göz uçuğu yüzünden göz sulanması yaşayan kadın

Göz Uçuğu: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz uçuğu, herpes enfeksiyonunun gözde meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Gözün farklı bölümlerinde çıkabilen ve rahatsızlık veren göz uçuğu hakkında; belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Göz Uçuğu Nedir?

Herpes simpleks virüsü (HSV) olarak bilinen uçuk, vücudun birçok farklı bölümünde ortaya çıkabilir. Bu virüsün göz grubunda meydana çıkmasıyla ortaya çıkan göz enfeksiyonu, oküler herpes olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle daha hassas olan göz bölgesinde çıkan uçuklar nedeniyle, görme kalitesinde düşüklükle ve ağrı hissi yaşanabilir. Günlük yaşamı etkileyen oküler herpes masum gözükebilir ancak tedavi edilmemesi durumunda göz kaybına varan sonuçlar doğurabilir.

Göz Uçuğu Belirtileri Nelerdir?

Oküler herpes belirtileri, diğer bölgelerde çıkan uçuklarla benzer semptomlar göstermektedir. Bu semptomlar arasında;

 • Şişlik
 • İltihap
 • Kırmızı göz
 • Göz ağrısı
 • Işığa duyarlılık
 • Gözde sulanma
 • Bulanık görme
 • Kırmızı dışa doğru dönük yara

belirtileri görülmektedir. HVS’nin ağır seyretmesi durumlarında göz korneasında yırtılmaya varabileceği ve körlüğe kadar ilerleyebileceğini unutmayınız. Daha hafif semptomlarla seyrettiği dönemde ise ilaçlarla tedavisi mümkündür.

 

Bunları Biliyor Musunuz?

Amerika ve Avrupa’da en yaygın körlük nedeni, bulaşıcı göz uçuğu kaynaklı olmalıdır.

 

Oküler Herpes Teşhisi

Öküler herpes belirtilerini yaşıyorsanız, semptomlar ilerlemeden bir göz hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Teşhis için öncelikle semptomların varlığı kontrol edilir ve fiziki muayene yapılır.

Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda daha detaylı göz muayenesi için kültür örneği istenebilir. Normal göz muayenesi içinde göz irisinin genişlemesi için bir damla yardımıyla gözlerin daha net görüntülenmesi sağlanır.

Damla etkisini gösterirken göz irisiniz büyüyecektir ve bu esnada bulanık görmeniz normaldir. Retina kontrolünün yapılmasıyla birlikte, gerekli görülürse floresan göz lekesi testi de uygulanabilir. Tüm test sonuçlarıyla birlikte hastalığın tam teşhisi konulabilir, doğru tedavi yöntemi seçilebilir.

Göz Uçuğu Neden Çıkar?

Göz enfeksiyonları, gözün farklı noktalarında virüsün yayılması ile kendini belli eder. Birçok kişide görülebilen göz uçuğunu tetikleyen bazı durumlar olabilir. Oküler herpes nedenleri arasında;

 • Yüksek ateş
 • Stres
 • Ateşli hastalık
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalma
 • Uzun süre soğukta kalmak
 • Göz yaralanmaları
 • Zayıflayan bağışıklık sistemi

olası gözde uçuk çıkma nedenleri arasındadır. Gözde uçuk çıkması durumunda asıl merak edilen ‘’Göz uçuğu nasıl geçer?’’ oluyor. Bu sorunun cevabı için uçuk tedavisi hakkındaki bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.

Göz Uçuğu Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes simpleks göz enfeksiyonları tedavi edici işlemler uygulandığında 7-14 gün arasında iyileşme gösterebilir. Tedavi süresi boyunca ilaçları reçete edildiği şekilde kullanmak iyileşme süresinin kısalmasında yardımcı olacaktır. Oküler herpesi geçiren tedavi yöntemleri arasında;

İlaç Tedavileri

 • Antiviral Göz Damlaları
 • Antiviral Merhemler
 • Steroid Göz Damlaları
 • Antiviral Tabletler

tedavi sürecinde kullanılabilecek reçeteli ilaçlardır. Belirtilerin azaltılmasında kullanılabilecek merhem ve göz damlaları, doktorun önerdiği sürede ve dozda kullanılırsa en kısa sürede istenilen etkiyi verecektir. Semptomların iyileşme göstermesiyle ilaçların bırakılması, uçuğun tekrardan ortaya çıkmasına sebep olur ve tedavi sürecini aksatır. Bu uyarılara dikkat ederek tedaviyi 2 haftalık süre içerisinde tamamlamanız mümkündür.

Oküler Herpes Komplikasyonları

Bir uçuk enfeksiyonu atlattıktan sonra tedavi için geç kalınmamışsa ciddi sorunlar yaratmaz. Ancak tedaviye geç kalınması durumlarında ve bazı nadir durumlarda ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Risk bulunan olası durumlar arasında;

 • Korneada yara izi
 • Kalıcı görüş bozukluğu (bulanık görme)
 • Başka bir göz enfeksiyonu daha olması
 • Glokom (Göz Tansiyonu)
 • Kalıcı görme kaybı

oluşması muhtemel durumlar arasında yer almaktadır. Verilere göre 4 vakadan 1’inde karşılaşılan komplikasyonlara karşı dikkatli olmak ,tedaviye geç kalmamak ve tedavi süresini erken sonlandırmamak, komplikasyonları önlemeye yarayabilir.

 

Oküler Herpes: Sonuç

Uçuk enfeksiyonu bazen ateşlendiğimizde bazen stresli dönemlerde ortaya çıkabilen ve kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Ancak göz grubunda çıkan uçuklar sanıldığından daha tehlikeli olup, kalıcı göz hasarına kadar ulaşabilir. En önemli duyu organlarımızdan biri olan gözlerimizde yaşanan en ufak bir görme kaybının günlük hayatımızı ciddi derecede etkileyeceğini unutmayalım. Göz sağlığınızla ilgili bir tedirginliğiniz varsa Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz uçuğu kremleri tedavide etkili midir?

Herpes enfeksiyonunda reçeteli olarak verilen kremler, antiviral özellikleriyle oluşan enfeksiyonun tedavisinde etkilidir. Reçeteli kremleri doktorunuzun önerdiği süre ve dozda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Göz uçuğu bulaşıcı mıdır?

Evet. Diğer uçuk türleri gibi gözde meydana gelen uçuk da bulaşıcıdır. Uçuğu olan kişiyle temas etmemek ve kişisel eşyaların kullanımına özen göstererek bulaşıcılığı kısmen önleyebiliriz.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.