Boyun Fıtığı Fizik Tedavi: Nedir? Nasıl Yapılır?

boyun fıtığı fizik tedavi uygulaması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Boyun fıtığı fizik tedavi uygulamaları, fıtıklaşmış diskler nedeniyle yaşanan ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Travma veya uzun süreli baskı sonucunda meydana gelebilen fıtıklarda fizik tedavi uygulamaları hakkında detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boyun bölgesindeki kıkırdakların yırtılmasıyla beraber fıtıklaşmış bir disk meydana gelmektedir. Disk kayması olarak da adlandırılan disk fıtığı, ani travma ve uzun süreli baskı nedeniyle olmaktadır. Bu durum çoğunlukla 30’lu ve 50’li yaşlar aralığındaki insanlar etkilemektedir. Erkeklerde teşhis edilme oranı kadınlara göre daha fazla olmaktadır.

Boyun fıtığı sıklıkla ağırlık kaldırma, ağırlık kaldırmalı sporları yapma, obezite, sigara içme ve kötü duruş etkisiyle meydana gelmektedir. Fıtıklaşan diskler her zaman ameliyat gerektirmek ile beraber, iyi uygulanan fizik tedaviye yanıt vermektedir. Fizyoterapi uygulanan boyun fıtığına sahip kişiler, zamanla eski hareketliliklerini kazanmaya başlar ve ağrılarında azalma meydana gelmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Fıtıklaşan bölgelerde yaşanan bazı belirtiler olmaktadır. Boyun fıtığı belirtileri arasında;

 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Kolalarda zayıflık
 • Boynu ve sırtı bükememe
 • Boyunda, omuzlarda uyuşma ve karıncalanma
 • Öksürürken veya hapşırırken ağrı
 • Sabahları daha kötüleşen ağrılar
 • Aynı pozisyonda uzun süre duramama
 • Başı aniden döndürememe

Bahsedilen durumlar boyundaki disk yapısının bozulmasıyla beraber meydana gelmektedir. Fizyoterapistiniz bahsedilen hareketleri yaparken oluşan ağrıları gidermek için kişiye özel bir program uygulanacaktır. Hastalığınızın tedavisi yapılırken günden güne ağrıların azalması beklenmektedir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri, boyun kısmını güçlendirmek ve esnetmek adına uygulanmaktadır. Fizyoterapi hareketleri sayesinde boyun bölgesi ağrıya karşı daha güçlü bir hale gelebilir. Zayıflamış boyun kaslarının ileri baş durumunda ve boyun ağrısına yol açması oldukça olasıdır. Çoğu fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ameliyat öncesinde fizik tedavi ile fıtık tedavisini denmektedir. Aşağıdaki egzersizlerin yapılmasıyla fıtıklaşmış diskin iyileşmesi sağlanabilir.

Boyun fıtığı fizik tedavi egzersizleri;

 • boyun uzatma
 • baş kaldırma ile boyun uzatma
 • boyun retraksiyonu (çene germe)
 • omur retraksiyonu
 • izometrik tutma
 • yanal viraj

Boyun fıtığı fizik tedavi sonrası ağrı azalması adına fizyoterapistiniz ile birlikte çalışmanız önemlidir. Kişiye özel uygulanacak olan egzersizlere fizik tedavi uzmanları karar verecektir ancak sonrasında uygulamaları fizyoterapistiniz ile devam ettirmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi boyun ağrıları için oldukça faydalı olup, ağrıların azaltılmasında etkilidir. Boyun ağrısında önemli noktalardan biri de boyun fıtığı fizik tedavi ücretleri olmaktadır.

Fizik tedavi ücretleri, uygulanacak seans sayısına ve terapi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Seanslar 3 ila 10 seans arasında değişiklik gösterip bazen daha uzun sürebilir. Ortalama ücretler seçilecek fizik tedavi merkezine göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortama fiyatlar seans başına 80 ₺ ile 200 ₺ arasında olmaktadır.

Sonuç

Boyun fıtığı fizik tedavi uygulamaları, çoğu zaman boyundaki fıtıklaşmış disklerden veya uzun süreli baskı sonrasında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Servikal disk hernisi fizik tedavi için güvenilir bir fizik tedavi vermezi ve fizyoterapist seçmek önemlidir. Ameliyat seçeneğine gerek kalmadan tedavi edilebilen fıtık, tedavi edilmediği durumlarda ağrı ve hareket kısıtlamasına neden olmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulaması yapılabileceği gibi öncesinde de ağrıları azaltmak amacıyla fizyoterapi kullanılabilir. Uygulamanın hangi merkezde yapılacağını bilmiyorsanız, doktorunuzla ön görüşme için Avicenna Ataşehir Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Servikal disk hernisi fizik tedavi ile tedavi edilebilir mi?

İleri düzeye ulaşmamış fıtık hastalıklarında, fizik tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Ameliyata gerek kalmadan fizik tedavi ile ağrılar azaltılabilir aynı zamanda hareket kısıtlaması düzeltilebilir.

Boyun fizik tedavi uygulamaları kim tarafından yaptırılır?

Avicenna Hastanesi’nde fizik tedavi uygulamaları, sertifikalı fizyoterapistler eşliğinde yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan güvenli fizik tedavi uygulamalarıyla hızlı şekilde iyileşme sağlanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣