Fizik Tedavide İyileşme Nasıl Anlaşılır?

fizik tedavide iyileşme nasıl anlaşılır fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik Tedavide İyileşme Nasıl Anlaşılır? sorusu, ilk defa fizik tedavi uygulaması yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlar arasında yer almaktadır. Fizik tedavi  ve rehabilitasyon görmeye başladıktan sonra vücudumuzda bazı değişimler gözlemlemeniz mümkün. İlerleme veya gerilemeye örnek olabilecek bu hareketler hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi veya fizyoterapi uygulamaları; eklem, doku veya kemiklerde meydana gelen hareket kısıtlılığının giderilmesine yardımcı olan tedavi yöntemidir. İlaçlı tedavi veya ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmak adına veya tek başına bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Fizik tedavi uygulamaları sayesinde kişinin beden hareketliliğini kısıtlayan durumlarda eski güvcüne kavuşma veya daha iyiye gitme gözlemlenebilir. Belirli aralıklarla uygulanan seanslar sayesinde hasarlı bölgede güçlendirme sağlanmaktadır.

Fizik tedavi uygulamaları bazen egzersizler bazen de fizik tedavi cihazlarından yardım alınarak yapılmaktadır. Kişilere uygulanacak fizyoterapi tekniğine karar verilmesi için öncelike fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir. Görüşme ardından en etkili iyileştirme yöntemi  doktorunuz tarafından planlanacaktır. Planlanan programın uygulanması için de fizyoterapistlerle birlikte çalışacaksınız. Tüm egzersiz ve uygulamalarda güvenliğiniz ve doğru uygulama için sie eşlik edecekler. Hasar gören bölgeye göre hızlı veya yavaş bir şekilde ilerleme kaydedilebilir.

Kaslarda meydana gelen hasarlar fizik tedavi uygulamalarına daha hızlı cevap verirken, eklemlerde meydana gelen sorunlar genellikle daha uzun sürede iyileşmektir. Ancak daha önce fizik tedavi uygulaması almamış kişiler fizyoterapi sonrası vücudundaki değişikliklere anlam veremeyebilir. Bu nedenle Fizik Tedavide İyileşme Nasıl Anlaşılır? başladığımızdan bu değişiklikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fizik Tedavide İyileşme Nasıl Anlaşılır?

Fizik tedavi uygulamalarından sonra vücutta meydana gelen değişimler, fizik tedavinin sonuçları hakkında bilgi verebilir. Dikkat edilebilecek işaretler arasında;

Daha Rahat Hareket Etme

Bazen bir gelişmenin ilk işareti, eskiden zorlanarak yaptığınız bir hareketi daha rahat yapmaya başlamaktır. Vücudunuzu, eskiden hareket ettiğinden farklı olarak, fizyoterapistinizin önerdiği şekilde hareket daha rahat hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Bu durum fizik tedavi uygulamalarının bedeninize iyi geldiğinin ilk işaretlerinden biridir. Bu işaretlerin farkında olmak için günden güne kendinizi takip edip, farkında olun.

Şişliğiniz Azalmaya Başlar

Bir yaralanma veya ameliyat nedeniyle şişlikleriniz bulunuyorsa, fizik tedavi uygulamalarıyla birlikte zamanla şişliklerinizin azaldığını fark edebilirsiniz. Fizik tedavinin bir parçası olan hareket ve egzersizlerin tümü, vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı uygulamalardır. İltihabın azalmasıyla birlikte şişliklerin azaldığı ve iltihabın söndüğü görülebilir.

Ağrıların Sıklığı Azalır

Hasarlı bölgedeki ağrınız daha az sıklıkta mı oluşuyor? Eskiden sürekli ağrı hissederken, şimdi ağrısız geçen saatleriniz veya günleriniz var mı? Bu gerçekten iyi bir işaret. Hasarlı bölgedeki yapı güçlendikçe, gününüzü daha sık ağrı hissetmeden geçirmeye başlayacaksınız. Bu sayede ilerleyen günlerde ağrınız en aza inebilir ve tamamen ortadan kaybolmaya başlayabilir.

Ağrılarınız Daha Az Şiddetli Olur

Fizik tedavi  ve rehabilitasyon sonrası hala ağrı hissediyor olabilirsiniz. Ancak ağrılarınız eskiye göre daha az şiddetli mi? Fizik tedavi egzersizleri ile çalışırken, ağrınızın daha az olduğunu veya eskiye göre daha hafiflemiş olduğunu fark edebilirsiniz. Ağrınıza bir derece verecek olursak, 10 üzerinden 10 olan ağrınızın 8’e inmesi bile iyileşmenin işaretlerinden biridir. Hasarlı bölge hala acısa da iyileşmenin devam ettiği görülebilir.

Daha Sık Egzersiz Yapabilirsiniz

Evde fizik tedavi egzersizlerinin bazıları, zamanla daha sıklaştırılabilir. Fizik tedavi uzmanının onayı ile birlikte, egzersizlerinizi zamanla arttırabilirsiniz. Evde fizyoterapistiniz ile birlikte çalışıyorsanız, egzersiz sıklığını arttırmanız için fizyoterapistinizin önerilerine de uyabilirsiniz. Hatta egzersizlerinizi zamanla daha zor bir seviyeye taşıyabilirsiniz. İlk başta setleri tamamlamaya zorlanırken, zamanla daha fazla egzersiz yapabildiğinizi görmek çalışılan bölgenin güçlendiğini gösterir.

Egzersizler Zamanla Daha Kolay Gelir

Egzersizleriniz size daha kolay gelmeye  başladı mı? Belki de çok çabalamadan veya daha önce yapamadığınız hareketleri yapmaya başlayabilirsiniz. Acı çekerek yaptığınız hareketler artık daha kolay gelmeye başladıysa, güçlendiğini fark edebilirsiniz. Güçlendikçe programınızdaki olağan egzersizlerinizin daha kolay ve daha az ağrılı hale geldiğini siz de fark edeceksiniz.

Hareket Sınırlamanız Kalkmaya Başlar

Yaralı bölgenizi eskisine göre daha fazla hareket ettirebilir misiniz? Belki hasarlı bölgenizi eskiye göre daha fazla bükebilir veya daha önce yapamadığınız hareketi şimdi yapıyor olabilirsiniz. Artan hareket aralığı, tutarlı ve doğru fizik tedaviden kaynaklanan kesin bir gelişme olarak görülebilir.

Daha Az Endişe Hissedersiniz

Bir yaralanma veya ameliyattan sonra ağrı nedeniyle hareket etmekten endişe etmeniz oldukça normal ve yaygın bir durumdur. Acıyabilir düşüncesiyle hasarlı bölgeyi hareket ettirmemek, bölgenin geç iyileşmesine neden olmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları sonrası günlük egzersizlerinizde ağrının zamanla geçmesi sizi hareket etmeye teşvik edecektir. Fizik tedavi uygulamaları ilerledikçe hareketle ilgili korku ve endişenizin azaldığını veya tamamen ortadan kalktığını fark edebilirsiniz. Kendinize ve yeteneklerinize yeniden güven kazanıp, eski hareketliliğinize geri dönersiniz.

Sonuç

Hasarlı bölgede gerçekleşen ağrı ve hareket kısıtlaması, zamanla düzelebilecek ve daha iyi hale gelebilecek sorunlardan biridir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sayesinde, var olan sorunlar düzeltilebileceği gibi oluşabilecek risklerin de önüne geçilebilir. Uygulamanın başarılı sonuç vermesi ve güvenli uygulanması için uzmanlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Uzman gözetiminde fizik tedavi uygulamaları için Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Doktorlarımızla yapağınız görüşmenin ardından, fizyoterapistler eşliğinde seanslarınzıı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları ne kadar sürer?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon seansları için ortalama bir seans sayısı vermek mümkün değildir. Hareket kısıtlamasının boyutu ve hasarlı bölgeye göre değişecek olan seanslar, yaşınıza göre de değişiklik gösterecektir.

Evde fizik tedavi güvenli midir?

Evde yapılan fizik tedavi uygulamalarının güvenli olması için fizyoterapistler eşliğinde yapılması gerekmektedir. Ancak fizyoterapistiniz uygun görürse hareketliliği artırmak için evde kendi kendinize egzersiz uygulamalarını tekrar edebilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣