zayıflama ameliyatları sonrası beli incelmiş kadın

Zayıflama Ameliyatları: Zayıflamak İçin Hangi Ameliyatlar Yapılır?

Zayıflama ameliyatları, fazla kilolu bireylerin kilo vermelerine yardımcı olan ameliyat türleridir. Obezitenin ulaştığı nokta, sağlık faktörleri, yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak uygulanması gereken zayıflama ameliyatı değişebilir. Uygulanan zayıflama ameliyatları hakkında detaylı bilgi için makalemize göz atabilirsiniz.

Zayıflama Ameliyatları Nedir?

Kilo verme ameliyatı veya bariatrik cerrahi olarak adlandırılan ameliyatlar, obezite sorunu yaşayan kişilerde hızlı kilo kaybı için uygulanan yöntemlerdir. Kilo kaybının yanı sıra tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de önemli rol oynayan ameliyatları, belirli bir kilonun üzerindeki kişilere uygulanır.

Vücut Kitle İndeksi olarak bilinen orantıda kişinin boy ve kilo hesaplaması yapılarak ameliyata uygunluğu ölçülebilir. Çoğu kişi bu kilolardan egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle kurtulmaya çalışır ancak her zaman başarılı sonuç alınamaz. Özellikle kilonun fazlalığı nedeniyle kişilerde daha kısa sürede daha fazla kilo verme ihtiyacı oluşur.

Zayıflama Ameliyatları Türleri Nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada sıklıkla tercih edilen üç zayıflama ameliyatı bulunmaktadır. Kilo verme ameliyatı türleri arasında;

Sıklıkla tercih edilen ameliyatlar, kişinin kilosu başta olmak üzere diğer sağlık problemleri göz önüne alınarak tercih edilmektedir. Bahsettiğimiz ameliyatların  hepsi kilo vermeye yönelik uygulanmaktadır ancak ameliyat olan kişinin istekleri ve sağlık durumuna göre uzun vadede en iyi sonuç için farklı türler seçilebilir. Bu konuda doktorunuza güvenmenizi ve kendi isteklerinizden çok doktorunuzun sağlığınız için doğru işlemi seçeceğine güvenmeniz önemlidir. Kilo verme ameliyatlarından kısaca bahsetmek gerekirse;

Gastric Sleeve

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen işlemde, midenizin büyük kısmı çıkarılır. Muza benzeyen bir görünümde kalan mide, vücudumuzun alması gereken oranda yiyeceği alacak kadar hazneye sahip olur. Küçülen mideniz sayesinde hem yiyeceklerin porsiyonu azalmış olur hem de az yiyerek doyma hissine kavuşmuş olursunuz. Midenin bir kısmının çıkarılması metabolizmayı, hormonları ve iştahınızı doğrudan etkilemektedir. Kalıcı olarak çıkarıldığı için ameliyatın geri dönüşü olmamaktadır.

Gastric Bypass (Mide Bypassı)

Mide bypassı, midenin üst kısmının zımbalanması ve küçük bir kese oluşturulmasıyla başlar. Midenizin zımbalanması mide hacmini küçültür ve mideniz çıkartılmadan daha az yememizi sağlar. Kalan kese kısmı az yemek yeseniz dahi doyma hissi vermesi sayesinde, öğünlerinizin küçülmesini ağlayacaktır. Mide bypassının bir yöntemi zımbalamak olurken diğer yöntemlerinden biri de midenin üst kısmının, ince bağırsağa bağlanması ile oluşur.

Bu şekilde sindirim bağırsağın alt kısmında gerçekleşir ve daha az kalori almanız sağlanır. Bağırsağın üst kısmından geçemeyen yiyeceklerden daha az kalori alındığı için yiyeceğiniz yemeklerden daha az kalori almanıza olanak sağlanır. İştahı ve metabolizmayı etkileyen ameliyat sonrasında hızla kilo vermeniz amaçlanır.

Duodenal Switch ( Mide Bandı)

Ayarlanabilir mide bandı sayesinde, midenin iç kısmından oluşturulan bant sayesinde mide hacmi küçültülür. Açıklık istenildiği gibi boyutlandırılarak az yemek yemeye rağmen tokluk hissi oluşması sağlanır. Diğer ameliyat tiplerine göre daha az tercih edilmekle beraber, geri dönüşü olan bir ameliyat olmasıyla tercih edilmektedir. Memnun kalınmadığı veya farklı komplikasyonlara neden olduğu durumlarda bant .çıkarılabilir ve mide eski hacminde kullanılmaya devam edilebilir.

Kilo Verme Ameliyatı Öncesi Ne Beklemeliyim?

Kilo verme ameliyatı öncesinde sağlık kontrolleri amacıyla birçok farklı uzmanla görüşmeler sağlamanız gerekir.

  • Dahiliye uzmanı ve diyetisyenle yapacağınız görüşmelere ek olarak genel cerrahi ve psikologlarla süreç hakkında bilgi almanız önemlidir.
  • Dahiliye uzmanıyla görüşme yaparak, tıbbi geçmişiniz hakkında görüşmek ve fiziki muayene olmanız gerekmektedir.
  • Diyetisyeniz ile görüşerek ameliyat sonrasında nasıl bir beslenme düzenine sahip olmanız gerektiğini konuşabilir, ameliyat öncesinde bu beslenme düzenine ayak uydurmaya çalışabilirsiniz.
  • Kilo vermenin bir süreç olduğunu bilip, ameliyat öncesinde ve sonrasında psikologlarla yeme bozukluklarıyla ilgili görüşmeler sağlamanız gerekebilir.

Sağlık uzmanları ile yapacağınız görüşmeler sayesinde zayıflama ameliyatı öncesinde rahatlama ve sonraki sürece hazırlıklı olabilirsiniz. Tavsiyelere uyarak daha rahat bir ameliyat geçirebilir ve ameliyat sonrası kilo verme sürecinde yaşanacaklara hazır olabilirsiniz.

Kilo Verme Ameliyatından Sonra Ne Beklemeliyim?

Obezite ameliyatı sonrası süreçte dinleme, iyileşmenin sağlanması için oldukça önemlidir. Doktorunuzun önerileriyle yapacağınız hafif aktivitelerle kilo verme süreci hızlanacaktır.

  • Yavaş yavaş gün içerisindeki hareketliliğini arttırarak daha aktif hale gelebilirsiniz. Fiziksel aktivitelerinizi çoğaltarak beslenmeye ek olarak kilo vermeye destek sağlamış olursunuz.
  • Zayıflama ameliyatı sonrası yiyecek ve içeceklerimize dikkat etmeniz çok önemlidir. Kaçınmanız gereken yiyecekleri tüketmemeli, yağ oranı az ürünlere yönelmelisiniz.
  • Öğünleri yanı sıra doktorunuzun reçete ettiği takviye edici ürünleri almanız önemlidir. Vücudumuzun sağlığını kaybetmemesi açısından yeterli mineral ve vitamin takviyesini yiyeceklerden ve dışarıdan ek olarak almanız gerekebilir.
  • Ameliyat sonrası bir yıl kadar devam edecek olan kilo verme süreci için sabırlı olup, doktorunuzun önerilerine göre devam etmeniz gerekmektedir.

Eski alışkanlıkları değiştirmek sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Midemizin küçülmesi anında iştahınızın kesilmesini sağlamayacağı için bir süre daha eskisi gibi beslenmek isteyebilirsiniz. Kilo verme ameliyatı sürecinde en önemli konulardan biri bu nedenle psikolojik olarak bu sürece hazır olmaktan geçiyor.

Hayalinizdeki görünüme ve sağlığınıza kavuşmak için sabırla atacağınız her adım sonucunda hedefinize yaklaşmış olacağınızı unutmamalısınız. Bu süreçte diyetisyen, obezite cerrahisi doktorunuz ve psikoloğunuzla iletişim halinde olarak var olan süreci en başarılı şekilde yönetmeye çalışabilirsiniz.

SONUÇ

Kilo verme ameliyatı süreci, sabır ve azim gerektirmektedir. Midenin küçülmesi ile beraber değişen alışkanlıklar sürecin başında sizi zorlayabilir. Ancak doktorların desteği, diyetisyen ile yapacağınız görüşmeler ve psikolojik destekle beraber istediğiniz hedefe ulaşmak çok daha kolay hale gelecektir. Zayıflama ameliyatı geçirmeniz, kilo verme sürecini hızlandıracak ve daha kolay hale getirecektir.

Midenizdeki küçülme sayesinde daha az yemek yemeye odaklanarak, zamanla daha az yeme isteğine ulaşacaksınız. Zayıflama ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi ve ön görüşme için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kilo verme ameliyatı olmak için kaç kiloda olmam gerekir?

Kilo verme ameliyatı olunması için belirli bir kilodan bahsedilemez. Vücut kitle endeksiniz 25 kg  ve 40 kg arasında veya üstünde çıkarsa bu ameliyatı olmaya aday kişilerden biri olabilirsiniz.

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

VKİ, kilogram olarak ağırlığınızın boy uzunluğun karesine bölünerek hesaplanmaktadır. VKİ hesaplaması sonucunda referans aralığı 25 – 40 aralığında veya üstü çıkması durumunda ameliyat olmayı düşünebilirsiniz.

Kilo verme ameliyatı sonrası sarkma oluşumu nasıl engellenir?

Aşırı kilo verme sonucunda esneyen deride sarkmalar gerçekleşmektedir. Morbid obez kişilerde bu sarkmaların önüne geçmek zordur ancak ameliyat sonrası düzenli spor veya deri toplama ameliyatıyla sarkmış deri görünümünden kurtulabilirsiniz.

Kilo verme ameliyatı sonrası koruma dönemi nedir?

Kilo verme ameliyatı sonrası 1 yıl içerisinde büyük oranda kilo vermeniz beklenir. Beklenen kilo kaybının ardından ideal kilonuza ulaştığınızda, bu kiloda kalarak tekrar kilo almamak asıl önemli kısımdır. Koruma dönemi olarak adlandırılan bu dönemde verilen kiloların geri alınmaması ve sağlıklı kilo korunarak hayata devam edilmesi amaçlanır.

Kilo verme ameliyatı yaş sınırı var mıdır?

Kilo verme ameliyatları, vücut kitle indeksi obezite sınırlarında olan ve sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanabilir. Yaş sınırı için uygun görülen aralık 18-65 yaş aralığıdır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.