böbrek hastalığı nasıl anlaşılır böbrek muayenesi yapan doktor

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?

Böbrek hastalığı nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız, hangi durumlarda böbrek hastalığından şüphelenmeniz gerektiği hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Böbrek Hastalığı Neden Oluşur?

Böbrek hastalıkları, vücut sağlığının genelini etkileyen sorunlardan biridir. Böbrek fonksiyonlarının genelini etkileyen farklı hastalıkları varlığı böbrek sorunları oluşmasında etkili olabilmektedir. Uzun süreli ilaç kullanımı, diyabet varlığı, hipertansiyon gibi hastalıkların varlığıyla etkilenebilen böbrekler, işlevlerinin kaybederek farklı sorunlara yol açabilir. tedavi edilmediği ve geç fark edildiği durumlarda böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilen böbrek hastalıklarını anlamak için bazı belirtiler takip edilebilir.

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır ? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız, bazı belirtileri takip etmeni önemlidir. Kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet sorunları yaşıyorsanız, böbrek hastası olma riskiniz bulunuyor demektir. Ancak var olan sorunların bir sonucu olarak böbrek hastalığının gelişeceği kesin olarak söyleyememektir. Vücudumuzda böbrek hastalıkları oluşması durumunda görülebilecek semptomlar arasında;

 • kilo kaybı
 • iştahsızlık
 • şişmiş ayak bilekleri
 • şişmiş eller
 • yorgunluk
 • nefes darlığı
 • kanlı idrar
 • yanlarda ağrı
 • normalden sık idrara çıkmak

olası böbrek hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtileri yaşadığınız tatirde Üroloji uzmanına gözükereki gerekli testlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Test sonuçları sonrasında böbrek hastalığınız kesinleşenler ve sonucuna göre tedavi uygulamaları araştırabilirsiniz.

Böbrek Hastalıkları Riski Olan Kişiler Kimlerdir?

Vücutta bulunan bazı hastalıkların varlığı, böbrek hastalığı oluşmasının nedenleri olabilir. Aşağıda bahsettiğimiz hastalıkların olması durumunda böbrek hastalığına yakalanma riskiniz daha yüksek denilebilir. Bu hastalıklar arasında;

Yukarıda bahsedilen hastalıkların varlığı durumunda böbrek hastalıklarının meydana gelme riski daha üksektir. Bu nedenle bahsedilen sağlık sorunlarını yaşıyorsanız, böbreklerimizden düzenli muayene olmanız önemlidir.

Böbrek Hastalıkları Tanı Testleri

Böbrek hastalığı nasıl anlaşılır? diye merak ettiğiniz durumlarda üroloji uzmanına başvurarak semptomlarından ve şüphelerinden bahsetmeniz önerilir. Böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan tanı testleri arasında;

Kan Testleri

Böbrek fonksiyonlarının kontrolünde yapılacak ilk test kan testi olmaktadır. Kan değerlerinde görüntülenen kreatinin, kandaki atık ürünün seviyesini ölçer. Kanın filtrelenmesinden sorumlu olan böbreklerin kanı iyi filtreleyememesi durumunda, kreatinin seviyesi belirlenen referans aralığından yüksek çıkabilir. Böbreklerin yaptığı filtrelemenin hesaplaması için Glometüler Filtrasyon (eGFR) hesaplaması kullanılmaktadır. Sağlıklı böbreklerin hesaplama sonucu 60 ve üstünde çıkmalıdır. Hesaplama sonucu 60’ın altında çıkan GFR sonucu, böbrek hastalığınız olduğuna işarert edebilir.

Bahsedilen GFR seviyesi 15’in altında çıktığı durumlarda böbrek yetmezliği görüldüğünden bahsedilebilir. Böbrek hastalıklarının son evrelerinde görüntülenen böbrek yetmezliği için vakit kaybetmeden tedavi olmanız gerekmektedir.

İdrar Testi

Böbrek hastalığı riski altındaysanız, hastalıkların kontrolünde idrar testi sıklıkla kullanılır. Albümin seviyesine bakılan idrar testinde çıkacak oran, hastalık varlığı hakkında bilgi verebilir. Albümin, kanda bulunan bir protein tipidir. Sağlıklı böbrekler, albüminin idrara geçmesine izin vermemektedir. Bu nedenle idrar testinde albümin seviyesinin yüksek çıkması durumunda hasarlı bir böbrekten bahsedilebilir. Albüminüri bulunması durumunda, proteinin seviyesine göre farklı testler istenebilir. Albümin yanında, idrarda kan olması da hasarlı böbreklerin bir belirtisi olarak dikkate alınmaktadır.

Görüntüleme Testleri

Böbreklerdeki hasar seviyesini görüntülemek için;

yapılabilecek görüntüleme testleri arasında yer almaktadır. Çıkacak sonuçlara göre toplu değerlendirme yapılması doğru tanının konulmasında önemlidir.

Biyopsi

Üroloji uzmanı ile görüştüğünüzde, lokal anestezi ile böbreklerden biyopsi için bir doku parçası alabilir. Biyopsiyle alınan doku parçasında kanser taraması ve hücre hasarı görüntülemesi yapılmaktadır. İncelenen dokular sayesinde hasarın net tespiti ve böbrek sağlığı kesinleştirilebilir.

Böbrek Hastalığının Kötüleştiğini Nasıl Anlarım?

Böbrek hastalığının tanısı yapıldığında, böbreklerinizin durumunun iyiye mi veya kötüye mi gittiğini merak edebilirsiniz. Böbrek hastalıklarının takibi önemlidir ve belirlenen  aralıklarla test vermeniz önemlidir. Testler sonucunda

 • GRT sonucunun aynı kalması, belirlenen referans seviyesine ulaşmaması
 • İdrarda albümini varlığının aynı olması ve artması
 • İdrarda kan olması
 • Kreatinin seviyesinin yükselmesi, aynı kalması

Böbrek hastalıklarının gerilemediği ve durumun ciddiyetini koruduğu anlaşılabilir. Bu durumda üroloji uzmanının takipli olması önemli ve düzenli aralıklarla muayene günü oluşturulmalıdır.

Sonuç

Oldukça ciddi sonuçlara ulaşılabilir böbrek hastalıklarının tedavisi için gerekli işlemlerin yapılması adına doktorunuzla irtibatta olmanız önemli. Doktorunuzun önerisiyle düzenli kan ve idrar testi vererek, böbreklerdeki hasarın seviyesi kontrol edilmelidir. Tedavi edilmeyen ve takibi yapılmayan böbrek hastalıkları, ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine dönüşerek diyalize bağlı bir hayat yaşamaya neden olabilmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Üroloji Hastalıkları Uzman doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek hastalığı nasıl anlaşılır?

Böbrek hastalığı semptomları olan; el ve ayaklarda şişme, yan kısımlarda ağrı, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı benzeri belirtiler şüphelenmeye neden olabilir. Bu belirtiler sonucunda İç Hastalıkları veya Üroloji uzmanına başvurarak, böbrek sağlığı ile alakalı testleri yaptırmanızı tanı konulmasına yardımcı olacaktır.

Böbrek hastalığı teşhisi nasıl konulur?

Böbrek hasarı meydana gelmesine neden olan birçok durum vardır. Ancak en büyük risk grubu ve böbrek hastalığı nedeni diyabet hastalığı olmaktadır. Şeker hastalığı olan kişilerde zaman içerisinde böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği görülmesi muhtemeldir.

Böbrek hastalığı neden olur?

Böbrek hasarı meydana gelmesine neden olan birçok durum vardır. Ancak en büyük risk grubu ve böbrek hastalığı nedeni diyabet hastalığı olmaktadır. Şeker hastalığı olan kişilerde zaman içerisinde böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği görülmesi muhtemeldir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.