir. Bu pil hasta nabzını düzenli olarak ölçer. Nöbetin başlayacağını önceden algılar. Nöbeti durdurmak için boyun bölgesindeki sinirlere düşük elektrik akımı yollar. Bu elektrik enerjisi sinyalleri beyne ulaşır. Sinyaller beyne ulaştıktan sonra epilepsi nöbetine neden olan hücrelere otomatik müdahale edilir. Ortalama 4-8 yıl ömrü bulunan bu piller nöbetleri kontrol altında tutmada oldukça başarılı bir yöntemdir.

Epilepsi Pili Ameliyatı

Vagal sinir stimülasyonu yani epilepsi pil ameliyatı yalnızca ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara uygulanır. Beyin ve Sinir Cerrahi, Nöroloji ve Psikiyatri hekimlerinin almış olduğu heyet kararı sonucu ameliyat yapılır. Ameliyat ardından antiepileptik ilaçlar tamamen bırakılmaz. Bu ameliyatın amacı, ilaçlar ile kontrol altına alınamayan nöbetleri, bu tedavi yöntemi ile kontrol altına almaktır.

Ameliyat, boyun bölgesinde yer alan vagal sinire mikrocerrahi yöntemi yardımıyla kablo yerleştirilmesi ile başlar. Ardından kablonun diğer ucu göğüs bölgesine uzatılır. Epilepsi pili ile kablo göğüs bölgesinde bağlanır. Bu şekilde ameliyat tamamlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Epilepsi neden olur?
Epilepsinin oluşma sebebi tam olarak saptanamaz fakat buna sebep olacak bazı etkenler belirlenmiştir.
 
Akıllı pil, epilepsi pili?
Epilepsi pili, dirençli epilepsi hastalarında nöbetin şiddetini azaltmaya ve durdurmaya yarayan yüksek teknolojili bir akıllı pildir.
 
Epilepsi pili ameliyatı?
Boyun bölgesinde yer alan vagal sinire mikrocerrahi ile kablo yerleştirilmesi, kablonun diğer ucunun göğüs bölgesine uzatılması ve burada pil ile bağlanmasıdır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.