Fizik Tedavi Ağrı Yapar mı?

fizik tedavi ağrı yapar mı fizik tedavi uygulanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik Tedavi Ağrı Yapar mı? sorusu, mevcut sağlık sorunu yüzünden fizik tedavi uygulaması yaptıracak kişiler tarafından merak edilmektedir. Fizik tedavi uygulamaların nasıl etkiler göstereceğini bilmeyen kişiler, bu konuda endişeli olabilirler. Uygulamanın detaylarına içeriğimizden ulaşarak, fizik tedavi öncesi merak ettiklerinizin cevabına ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, yaralanma veya ameliyat sonrası hareket kısıtlılığı olan bölgeye uygulanan terapi yöntemleridir. Hareket işlevinin kısıtlandığı hasarlı bölgede eski hareketliliğin sağlanması için fizik tedavi uygulamaları faydalı olmaktadır. İlaçla yapılan tedavilere ek olarak veya tek başına uygulanabilecek fizyoterapi yöntemleri, bölgedeki kan akışını hızlandırarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. İyileşmenin hızlanması için yapılan egzersizler hem bölgenin güçlenmesini sağlamaktadır. Ağrı nedeniyle kullanılmaya çekinilen hasarlı bölge, fizik tedavi sayesinde yavaş yavaş hareket etmeye alıştırılır. Ancak daha önce fizik tedavi yöntemleri kullanmamış kişiler ‘’ Fizik Tedavi Ağrı Yapar mı?’ die merak etmektedir. Endişe verebilen ağrı sorunu hakkında detaylara bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Fizik Tedavi Ağrı Yapar mı?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, hasarlı bölgede iyileşme sağlamak için uygulanmaktadır. Bu nedenle uygulamanın ağrı vermesi beklenmez ve dinlendirmeye yönelik olması beklenir.

Fizik tedavi ağrılı olmalı mı? sorusunun cevabı kısmen evettir.  Fizik tedavinin ağrınızı hafifletmeye yardımcı olması gerektiği için uygulamanın ağrıya neden olması kafa karıştırıcı olabilir. Ancak kaslarda bir miktar ağrı, fizik tedavi uygulamaları sonrası normal olarak kabul edilir. Bununla birlikte, fizik tedavi sırasında keskin bir ağrı hissederseniz veya fizik tedavi sonrası dayanılmayacak ağrı durumunda fizyoterapistinize durumu bildirmeniz gerekir.

Fizik tedavi egzersizleri esnasında hasarlı bölgeyi güçlendirmek için ağırlık çalışmaları yapılabilir. Bu durum nedeniyle fizik tedavi sonrası belirli oranda ağrı, uygulamanın bir parçasıdır. Ancak fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile ilişkili ağrı türü, yaşadığınız kronik ağrıdan veya bir yaralanma veya ameliyattan sonra hissettiğiniz akut ağrı dan farklı olarak hissedilmektedir. Fizik tedavi sonrası ağrı, hasarlı bölgedeki iyileşmenin de bir işareti olarak kabul edilir. Bölgesel güçlendirme için yapılan çalışmalar sayesinde bölgede kan akışı sağlanır ve bir miktar ağrı görülmesi oldukça normaldir. Evde fizik tedavi egzersizleri yapıyor ve normal dışında bir acı hissediyorsanız fizyoterapistinize durumu bildiriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurabiliriz. Fizik Tedavide İyileşme Nasıl Anlaşılır? yazımızdan, fizyoterapi uygulamaları sonrası yaşanan değişikliklerin ne anlama geldiği hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. Dilerseniz, detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Fizik Tedavi Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir fizyoterapi uygulaması sonrasında kaslarımızda meydana gelen ağrıyı gidermek için açma- germe hareketleri yapmak gerekmektedir.biridir. Acıtsa bile ağrıyan kasları germek oldukça önemlidir. Sadece fizyoterapistinizin size gösterdiği yöntemleri kullanarak doğru şekilde germe hareketleri yapmanız, kendinize zarar vermemek açısından önemlidir. Evde kendi kendine fizik tedavi hareketleri yapmak tehlikeli olabileceği için lütfen fizyoterapistinizin uyarılarına uyunuz. Çok uzağa veya çok agresif bir şekilde uzanmamaya dikkat etmelisiniz. Keskin bir ağrı hissederseniz, gerilmeyi hemen durdurun ve ağrının geçmemesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Fizyoterapi uygulaması sonrası bol su içmek kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan durumlardan biridir. Bol su içmek kaslarımızda biriken ve ağrılı hissetmelerine neden olan laktik asidin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ağrıyan kaslarınıza masaj yapmak da bir alternatif olabilir. İlaçların yaptığı gibi ağrıyı maskelemediği için fizik tedavi genellikle kalıcı bir tedavidir.

Sonuç

Fizik tedavi ağrılı olmalı mı? sorusunun cevabına yazımızda yer verdik. Sadece doğru şekilde bir ağrı hissetmenize neden olan fizyoterapi ile hızlı iyileşme sağlamanız mümkün, Fizik tedavi merkezleri ve evde fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerde güvenliğiniz sağlanmaktadır. Olası durumlara karşı müdahale edebilecek kişilerin gözetiminde uygulanan özel fizik tedavi, bölgesel iyileşmeyi sağlamaktadır. Fizik tedavi gerektiren hastalıklardan birine sahipseniz veya ameliyat sonrası fizik tedavi almanız gerekiyorsa, Avicenna Fizik Tedavi Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz. Anadolu Yakası’nda fiziksel tıp ve rehabilitasyon imkanı sunan Avicenna Ataşehir Hastane’si doktorlarından aşağıdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fiziksel tıp ve rehabilitasyonda iyileşme nasıl anlaşılır?

Fizik tedavi sonra iyileşme olduğunu anlamak için vücudunuzdaki değişimleri takip etmeniz gerekir. Hareket kısıtlamasının ortadan kalkması, hareketleri daha kolay yapmaya başlamak, bölgedeki şişliğin ve ağrının azalması fizik tedavinin iyiye gittiğinin işaretleri arasındadır.

Evde fizik tedavi uygulamaları güvenli midir? 

Evde fizik tedavi uygulamalarının güvenli olması adına fizyoterapist eşliğinde yapılması uygundur. Evde kendi kendine fizik tedavi egzersizleri yapacaksanız da bu uygulamaları en doğru şekilde uygulamak için fizyoterapistinizin gösterdiği şekilde yapmanız gerekmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣