İştahsızlık: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

İştahsızlık sorunu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Aç olmama durumu olarak bilinen iştahsızlık, yemek yeme isteğinin azalması ile ortaya çıkar. Her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de meydana gelebilen bu durum, daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülür. Psikolojik ve fizyolojik sebeplerden kaynaklı ortaya çıkabilen bu durum, kilo kaybı, yaşa ve boya göre uyumsuz kilo, kilo alma korkusu ile yemek yememek, nefes darlığı, halsizlik, cilt kuruluğu ve konsantrasyon bozukluğu gibi belirtilere yol açar. Peki iştahsızlık neden olur? İştahsızlık belirtileri nelerdir? İştahsızlığa ne iyi gelir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İştahsızlık Nedir?

Aç olmamak, yeme isteğinin olmaması, ağız tadının bulunmaması ve temel kalori ihtiyaçlarında azalma gibi durumlar iştahsızlık ile karakterize edilir. Hemen herkesin dönem dönem yaşadığı bu durum, soğuk algınlığı, mide ve sindirim problemleri, bağırsak ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir. Bunun yanı sıra fizyolojik ve psikolojik nedenlerden dolayı da meydana gelebilir. Aynı zamanda iştahsızlık, kişinin kendisini daha yorgun, keyifsiz ve bitkin hissetmesine neden olurken, bağışıklık sistemini de zayıflatır.

İştahsızlık Belirtileri

 • Kilo kaybı
 • Cilt kuruluğu
 • Regl olamama
 • Yemek yemek istememek
 • Vücut kitle endeksinde bozulma
 • Nefes darlığı
 • Yaşa ve boya göre uyumsuz kilo
 • Halsizlik
 • Konsantrasyon bozukluğu

İştahsızlık Nedenleri

 • Bakteriler ve virüsler (üst solunum yolu enfeksiyonu, kolit, zatürre, menenjit, gastroenterit, cilt enfeksiyonu)
 • Psikolojik nedenler
 • Tıbbi nedenler (kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, bunama, kolon kanseri, pankreas kanseri, karın ve yumurtalık kanseri, hepatit, hipotiroidizm, migren, anemi, diyabet, irritabl bağırsak sendromu)
 • Hamilelik
 • İlaçlar
 • Sigara içme alışkanlığı
 • Metabolik nedenler
 • Stres
 • Depresyon
 • Mide bulantısı – Kusma
 • Beyin sarsıntısı
 • Yorgunluk – Uykusuzluk

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur?

Gebelikte iştahsızlık, ilk üç aylık dönem olan birinci trimesterda sıklıkla meydana gelir. Vücutta hormonal ve fiziksel değişimlere bağlı olarak iştah kapanması bu dönemlerde gayet normaldir. Aynı zamanda kabızlık, mide bulantısı ve kusma da iştahsızlığa neden olur. Bu dönemlerde aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak, kısa süreli yürüyüşler yapmak ve ara öğün sayısını arttırmak fayda sağlayabilir. Öte yandan bu süreç hamileliğin ilk 3 ayından sonra ortadan kalkar.

Bebeklerde İştahsızlık Neden Olur?

Bebeklerde iştahsızlık, genellikle anne sütünden ek gıdaya geçiş döneminde ortaya çıkar. Yeni tat ve kıvamlara alışmakta zorlanan bebekler, aynı zamanda diş çıkarma dönemlerinde de iştah kaybı gibi sorunlar yaşar. Bir yaşından sonra büyümenin yavaşlaması, beslenme gereksinimin azalmasına da neden olur. Bunun dışında demir eksikliği, idrar yolu, bağırsak, üst solunum yolu ve gribal enfeksiyonlar da iştah kaybına yol açar. Eğer bebeğiniz 3 haftadan daha uzun bir süre yetersiz beslenirse, tüberküloz, reflü, böbrek, kalp ve karaciğer hastalıklarına maruz kalmış olabilir.

Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur?

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri arasında; idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun ve boğaz ağrıları, yutma güçlüğü, gastroözofageal reflü, çinko eksikliği, psikolojik etkenler, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar iştah kaybına neden olur. Ancak çocuklarda iştah kaybı, istemediği gıdaları yememe durumu ile karıştırılmamalıdır. Öte yandan öğün saatlerinde, meyve ve kraker gibi atıştırmalıkların yanı sıra süt, meyve suyu ve gazlı içecekler tüketilmemelidir.

Çocuk Beslenmesinde Yapılan Hatalar;

 • Aç olmasa da zorla yemek yedirmek
 • İstemediği gıdaları zorla yedirmeye çalışmak
 • Yanlış örnek oluşturmak
 • Fazla süt ya da meyve suyu vererek iştahını kapatmak
 • Erişkin porsiyonu vermek
 • Gıdayı ödül veya ceza olarak kullanmak
 • Olumsuz davranışı pekiştirmek

İştahsızlık Tedavisi

Nedenine bağlı olarak bir tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Eğer iştahsızlık enfeksiyon ve bakterilerden kaynaklı ise, ilk olarak altta yatan sebep tedavi edilmelidir. Zaten sonrasında iştahınız eski haline dönecektir. Eğer bu durum kronik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, arkadaşlarınız ve aileniz ile birlikte yemek, sevdiğiniz gıdaları pişirmek ve dışarıda yemek yemekten zevk almak gibi teşvik edici şeylere ihtiyacınız olabilir.

Diğer bir yöntem ise, hafif atıştırmalıklara yer vermektir. Günde bir büyük öğün yiyebilir ve sık sık küçük öğünler tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hafif egzersizler yaparakta iştahınızı açabilirsiniz. Bu gibi yöntemlerin dışında ilaç tedavisine de başvurulur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İştah kaybı için ne zaman doktora başvurulmalı?

İştah kaybınız 1 haftadan uzun sürdüyse, kısa zaman içerisinde çok fazla kilo verdiyseniz ve yeme bozukluğunuz varsa en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

İştahsızlık sorunu nasıl çözülür?

C vitamini zengini taze sebze ve meyveler tüketilmesi gerekmektedir. Çinko ve B vitaminlerinden zengin yağsız et, deniz ürünleri, badem, fındık, bitki tohumları ve tam tahıl ürünleri tüketmek faydalıdır.

Psikolojik iştahsızlık neden olur?

Genellikle bebek ve çocuklarda, yetişkinlere nazaran daha çok görülen iştah kaybı, huzursuz aile veya okul ortamı gibi psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣