Evde Fizik Tedavi Avantajları Nelerdir?

Evde Fizik Tedavi Avantajları Hakkında Bilgi Veren Doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ağrı ya da fonksiyonel hareket kaybı yaşayanların, normal hareket kabiliyetini geri kazanmaları için fizik tedavi yöntemine başvurulur. Fizik tedavi uygulamaları farklı ortamlarda yapılabilir. Özellikle bazı hastalar tedavi için evden çıkmakta zorluk yaşarlar. Bu şekilde zorluk yaşayan hastalar, evde fizik tedavi hizmetinden yararlanabilirler. Bir fizyoterapist hastaların hareket kabiliyetini eski haline getirmek için aynı işlemi ev ortamında gerçekleştirir. Peki evde fizik tedavi nedir? Kimler yararlanabilir? Evde fizik tedavi avantajları nelerdir? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Hastaneye gitmekte zorlanan hastalara hem özel doktor eğitiminde hem de ev ortamında uygulanan tedavi yöntemine denir. Yaşlılık, travma, nörolojik ve ortopedik nedeniyle hareket kısıtlaması yaşayan hastaların yeniden hareket edebilmesi için evde yapılan uygulamaları kapsar. Hastalığın tanısına göre doktor kontrolünde ve fizyoterapist tarafından uygulanan evde fizik tedavi, hasta ve hasta yakınlarının hayatını kolaylaştırır. Hasta ve hasta yakınlarının eğitim almasına da olanak tanıyan bu yöntem, ulaşım ve trafik sorunu yaşayan hastalar için de bir çözüm oluşturur.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Alınır?

Normal hareket kabiliyetini sınırlandıran bir yaralanma ya da hastalık söz konusu ise, kişiler evde fizik tedavi hizmetinden yararlanabilir. Aynı zamanda hastalar evden çıkamıyorsa da evde fizik tedavi hizmeti en iyi seçenektir. Bu yöntemden faydalanan çoğu hasta, sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından hizmete yönlendirilir ve sağlık hizmeti sağlayıcınız fizik tedavi hizmeti veren yerel bir ziyaret hemşire servisine sevk eder. Ev hizmetlerinin tıbbi olarak gerekli olduğunu onaylar. Bu tıbbi gereklilik raporu, durumunuz ya da koşullarınızdan dolayı evden çıkamadığınız için evde bakım fizik tedavisinin gerekli olduğunu belirler. Evde fizik tedavi hizmetinden faydalanmak için yerel fizik tedavi kliğinizi arayabilir ya da hemşire derneğine gidebilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Kimler İçin Uygundur?

 • MS hastaları
 • Felçli hastalar
 • Alzheimer hastaları
 • Kanser hastaları
 • Parkinson hastalığı
 • Bel ve boyun fıtığı olan hastalar (akut döneminde)
 • Bel ve boyun tutulmasından dolayı hareket edemeyen hastalar
 • Operasyon sonrası dönemdeki protezli ve protezsiz hastalar
 • Omurilikte travma ya da rahatsızlıktan dolayı yürümekte zorluk yaşayan veya hiç yürümeyen hastalar için uygundur.

Evde Fizik Tedavi Avantajları

 • Evde fizik tedavi almak daha az maliyetlidir.
 • Ağır hastalar genellikle hastaneye giderken yorulur ve zorluk yaşarlar. Tedaviden çıkıp eve geldiklerinde ise tüm günü dinlenerek geçirirler. Bu gibi durumlar tedavinin uzamasına ve tedaviden alınan verimin azalmasına yol açar. Evde fizik tedavi ile herhangi bir yolculuk yapmaya gerek yoktur, uzmanlar evinize gelir. Yolda yorulmadığınız için de ekstra dinlenme gerektirecek bir durum söz konusu olmaz. Bu sayede hastanedeki tedaviden daha iyi ve başarılı bir sonuç almış olunur.
 • Hastaneye transfer esnasında ortaya çıkan problemler en aza indirilir.
 • Hasta alışık bir ortamda olduğu için kendini daha rahat ve daha güvende hisseder.
 • Ağır hasta grupları başta olmak üzere hastaneye gidip gelmek ve asansör olmayan binalarda merdiven çıkmak gibi etkenlerin oluşturduğu zorluklar, ev ortamında yoktur. Hem hasta hem de hasta yakınları için bu durum oldukça avantaj sağlar.
 • Hastanelerde uzun randevu sürelerini beklemektense, evde seanslara başlamak daha hızlı ve daha kolaydır. Yani evde fizik tedavide bekleme sorunu olmaz. Aynı zamanda hızlı başlayan seanslar kısa sürede de biter.
 • Fizyoterapistler evde hastayla birebir ilgilenecekler için daha çok zaman ayırırlar ve tedaviler daha verimli geçer.
 • Enfeksiyon kapma riski yoktur.
 • Yorucu ve zahmetli değildir.
 • Ağır hastalar için ulaşım sorunu ortadan kalkar.

Evde Fizik Tedavi Etkili mi?

Birçok insan evde fizik tedavi avantajları nelerdir diye merak eder ve etkili olup olmadığını öğrenmek ister. Evde fizik tedavi uygulaması için gelen fizyoterapist, fiziksel tıp ve rehabilitasyon deneyiminizi en üst seviyeye çıkarmak için var olan kaynakları kullanmak üzere eğitilir. Ayrıca fizik tedaviden en iyi şekilde faydalanmanız için evinize birkaç hafif ekipman da getirirler. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda, inme sonrası güçsüzlük çeken hastaların evde terapi hizmeti aldıktan sonra daha iyi bir sonuç ve sonuçtan memnuniyet duyduğu ortaya çıkmıştır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde fizik tedavi hareketleri nasıl yapılır?

Hastanın problemine odaklanılır ve genel olarak kas, kemik ve omurga sağlığını korumaya yönelik etkili ve basit egzersizler yapılır. Bu egzersizlerin evde nasıl uygulanacağına dair hastaya ve hasta yakınlarına bir eğitim verilir. Hareketlerin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer yanlış yapılan bu tekrar edilen egzersizler varsa, bunlar daha fazla hasara neden olur.

Hangi sıklıkla evde fizik tedavi yapılmalıdır?

Genel olarak seanslar 1 saat sürer. Ancak seans sayısı hastanın yaşına, fizik durumuna ve hastalığın şartlarına göre değişmektedir.

Evde fizik tedavi yöntemleri nelerdir?

Manuel terapi, sıcak ve soğuk uygulamalar, egzersiz, bantlama, ultrason, elektroterapi, hidroterapi, lazer terapi, magnetoterapi ve tecar terapi gibi yöntemler yer alır. Ayrıca bakınız: “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Nelerdir?”

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣