Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipödem ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazımızda ağrılı selülit ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler yer almaktadır. Ameliyat sonucunu doğrudan etkileyen durumlara dikkat ederek, daha yüksek bir başarı oranı sağlayabilirsiniz.

Lipödem Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

Lipödem ameliyatı, iltihaplı yağ dokusunun çıkarıldığı cerrahi işlemdir. İltihaplanan bölgede anormal büyümeye neden olan lipödem, dokunulduğu bölgede şiddetli ağrıya da neden olmaktadır. Morluklar ve ağrıların devamlı olmasıyla kişinin sosyal hayatından uzaklaşmasına ve hareket etmeye çekilmesine neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen lipödem, zamanla hastanın yatağa bağlı kalmasına neden olabilir. Bu nedenle liposuction işlemi ile bir yada daha fazla seansta iltihaplı yağ dokusu vücuttan çıkartılmalıdır. Çıkarılan yağ dokusu ile beraber hastalıklı bölgede küçülme sağlanır ve kişi iyileşme süresi sonrasında sosyal hayatına geri dönebilir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipödem tedavisi için liposuction uygulamasından sonra, başlangıçta yaklaşık 6 hafta boyunca tedavi devam etmektedir. Lipödem ameliyatı sonrası sürekli olarak sıkı giysileri giymeniz gerekmektedir. Genellikle lipödem ameliyatından iki gün sonra duş alabilirsiniz.

Uygulama sonrası lenf drenajı veya endermoloji gibi özel cilt tedavileri iyileşme sürecini hızlandırmada yardımcı olabilmektedir. Ancak bu yardımcı tedaviler doktor tarafından verildiği durumlarda tercih edilmelidir.

Ameliyattan sonra hareket edebileceksiniz ancak tabii ki şişlik ve rahatsızlıktan dolayı bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Semptomlar önemli ölçüde iyileşene kadar tedavi edilen vücut bölgelerindeki spor aktivitelerine ara vermeniz önerilir. Genellikle, yaklaşık 6 hafta sonra tekrar normal bir yaşam sürebilirsiniz. Bu süreçte doktor tavsiyelerine uymaya, ilaçları düzgün kullanmaya ve bedeninize fazla yüklenmemeye çalışmalısınız. İstediğiniz sonuca ulaşmakta ameliyat kadar, lipödem ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler de önemlidir. Hastaların ameliyat sonrası bakımlarını aksatmadan yapması, ameliyat sonucunun başarısını arttıracaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lipödem ameliyatı riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi lipödem ameliyatında da bazı risklerden bahsedilebilir. Lipödem ameliyatı riskleri arasında; iltihaplanma, kan pıhtılaşması, ağrı ve şişlik olmaktadır. Ancak bahsedilen durumlar her hastada görünmediği gibi, ağrı seviyesi de farklılık göstermektedir.

Lipödem nedir?

Lipödem sorunu, iltihaplanmış yağ dokusunun bacak veya kol gibi bölgelerde birikmesi durumudur. Ağrı yapan ve hareket etmeyi zorlaştıran bu durum nedeniyle sosyal yaşamda zorluklar görülmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.