Erkek Burun Estetiği: Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkek burun estetiği ameliyatı olan genç

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkek burun estetiği ameliyatı, kadın burun estetiği ameliyatına nazaran daha yapısaldır ve hem cerrahi hem de yaklaşım olarak ciddi farkları olan bir ameliyattır. Erkek hastalar ile ameliyat öncesinde net bir şekilde konuşulmalı ve detaylar aktarılarak bilgilendirilmelidir. Peki erkek burun estetiği nedir? Erkek burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? Burun estetiği erkek için farklı mıdır? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Erkek Burun Estetiğinin Farkları

Erkek estetik burun, kadınlarda yapılan burun estetiğine göre bir takım farklılıklar içerir. Özellikle bu noktada en büyük farklılıklar, ölçüler de görülür. Erkeklerde kalkık ve üst kısmı içe doğru olacak şekilde kavisli bir burun yapısı oluşturulursa, kadınsı bir yüz ifadesi ortaya çıkabilir. Bu yüzden erkeklerde burun ucunun kıvrık olmaması gerekmektedir. Burnun sırt kısmı ise kavisli yerine, düz olmalıdır. Burun estetiği ameliyatı erkek için, burun kaldırma açısı 90 – 95 derece seviyelerinde kabul edilir.

Erkek burun estetiği, uzmanlık ve titiz bir işçilik isteyen bir süreç olduğu için kişilerin alanında uzman ve deneyim sahibi olan cerrahları tercih etmesi gerekir. Operasyon sonrasında istenmeyen görüntülerin meydana gelmemesi ve kadınsı bir ifadenin ortaya çıkmaması, bu noktada bir hayli önemlidir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Erkeklerde Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır?

 • İfadeyi yumuşatmamalı
 • Erkeksi ve maskülen yapıyı bozulmamalı
 • Doğal olmalı ve dışarıdan ameliyat olduğu anlaşılmamalı
 • Varsa solunum problemleri çözülmeli
 • Varsa eğrilik düzeltilmeli
 • Burun sırtı düz olmalı
 • Burun ucu kalkık ve yüksek olmamalı
 • Burun ucu dar ve sivri olmamalı
 • Karşıdan bakıldığı zaman burun delikleri görünmemeli
 • Burun ucu sarkık olmamalı

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde burun estetiğinde en dikkat edilen şeylerden biri estetik uygulama yapıldığının çok fazla öne çıkmamasıdır. Doğal bir görünüm elde edilmesi gerekir ve bu doğal görünüm elde edilirken sadece burundaki şekil ya da asimetrik bozuklukların giderilmesi yeterlidir. Bunun dışında yukarıda da bahsettiğimiz gibi burnun aşırı kalkık olmamasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda oyuk bir burun yerine sırtı biraz kemerli burun ideal bir yüz hattı oluşturur. Çok ince bir burun yapısı olmamasına da dikkat edilir. Bu durum çok iri kemikli erkeklerde uygulanan estetiğin anlaşılmasına neden olur ve burun yapısı yüz hatları ile uyumsuz olur.

Erkeklerin burunlarının sivri olmamasına da özen gösterilir. Erkek cildi hem kalın hem de yağlı olduğu için, ince yapılı bir burun yapısından uzak durmak gerekir. Tüm bunların yanı sıra solunum problemleri yaşanıyorsa, operasyon esnasında bu sorunların da giderilmesi şarttır. Açık ve kapalı olmak üzere iki farklı teknik ile bu ameliyat gerçekleşir. Her ikisi de kendine has farklı uygulamalar içerir ancak en çok tercih edileni kapalı burun estetiğidir. Ameliyat genellikle 3 – 4 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Erkeklerde Rinoplasti Sonrası İyileşme

İşlem, genel anestezi altında yapıldıktan sonra hasta uyanma odasına alınır. Burunda yer alan silikon tamponlar, delikli bir yapıdadır ve hastanın nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Operasyondan sonra gece burunda ortaya çıkabilecek sızıntılar için, akan kanı toplayan pedler kullanılır. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün ağrı ve acı hissedilmesi gayet normaldir. Bu gibi durumlarda doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Öte yandan tuzlu su ile burun belli aralıklar ile yıkanmalı, uyku esnasında en az 2 yastık kullanılmalı ve başın sürekli yüksek bir konumda tutulması gerekir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci bitene kadar burun sert darbelerden korunmalıdır. Üçüncü hafta sonunda hafif egzersizlere başlanabilir ancak 2 kg üzerinde bir ağırlık kaldırılmaması gerekir. Aynı zamanda kullanılıyorsa, aspirin ya da kan sulandırıcı gibi ilaçların bırakılması gerekir. Ağır egzersizler en erken 1 ay sonra yapmaya başlanabilir. Bu süre zarfı boyunca morluk ve şişliklerde azalma görülür. Sigara ve alkole de ara verilmelidir. Ortalama 2 – 3 ay arasında iyileşme süreci tamamlanır ve burun asıl görüntüsüne kavuşur. Ayrıca ameliyat izleri tamamen ortadan kalkar.

Erkek Burun Estetiği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • İlk bir ay burun bölgesine zarar verebilecek sporlardan uzak durmalı,
 • İlk iki hafta denize ve havuza girmemeli,
 • Verilen ağrı kesiciler periyodik aralıklarla içilmeli,
 • Herhangi bir sorun yaşandığında operasyon gerçekleştiren doktor ile görüşülmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erkeklerde rinoplasti yaşı kaçtır?

Çok nadir meydana gelen rahatsızlıklar dışında genel olarak 18 yaşın altındaki kişilerin estetik yaptırmaması gerekir.

Erkekler de burun estetiği ameliyatı nefes alma problemleri ile birlikte tedavi edilebilir mi?

Burun estetiği ile beraber burundaki eğrilikler, burun eti büyümesi gibi solunum sıkıntıları kolaylıkla çözülür ve bunun sonucunda hasta çok daha rahat bir şekilde nefes almaya başlar.

Erkeklerde burun ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatları genel olarak 2 saat sürer. Doktordan doktora, hastadan hastaya ve teknikten tekniğe göre bu süre değişebilmektedir. Bazen bu süre 3 – 5 saat bulabilir.

Erkek burun estetiği fiyatları ne kadardır?

Diğer ameliyata göre farklı bir ücretlendirmeye tabi tutulmaz. Burun estetiği ücretleri, hastanın problemine, nefes alma sorunu olup olmadığına, daha önce travma yaşayıp yaşamadığına, daha önce ameliyat olup olmadığına, hastaneye, hastanenin konumuna ve doktora göre değişmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣