el cerrahisi muayenesi

Operasyon Gerektiren El Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

El cerrahisi, birbirinden farklı tedavi yöntemlerini kapsayan oldukça geniş bir tanımlamadır. Bu tedavi alanının içerisine çok sayıda el cerrahisi hastalıkları girer. El cerrahisi bölümü, yetişkinlerde ortaya çıkan el ve kol problemlerinin tamamının tanı ve tedavi sürecini yürütür. Tedavi sürecinde acil olan ameliyatlar, hiç vakit kaybetmeden yapılır. Aynı şekilde çocuklarda ortaya çıkan el hastalıkları da başarıyla tedavi edilir. Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, El Cerrahisi ve Mikrobiyoloji uzmanlarımız el cerrahisi hastalıkları hakkında merak edilenleri anlattı.

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Nedir?

El cerrahisi; el, el bileği ve önkol sorunlarıyla ilgili ameliyat tedavilerinin genel adıdır. Eller, parmaklar, kollardaki sinirler, damarlar ve tendonlar, el cerrahisinin alanına girmektedir. Aynı zamanda doğuştan gelen bozukluklar ve sonradan oluşan yaralanmalara bağlı problemler de el cerrahisi gerektiren rahatsızlıklar arasındadır. İyi bir el cerrahisi uzmanı, rekonstrüktif ve mikrocerrahi gibi alanlarda kendisini geliştirmiş olmak zorundadır. Çünkü mikrocerrahi gerektiren el cerrahisi operasyonları, ameliyat mikroskobundan görüş alarak, ince uçlu mikro aletler yardımıyla gerçekleştirilir. El cerrahisi ameliyatı yapılması gereken rahatsızlıkların çok büyük bir bölümünde mikrocerrahi yöntemlerin kullanılması gerektiği için, bu iki kavram birlikte kullanılır hale gelmiştir.

El Cerrahisi Hastalıkları

En çok karşılaşılan el problemleri genel olarak şunlardır:

Yukarıdaki problemlerin tedavisinde genellikle ilaç, fizyoterapi ya da atel gibi tedaviler yeterli olmaktadır. Zaman zaman bazılarında ufak el ameliyatları gerekebilmektedir. Öte yandan acil el ameliyatı olmayı gerektirebilecek problemler ise şunlardan oluşmaktadır:

  • El enfeksiyonu
  • El, el bileği kırıkları ve çıkıkları
  • Sinir yaralanması
  • Tendon yaralanması
  • Amputasyonlar
  • Karmaşık ve ciddi el yaralanması

Yukarıdaki acil müdahale gerektiren problemlerin tedavisinde, yine el cerrahisi uygulamaları kullanılmaktadır. Öte yandan hem günlük hayatta zorluk çıkaran hem de estetik görüntüyü bozan problemlerin el cerrahisi ile tedavisi mümkündür.

El Cerrahisi Hastalıkları ile Hangi Bölüm İlgilenir?

El cerrahisiyle ilgili çok sayıda tıbbi bölümden bahsedilmektedir. Peki, el cerrahisi hangi bölüme girer? El cerrahisi, bir Ortopedi ve Travmatoloji bölümü alt dalıdır. Bununla birlikte, el üzerinde uygulanabilecek bir estetik operasyon da el cerrahisi kabul edilir. Bu durum Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındadır. Yine el üzerindeki basit bir cerrahi operasyonu genel cerrahlar da gerçekleştirebilmektedir. Özet geçmek gerekirse, Genel Cerrahisi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri el ameliyatları yapabilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere, iyi bir el cerrahisi uzmanının rekonstrüktif ve mikrocerrahi alanında ciddi bir uzmanlığının olması gerekir. Özel Avicenna  Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimlerinden Profesör Doktor Halil İbrahim Bekler, el ve mikrocerrahi alanında Türkiye’nin önde gelen cerrahları arasında yer almaktadır.

El Cerrahisi Operasyonları Nasıl Yapılır?

El cerrahisi, el, bilek ve üst ekstremitenin periferik sinirlerinin ameliyat edilmesi olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda üst ekstremite fonksiyonunu iyileştiren rekonstrüktif cerrahiyi de kapsamaktadır. Elde oluşan pek çok bozukluk ve yaralanma ameliyatsız olarak tedavi edilebilirken, elbette cerrahi müdahale gerektiren durumların sayısı da azımsanamayacak kadardır.

Tipik bir el cerrahisi operasyonu, bölgesel anestezi ile tek bir günde tamamlanır. Hastalar, kendi tercihlerine göre uyanık ya da hafif sedasyonlu olarak operasyona girebilir. Genel anestezi ya da hastanede bir gün kalmak pek de alışıldık değildir. Fakat, pediatrik el cerrahisi operasyonlarında ya da uzun süre gerektiren operasyonlarda genel anestezi kullanılabilmektedir. El cerrahisi hastalıkları ameliyatlarında, ince uçlu mikro aletler, büyüteçli gözlükler ya da ameliyat mikroskopları kullanılır. Operasyondan sonra elin tam anlamıyla iyileşmesi için bir fizyoterapi tedavisi gerekebilmektedir.

Ameliyat bölgesinin yeri, eldeki dokunun özellikleri, hastanın genel sağlık durumu ve operasyon sonrası fizik tedavinin başarısına bağlı olarak iyileşme sürecinin hızı ve kolaylığı belli olmaktadır. Rekonstrüktif operasyonlar her zaman en iyi sonuçları veremeyebilir. Operasyon ve operasyon sonrası iyileşme süreci her ne kadar tam da istendiği gibi geçse de, en iyi sonuç alınamayabilir. Bunun nedeni, hastanın elindeki bozukluğun yüksek seviyede olmasıdır. Ancak böyle hastalarda da en iyi el fonksiyonunu elde etmek amaçlanır.

İstanbul El Cerrahisi Hakkında

İnternational Avicenna Hastanesi; el, el bileği, kol ve dirsek ile ilgili rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde başarılı çalışmalar yapmaktadır. Yetişkinlerde karşılaşılan el ve kol problemlerinin tamamının tanısı konduktan sonra, cerrahi süreç planlamasına geçilir. Acil durumu olan hastaların operasyonlarına acilen başlanır. Bütün kırık, çıkık problemleri ve bunlara bağlı gelişebilecek yanlış kaynama ya da eklem sorunları doğru müdahalelerle tedavi edilir.

Aynı zamanda el ve kol çevresinde ortaya çıkabilecek tümörler, damar, tendon, sinir yaralanmaları, travmaya bağlı açık yaralar ve hatta parmak kopması gibi problemler, mikrocerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Günümüz dünyasında giderek artış gösteren sinir sıkışmaları, tendinit, eklem kireçlenmesi gibi problemlerin de, aynı gün içerisinde ameliyatla tedavileri gerçekleştirilebiliyor. Öte yandan el bileği problemlerinin artroskopik cerrahisi ve felçli hastalarda kas transferi gibi tedavi süreçleri de başlatılabiliyor.

 

Sıkça Sorulan Sorular

El cerrahisi elin hangi bölümlerine bakar?

El cerrahisi; el, el bileği, ön kol rahatsızlıklarına bakmaktadır.

El cerrahisi hangi hastalıklarla ilgilenir?

El ve kol hareketlerini olumsuz olarak etkileyen; kesici veya ani travmaları, doğumsal anomalileri, aşırı kullanım, enfeksiyon, artrit (iltihap) ve kireçlenme sorunlarıyla ilgilenmektedir.

 

Avicenna Hastanesi El Cerrahisi ve Ortopedi Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.