Trigeminal Nevralji Nedir? Nevralji Tedavisi - trigeminal ağrı yaşayan hasta

Trigeminal Nevralji Nedir? Nevralji Tedavisi 

Diş ağrısı ile karıştırılan Trigeminal Nevralji, aslında trigeminal sinirin herhangi bir nedenle etiketlenmesi ile kafa ve yüz bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Nevralji ağrısına sahip olan hastalar ağrılarını, çekilemeyen şiddetli bir ağrı olarak açıklar. Bu sebeple halk arasında delirten hastalık olarak da adlandırılır. Kafa ve yüz bölgesinde çok şiddetli ağrılara sebep veren bu hastalığın tedavisi ile ilgili yeni yöntemler gelişmiştir. Dolayısıyla hasta ağrıları ilaçlar ile kontrol altına alınamıyorsa cerrahi tedavi yöntemleri devreye girer.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Trigeminal Nevralji nedir, belirtileri nelerdir, nevralji tedavisi nasıl olur ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Pili Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Delirten Hastalık Trigeminal Nevralji Nedir?

Kraniyofasiyal bölge yani kafa ve yüz bölgesine uyarı götüren trigeminal sinirin etkilenmesi ile şiddetli ağrılara yol açan bir hastalıktır. Nevralji vücudumuzda yer alan sinir dokularımızın hasar görmesiyle, sinir dokusu kaynaklı batma, yanma, şiddetli ağrı meydana gelmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu ağrı yüz ve kafa bölgesinde meydana geldiğinde trigeminal nevralji olarak karşımıza çıkar.

Delirten hastalık (Trigeminal nevralji) ağrısı birkaç saniye ile birkaç dakika arası sürer. Ancak ağrı atak sıklıkları değişkendir. Zaman geçtikçe ağrılar sıklaşıp dayanılmaz bir hal alır. Dünyada görülme sıklığı 100 binde 5 olarak saptanmıştır. Yüz çevresindeki nevralji ağrıları yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bazı hastalar günlerce ağrısız kalırken bunun yanı sıra bazı hastalarda ise ağrılar her 10-15 dakikada bir gerçekleşir.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Bu nevraljinin meydana gelme sebebi trigeminal sinire çeşitli şekillerde bir damarın baskı yapmasından kaynaklıdır. Genellikle beyincik damarı bu sinire baskı yapar. Bu sinire baskı yapan çeşitli tümörler de vardır. Ek olarak Multipl skleroz hastalığı da nadiren bu ağrılara neden olur.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Belirtiler hastadan hastaya farklılık gösterir. Araştırmalar sonucunda elde edilen  en yaygın belirtiler ise şunlardır:

  • Hasta ani başlayan ve kısa süren ağrı atakları yaşar,
  • Yemek yeme, diş fırçalama ve makyaj yapma gibi anlarda anlık şiddetli ağrılar hisseder,
  • Bazen rüzgarın esintisi bile yüz bölgesinde ağrı meydana getirir,
  • Özellikle dişlerinde sorun olmadığı halde diş ağrısına sahip olduğunu sanar,
  • Şimşek çakması, zonklama ve yanma tarzında ağrılar yaşar,

Tedavisi

Hastanın yaşam kalitesini korumak amacıyla erken tanı konulması son derece önemlidir. Trigeminal nevralji ağrıları için ilaç tedavisi önceliklidir. Epilepsi hastalığında kullanılan ilaçlar bu tedavi yöntemi içerisinde de yer alır. Kasılma önleme, kas gevşetme gibi etkileri olan ilaç türleri tercih edilir. İlaçlar düşük dozlarda başlar, ağrılar arttıkça artar. Maksimum doza ulaşıldığında dahi ağrılar dinmiyorsa, bu durumda girişimsel ve cerrahi yöntemler devreye girer. Özellikle hastada bir tümör yada kitlesel baskı varsa cerrahi müdahale şarttır.

Cerrahi olmayan girişimsel yöntemler; Radyofrekanstermokoagülasyon (RF), Gamma knife, Trigeminal traktotomi, gliserol rizotomi ve DREZ’ dir.

Cerrahi tedavi seçenekleri arasında ise en meşhuru Mikrovasküler dekompresyon (MVD)’dir. Diğer seçenekler ise: Parsiyel duyu rizotomisi (PDR), Perkütanöz radyofrekans termokoagülasyonudur.

Mikrovasküler dekompresyon (MVD)

Bu tedavi yöntemi siniri tahrip etmeden, sinir ile damar arasına teflon materyal yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Doktorun bu konuda deneyimli olması bir komplikasyon oluşmaması açısından son derece önemlidir. Trigeminal nevralji tedavisi Beyin ve Sinir Cerrahisi tarafından açık cerrahi ile yapılmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında bu tedavi yöntemi yüzde daha az his kaybı yaratır.

İlk olarak hastaya genel anestezi verilmesi gerekir. Sonrasında hasta ağrı olan tarafı yukarıda gelecek şekilde yatırılmaktadır. Hastanın sinirlere zarar vermemek çok önemlidir. Bu sebeple doktorlar çok titiz bir operasyon gerçekleştirir. Daha sonra hastanın kulağının arkasına yaklaşık 2 cm’lik bir kesi açılır ve trigeminal sinire ulaşılır. Trigeminal sinir baskısını önlemek için mikrocerrahi yöntemiyle damar ile sinir arasına bir tabaka konur. Böylece ameliyat tamamlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Trigeminal Nevralji ne demek?
 Kafa ve yüz bölgesine uyarı götüren trigeminal sinirin etkilenmesi ile şiddetli ağrılara yol açan bir hastalıktır.
 
Trigeminal Nevralji neden olur?
 Herhangi bir damarın Trigeminal sinire çeşitli şekillerde baskı yapması bu hastalığın oluşmasına neden olur.
 
Trigeminal Nevralji’ye ne iyi gelir?
 Trigeminal Nevralji için öncelikle ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisi artık sonuç vermediğinde ise Mikrovasküler dekompresyon (MVD) cerrahi uygulaması tercih edilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.