Fizik Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

Fizik tedavi kimlere uygulanmaz

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mekanik cihazlar ile kişiye özel olarak uygulanan fizik tedavi, birçok hastalığın hem tanı hem de tedavisine yardımcı olur. Peki fizik tedavi nedir? Fizik tedavi kimlere uygulanır? Fizik tedavi kimlere uygulanmaz? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi Nedir?

Hareketsiz kalındığı ve spor yapılmadığı için olumsuz etkilenerek ortaya çıkan kas hastalıkları, fiziksel hareketlerde zayıflığa neden olur. Kas hızını ve gücünü yeniden kazanmak için de fizik tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyulur. Fizik tedavi sadece kas dengesizliğini ve duruş bozukluklarını düzeltmeye yaramaz, aynı zamanda hareket etme kabiliyetini ve dayanıklılığını da artırır. Sağlıklı çalışan fonksiyonların değerini koruyan ve yüksek bir yaşam kalitesi sunan bu bölümde, hastaların ağrıları giderilir ya da azaltılır.

Fizik Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

Fizik tedavi kimlere uygulanmaz sorusu kullanıcıların merak ettiği sorulardan biridir. Cihazlarla uygulandığı zaman kalp pili olan hastalar ve hamileler fizik tedaviden yararlanamaz. Eklem içi implantı olan hastalara, derin ısıtıcı ajanlar kullanılmamalıdır. İltihabı romatizmal hastalıkların aktif dönemlerinde, yani eklemlerin şiş, sıcak ve ağrılı olduğu dönemlerde fizik tedavi uygulanmaz. Öte yandan varisler, damar tıkanıklıkları, açık yaralar, iltihaplı ve kanserli bölgeler üzerine fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmaz.

Fizik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları beyin damar hastalıkları, omurilik yaralanmaları, multipl skleroz, brakial plexus yaralanmaları, felç, yüz felci, parkinson hastalığı, artrozlar, duruş bozuklukları, lenfödem, serebral palsi, boyun ve bel fıtığı gibi omurga problemleri, osteoporoz, kas, tendon ve sinir yaralanmaları, spor yaralanmaları sonrası, tendon ve sinir onarımı öncesi ve sonrası, kırık tedavileri sonrası, menisküs, ön – arka çapraz bağ yaralanmaları ve bunların onarımı öncesi ve sonrası, kalça ve diz protezi ameliyatları öncesi ve sonrası, iltihabı eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, karpal tünel sendromu, ulnar sinir tuzaklanması ve benzeri sinir sıkışmaları gibi belirtileri taşıyan hastalara uygulanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi hangi durumlarda yapılır?

Hareket kabiliyeti ve dayanıklılığını artırmak, postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, eklemleri hem kuvvetlendirmek hem de hareketlendirmek, yumuşak dokuyu düzeltmek ve daha bunun gibi pek çok durumdan dolayı fizik tedaviye başvurulur.

Fizik tedavi doktoruna neden gidilir?

Kronik ağrılar, kas hastalıkları, iskelet sistemi problemleri, nörolojik sağlık problemleri, kanser hastalıklarından dolayı meydana gelen özür durumları veya hastaların fonksiyon kayıplarında azalmaya yol açan sağlık problemleri için gidilir.

Fizik tedaviye ne zaman başlanmalı?

Hasta klinik ve nörolojik bakımdan stabil hale geldiğinde fizik tedavi programına hızlı bir şekilde başlamak gerekir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣