Jawline Dolgusu Uygulaması

Jawline (Çene) Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Cerrahi bir işlem gerektirmeden estetik yaptırmak ve yüz hatlarını daha orantılı göstermek isteyenlerin tercihi olan jawline dolgusu, son dönemlerde en yaygın yapılan işlemler arasında yer alıyor. Sağlıklı bir estetik işlemi olan jawline dolgusu, hyalüronik asit dolgusu ile uygulanır ve herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse, jawline dolgusu nedir? Jawline dolgusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

Jawline Dolgusu Nedir?

Yüz hatlarını şekillendiren ve çene hattının daha keskin ve belirgin olmasını sağlayan jawline dolgusu, bir diğer adıyla da bilinen çene dolgusu, çenenin uç kısmından kulak önüne kadar uzanan mandibular kemik hattına uygulanan bir işlemdir. Çenenin köşesinden ucuna kadar olan yüzün her iki tarafındaki hattı belirginleştirmeye yarayan jawline ameliyatı, yüzün daha şık ve daha çekici olmasını sağlar. Erkekler için maskulen hatların ifadesi olarak tanımlanan jawline, kadınlar için de Hollywood çenesi ya da Angelina Jolie çenesi gibi çeşitli tanımlarla ifade edilir.

Jawline Dolgusunun Etkileri

 • Yüze V şekli verir ve daha estetik bir görünüm sağlar.
 • Keskin hatları olan bir çene oluşturur.
 • Gıdı sorununu ortadan kaldırır.
 • Yüz, boyun ve gıdı arasında bir denge kurar.
 • Çene ucunu belirginleştirir.
 • Çene bölgesindeki kırışıklığı giderir.
 • Küçük çene sorununu ortadan kaldırır.
 • Yüzün oval görünümünü ortaya çıkarır.
 • Çene hattına yeniden şekil verir.
 • Çene ucu sivri olan kişilerin, daha yuvarlak bir çeneye kavuşmalarını sağlar.

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline ameliyatı, sanıldığının aksine en risksiz operasyonlardan biridir. Enjeksiyon teknikleri ve iğneleme yöntemleri ile gerçekleştirilen çene dolgusu ameliyatı, çenedeki çukur bölgeleri doldurur ve ön plana çıkmış olan noktaları dengeler. Yüzün alt bölgesini doldurma işlemlerinde şekil vermek amacıyla pek çok dermal dolgu türleri kullanılır. İlk olarak alerji testi tamamlanır ve daha sonra kişilere enjekte edilir. Hyalüronik asit, sığır kolajen, yağ hücresi, hidro silapatit kalsiyum ve benzeri maddeler ile dolgu işlemleri yapılır. Ancak çoğunlukla, diğer maddelere göre daha sağlıklı olduğu için, lipit (yağ) hücreleri ile çene dolgusu işlemi yapılır.

Operasyon sırasında herhangi bir anestezi uygulanmaz ancak bu durum dolguyu yapan kişinin isteğine göre değişebilmektedir. Eğer kişi anestezi uygulanmasını istiyorsa, onun için lokal anestezi uygulanır ve bu işlem ile cilt uyuşur. Bunun dışında ilk olarak dolgu malzemesi seçilir ve daha sonra cildin hemen alt kısmına küçük iğne ile enjekte edilir. Çene dolgusu işlemi yaklaşık 15 – 20 dakika sürer. Bu işlemin ardından uygulama yapılan bölgede şişlik ve sertlik meydana gelebilir. Ancak bu durumun normal olduğunu belirtmeliyiz. Bölgedeki bu şişliğin ve sertliğin iki hafta içerisinde geçmesi beklenir. İkinci haftadan sonra ise, dolgu doku ile tamamen bütünleşir ve bölge yumuşamaya başlar.

Jawline Dolgu Kimlere Yapılır?

 • Çene hattını daha belirgin hale getirmek isteyenlere
 • Çene hattını, yüz hatları ile daha uyumlu hale getirmek isteyenlere,
 • Çene hattındaki dalgalanmaları ve sarkmaları gidermek isteyenlere,
 • Çene ucunu uzatmak isteyenlere,
 • Çene bölgesinde görülen hacim eksikliğini ortadan kaldırmak isteyenlere jawline dolgu yapılır.

Çene Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene dolgusu ameliyatından sonra meydana gelen morluklar ve şişlikler gayet normaldir. En kısa süre içerisinde zaten bu morluklar ve şişkinliklerin geçmesi beklenir. Öte yandan çene dolgusu operasyonundan sonra bazı ağrı belirtileri görülebilir. Eğer herhangi bir ağrı ile karşılaşırsanız, doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Çene dolgusu operasyonu sonrasında yaklaşık 1 hafta dinlenmeniz gerekebilir. Bu dinlenme süreci dolgunun kalıcılığı açısından da büyük önem taşır. Bir haftalık sürecin sonunda ise normal yaşantınıza kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çene dolgusu fiyatı nedir?

Çene dolgusu fiyatı, uygulama sırasında kullanılan dolgu türüne ve miktarına göre değişmektedir. İşlem fiyatı 1 ml (bir tip) dolgu için belirlenir ve herkes için dolgu türü ve miktarı farklı olabilir. Bazılarında 1 ml istenen sonucu verirken, bazılarında daha fazla dolgu gerekebilir.

Jawline uygulaması ne kadar sürer?

Jawline dolgu işlemi ortalama 15 – 20 dakika süren kısa bir işlemdir.

Jawline dolgusunun yan etkisi, zararı var mı?

Jawline dolgusunda kullanılan hyalüronik asitin yarattığı herhangi bir komplikasyon riski yoktur. İşlemden hemen sonra enjekte yapılan bölgelerde kısa süreli hafif şişme ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Ancak bu durum birkaç gün içerisinde geçer. Bunun dışında çok düşük ihtimal de olsa, enjekte edilen materyal cildin altında topaklanabilir. Bu topaklanmayı gidermek, daha doğrusu dağıtmak için masaj yapılır.

Jawline dolgusu ne kadar kalıcı?

Jawline dolgu estetiği ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de kalıcı olup olmadığıdır. Peki jawline dolgusu geçici mi? Jawline dolgusu ne kadar kalıcı? Tabii ki diğer dolgu uygulamaları gibi jawline dolgu da kalıcı değildir. Hatta çene dolgunun kalıcılığı, kişiye ve kullanılan dolgu malzemesine göre değişmektedir. Ancak yine de belirli bir süre vermek gerekirse; hyalüronik asit ile uygulandığında yaklaşık 6 – 12 ay, kişinin kendi yağından elde edilen doku ile uygulandığında yaklaşık 2 – 3 yıl ve kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile uygulandığında yaklaşık 5 yıla kadar kalıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Çene dolgusu acıtır mı?

Çene dolgusu işleminin uygulanırken acıtmadığını ve ağrılı bir işlem olmadığını belirtmeliyiz. Uygulama öncesinde topikal anestezi kremi uygulanır ve bölge tamamen uyuşur. Bölgenin uyuşmasından sonra cilt altına girilir ve işlem yapılır.

Çene dolgusu kaç ml?

Jawline dolgu için gereken miktar, kişiden kişiye ve kullanılan dolgu türüne göre değişmektedir. Ancak genellikle 1 – 3 ml arası dolgu kullanılarak uygulandığını söylemek daha doğru olur.

Çene dolgusu kaç cc?

Çene hattı dolgusu, çenenin pozisyonu, yapısı ve çene ucu küçüklüğüne göre değişmektedir. Ancak normal yapıda bir çene ucuna, yaklaşık 2 cc/ml ya da 2 enjektör şekilde uygulandığını söyleyebiliriz.

 

Avicenna Hastanesi Estetik Cerrahi Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.