Fizyoterapiye Ne Sıklıkla Gidilir?

fizyoterapiye ne sıklıkla gidilir fizyoterapist

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapiye ne sıklıkla gidilir? sorusu ,fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları öncesi merak edilen durumlar arasında yer alıyor. Tedavinin ne kadar süreceği ve seansların ne aralıklarla olacağı hakkında detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, travma sonrası işlev bozukluğu veya ameliyat sonrası hareket kısıtlaması bulunan bölgelerde iyileşmeye yardımcı olmaktadır. İyileşmenin hızlandırılması için hasar alan bölgelerde hareketliliği artırarak, kan akışında hızlanma sağlamaktadır. Fizik tedavi merkezlerinde, sertifikalı fizyoterapistlerin gözetiminde yapılan uygulamalar iyileşme hızınızı arttıracaktır. Özellikle kan dolaşımının az olduğu bölgelerdeki aktiflik arttırılarak, iyileşme süresinde kısalma sağlanır. Ancak uygulanacak olan egzersizlerin doğru yapılması ve seanslara düzenli katılım sağlanması önemli noktalardan biridir.

Fizik tedavi uygulamaları yapılması için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında; yatarak tedavi, evde fizik tedavi, manuel terapi ve kuru iğneleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en iyisinin hangisi olacağına, doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında karar verilecektir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ile yapılan görüşmelerde, hasarlı bölgenin incelenmesi ardından uygulanacak fizik tedavi seanslarına ve süresine karar verilecektir. Fizyoterapiye ne sıklıkla gidilir? sorusunun cevabı için makalemizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Fizyoterapiye Ne Sıklıkla Gidilir?

Fizyoterapi seanslarına gitme sıklığı , konulan tanıya ve ayrıca yaralanma boyutuna veya bozukluğun boyutuna bağlı değişecektir. Fizyoterapistiniz ile ilk görüşmenizde, profesyonelin size sunduğu bazı seçenekler olacaktır. Konuşma sonrası doktorunuz reçetesinde size uygun bir sıklık belirleyecektir. Doktorunuzun belirttiği sıklıkta fizyoterapiye katılmak, mümkün olan en hızlı iyileşmeyi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Fizik tedavi başlangıcında haftada en az iki – üç kez fizyoterapiye gitmeniz gerekebilir. Fizyoterapi seansları sıklık dışında, her seans 30 ila 60 dakika arasında sürebilir. Haftada iki ila üç ziyaret çok fazla gibi görünebilir ancak, yeni bir yaralanma geçirdiyseniz veya ameliyat olduysanız , düzenli gitmek oldukça önemlidir. Fizik tedavi seanslarıyla ilişkili düzenli hareket, hızlı iyileşmeyi destekleyen kan dolaşımını teşvik etmektedir. Ayrıca fizyoterapi, eklemlerin daha esnek olmasına ve kasların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Zamanla, vücudunuz iyileştikçe ve fizyoterapist vücudunuzun nasıl tepki verdiğine baktıkça, programınızı buna göre değiştirecektir. İlerleme kaydettikçe seans aralıkları değişecektir. Fizyoterapini seanslarının haftada 2-3 kez olması sayesinde tüm tedavi süresi birkaç ay içerisinde tamamlanacaktır.

Fizik tedavi merkezine gitme sıklığını azaltmaya yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Fizyoterapistinizin gösterdiği tüm egzersizleri, güvenli şekilde evde uygulayarak egzersizleri yapmaya devam edebilirsiniz. Size özel bu programda; germe, buz tedavisi ve diğer özel hareketler gibi evde reçete edilen tedavi yöntemlerini yapmayı içerebilir. Ayrıca, belirli alışkanlıkları değiştirmeniz ve işyerinde kendinizi farklı bir şekilde ayarlamanız tavsiye edilebilir. Fizyoterapistiniz ile seanslarınıza düzenli katılım sağlamak ve terapistinizin tavsiyelerine uymak, hızlı rehabilitasyon sağlayarak aktiviteye daha erken dönmenizi sağlar.

Sonuç

Fizyoterapi teknikleri sayesinde, eklem ve dokularınızdaki işlev kısıtlamasından hızlı bir şekilde kurtulabilir, günlük hayatınıza daha erken dönebilirsiniz. Günlük işler, iş hayatı ve normalde yaptığınız aktiviteleri yapmakta zorluk çekmenize neden olabilecek ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu ağrıların azalması ve zamanla eski hareketliliğinize geri dönebilmenin adına, fizyoterapi oldukça önemlidir. Fizyoterapiye ne sıklıkla gidilir? yazımızdan, haftalık fizyoterapi seanslarını ve süreçlerini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna International Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızla görüşebilir, ön muayene için randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları kaç dakika sürer?

Fizik tedavi uygulamaları seansları, yaklaşık 30 ila 60 dakika arasında sürmektedir. Seanslar haftada iki ila üç defa bahsedilen sürelerde uygulanmaktadır.

Yatarak fizik tedavi faydalı mıdır?

Yatarak fizik tedavi ile hastanede fizik tedaviden daha yoğun faydalanma şansınız bulunuyor. Günlük fizik tedavi süresinden daha fazlasını geçirebilmenize olanak sağlayan hastanede yatarak fizik tedavi ile günlük en az 2 saat fizik tedavi almanız mümkün oluyor.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣