Hamilelikte göbek fıtığı sorunu yaşayan kadın

Hamilelikte Göbek Fıtığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle fıtık basit ve önemsiz bir hastalık gibi görünür. Ancak hamilelikte göbek fıtığı düzgün tedavi edilmediğinde nüks eder ve daha büyük bir fıtığa neden olabilir. Peki hamilelikte göbek fıtığı neden olur? Hamilelikte göbek fıtığı nasıl anlaşılır? Hamilelikte göbek fıtığı ağrısına ne iyi gelir? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile meydana gelen göbek fıtığı, karın içerisindeki basıncı artıran zorlanmalar sonucunda daha da belirgin hale gelir. Fıtık başlangıçta küçük olduğu için pek anlaşılmaz ancak zaman ilerledikçe büyür ve fındık boyutundan portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Aynı zamanda hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç fıtığın büyümesine ve belirginleşmesine sebep olur. Karın ile birlikte büyüyen fıtık, ciddi problemlere verir. Öte yandan gebelikte göbek fıtığı, zaman zaman yoğun ağrılara yol açar ve hatta yürümeyi kısıtlayacak seviyeye geçer. Bunlara ek olarak ağır kaldırmak, ani eğilip kalmak, hızlı kilo alıp vermek ve kronik kabızlık gibi durumlar da göbek fıtığına yol açar.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Belirtileri

  • Ele gelen şişlik
  • Karın içi basıncı artıran öksürük
  • Ikınma gibi hareketlerde meydana gelen ağrı
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Kabızlık
  • Ateş
  • Göbekte kızarıklık ve renk değişimi

Bu belirtilerin yanı sıra gebelikte göbek deliği şişmesinin fıtık ile direkt olarak bir ilgisi olmadığını ekleyelim. Hamileliğin 20. haftalarında hem arkadan rahim baskısı hem de gerilmeden dolayı göbek deliğinde bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Anne adaylarının hamilelikten önce çukur yapıda bir göbek delikleri varsa, bunun zamanla düzleştiğini ya da hamileliğin sonlarında göbek deliğinin dışarıya doğru çıkıntı yaptığını söylemeliyiz. Fakat göbek deliğindeki şişlik normalden daha farklı görünüyor ve ağrıya sebep oluyorsa, fıtık olduğundan endişe edebilirsiniz.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığının en etkili ve tek tedavisi cerrahi operasyondur. Bu ameliyat ile yama yöntemi kullanılır ve hastalığın yeniden nüksetme olasılığı en aza indirilir. Buna bağlı olarak çoğu anne adayı hamilelikte göbek fıtığı ameliyatı olur mu sorusunun cevabını merak edip araştırmaktadır. Ancak belirtmeliyiz ki hamilelikte göbek fıtığı ameliyatı, acil bir durum olmadığı takdirde pek fazla önerilmez. Bu durum anne ya da bebeğin sağlığı konusunda ciddi bir problem yaratmadığı takdirde, ameliyat doğum sonrasına ertelenebilir. Bazı vakalarda sezaryen doğum sırasında var olan fıtığa müdahale edilir. Fakat dikişle tedavi edilen fıtıkların tekrar etme olasılığı %50’ye yakındır. Bu nedenle doğum sırasında dikişle tedavi etmek yerine, doğum sonrası yama tekniğini kullanarak ameliyat yapılması daha doğrudur.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatın ertelenmesi gibi durumlarda ise doktorlar korse kullanımını önerir. Ancak bu hamilelik için risk taşıyabilir. Bu yüzden hamilelikte göbek fıtığı ağrısı yaşayanlar, sadece uzman doktorlarının tavsiyelerini ve önerilerini dikkate almalıdır. Bu dönemde ani hareket edilmemeli, ağır kaldırılmamalı ve ağır sporlardan kaçınılmazı gerekmektedir. Öte yandan fıtığın neden olabileceği mide yanması gibi durumlarda ise, yine doktorun önerdiği ilaçlar kullanılabilir. İlaçların yanı sıra mide yanmasına iyi gelebilecek muz gibi besinler tüketilebilir ve bol sıvı içilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göbek fıtığı hamile kalmayı engeller mi?

Göbek fıtığı ile hamile kalmak mümkündür. Ancak kadının hamile kalması planlanıyorsa, göbek fıtığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer bunun için geç kalınmışsa, fıtığın büyüklüğüne göre hamileliğin, doğumun ya da çocuğun emzirme döneminin bitmesi beklenmelidir. Kişinin fıtığı varken hamile kalması ya da fıtık ameliyatı sonrasında gebe kalması mümkündür.

Hamilelikte göbek fıtığı olanlar normal doğum yapabilir mi?

Evet, gebelikte göbek fıtığı olan anne adayları normal doğum yapabilirler. Fakat bu noktada fıtığın ne derece büyük olduğu önemli faktördür. Ufak fıtıklarda normal doğum mümkünken, büyük fıtıklarda ise sezaryen doğum mümkündür.

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediği zaman fıtık boğulması gibi riskli bir duruma yol açar. Fıtık boğulması kan dolaşımını bozar ve ciddi yan etkilere neden olur. Buna ek olarak mide bulantısı, ateş, kabızlık, kusma ve şiddetli ağrı gibi belirtiler baş gösterir.

Gebelikte göbek fıtığı bebeğe zarar verir mi?

Göbek fıtığı hamilelik sırasında bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak fıtığın durumu ve büyüklüğüne göre doğumun seyri etkilenebilir.

Hamilelikte göbek fıtığı tehlikeli midir?

Bazı vakalarda meydana gelen ağrılar, kadınların günlük yaşantısını engelleyebilir ve yürümesini kısıtlayabilir. Doğum sonrasında bu sorunun cerrahi operasyon ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.