Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lipödem ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazımızda ağrılı selülit ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler yer almaktadır. Ameliyat sonucunu doğrudan etkileyen durumlara dikkat ederek, daha yüksek bir başarı oranı sağlayabilirsiniz.

Lipödem Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

Lipödem ameliyatı, iltihaplı yağ dokusunun çıkarıldığı cerrahi işlemdir. İltihaplanan bölgede anormal büyümeye neden olan lipödem, dokunulduğu bölgede şiddetli ağrıya da neden olmaktadır. Morluklar ve ağrıların devamlı olmasıyla kişinin sosyal hayatından uzaklaşmasına ve hareket etmeye çekilmesine neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen lipödem, zamanla hastanın yatağa bağlı kalmasına neden olabilir. Bu nedenle liposuction işlemi ile bir yada daha fazla seansta iltihaplı yağ dokusu vücuttan çıkartılmalıdır. Çıkarılan yağ dokusu ile beraber hastalıklı bölgede küçülme sağlanır ve kişi iyileşme süresi sonrasında sosyal hayatına geri dönebilir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Lipödem Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipödem tedavisi için liposuction uygulamasından sonra, başlangıçta yaklaşık 6 hafta boyunca tedavi devam etmektedir. Lipödem ameliyatı sonrası sürekli olarak sıkı giysileri giymeniz gerekmektedir. Genellikle lipödem ameliyatından iki gün sonra duş alabilirsiniz.

Uygulama sonrası lenf drenajı veya endermoloji gibi özel cilt tedavileri iyileşme sürecini hızlandırmada yardımcı olabilmektedir. Ancak bu yardımcı tedaviler doktor tarafından verildiği durumlarda tercih edilmelidir.

Ameliyattan sonra hareket edebileceksiniz ancak tabii ki şişlik ve rahatsızlıktan dolayı bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Semptomlar önemli ölçüde iyileşene kadar tedavi edilen vücut bölgelerindeki spor aktivitelerine ara vermeniz önerilir. Genellikle, yaklaşık 6 hafta sonra tekrar normal bir yaşam sürebilirsiniz. Bu süreçte doktor tavsiyelerine uymaya, ilaçları düzgün kullanmaya ve bedeninize fazla yüklenmemeye çalışmalısınız. İstediğiniz sonuca ulaşmakta ameliyat kadar, lipödem ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler de önemlidir. Hastaların ameliyat sonrası bakımlarını aksatmadan yapması, ameliyat sonucunun başarısını arttıracaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lipödem ameliyatı riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi lipödem ameliyatında da bazı risklerden bahsedilebilir. Lipödem ameliyatı riskleri arasında; iltihaplanma, kan pıhtılaşması, ağrı ve şişlik olmaktadır. Ancak bahsedilen durumlar her hastada görünmediği gibi, ağrı seviyesi de farklılık göstermektedir.

Lipödem nedir?

Lipödem sorunu, iltihaplanmış yağ dokusunun bacak veya kol gibi bölgelerde birikmesi durumudur. Ağrı yapan ve hareket etmeyi zorlaştıran bu durum nedeniyle sosyal yaşamda zorluklar görülmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣