kalça protezi ameliyatı zararları, kalça ağrısı çeken yaşlı adam ve kız

Kalça Protezi Ameliyatı: 6 Adımda Risk ve Zararları

 • Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?
 • Kalça Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir  ?
 • Kalça Protezi Ameliyatı Riskleri
 • Kalça Protezi Ameliyatı Yararları
 • Sonuç

Kalça ameliyatları sonrasında meydana gelebilen komplikasyonlar, ameliyat olacak kişilerin kafasında soru işareti olmaya devam ediyor. Kalça protezi ameliyatı zararları ve riskleri hakkında tüm merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?

Kalça protezi, hasarlı kalça eklemindeki sorunların çözülmesi için yapay bir eklemle değiştirilmesi işlemidir. Yaygın yapılan bir ameliyat olmakla beraber, çoğunlukla 60 – 80 yaş aralığındaki bireylerde uygulanır. Yapay olarak üretilen eklem, eski eklem yerine konularak hastanın ağrı şikayetlerini azaltmaya ve hareket kısıtlamasını ortadan kaldırmaya yönelik yapılmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kalça protezi riskleri düşünüldüğünde bireyler her zaman ameliyat olmaya yanaşmayabilir. Ancak ağrıların ve tam hareketin sağlanabilmesi adına kalça protezi ameliyatı bazı durumlarda tek tedavi yöntemi olabiliyor. Kalça protezi ameliyatı neden yapılır diye merak ediyorsanız;

 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)
 • Koksartroz ( kalça kireçlenmesi)
 • Kalça kırığı
 • Septik artrit
 • Kemik displazileri
 • Kalça ekleminde tümör

protez ameliyatı yapılması önerilen kalça problemleri arasına yer almaktadır. Kişinin hareket kısıtlaması ciddi boyutlara ulaştı ise aynı zamanda ağrılar kronik hale geldiyse, tedavi yöntemi olarak kalça protezi cerrahisi tercih edilebilir.

 

*Bunu Biliyor Muydunuz?

Kalça protezi cerrahisi, en çok kalça eklemi kireçlenmesi (Koksartroz) rahatsızlığının tedavisinde tercih edilmektedir.

 

Kalça Protezi Ameliyatı Risk ve Zararları

Protez ameliyatlarında, eklemde meydana gelecek değişiklikler sebebiyle ameliyat sonrası komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle birçok kişinin aklında kalça protezi ameliyatı riskli midir? sorusu gelmekte ve ameliyat olmaktan kaçınmaktadır. Sorularınızın cevabı için kalça protezi ameliyatı sonrası görülebilecek riskleri inceleyelim;

1. İmplantın Gevşemesi

Kalça protezi cerrahisi sonrasında sık karşılaşılan durumlardan biri, protez eklemin aşınması veya gevşemesidir. Gevşeyen implantlar nedeniyle yıpranan protezin yenisiyle değiştirilmesi için kalça protezi revizyon cerrahisi gerekebilir. Tekrar ameliyat olmasına neden olacak revizyon işlemi, protezin aşırı yıpranması, aşınması ve tekrardan hareket kısıtlamasına sebep olduğu durumlarda gerekmektedir. Protezin yıpranması bazı kişilerde 10 yıl içerisinde gerçekleşirken, bazılarında 30 yıla kadar sorunsuz kullanım görülebilir.

2. Metallozis

Kalça ekleminin yerine getiremediği işlemler nedeniyle, yerine metal kalça implantları takılması metallozis sorununu ortaya çıkarabiliyor. Vücudun yumuşak dokularında atıkların birikmesiyle oluşan metallozis, kalça protezi değişimlerinden sonra oluşabilmekte. Oluşması durumunda implantta gevşemeler ve zamanda yumuşak doku ölümlerine varan ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Teşhis konulduktan sonra uzun vadede daha fazla sorun oluşturmaması adına tedavisi sağlanabilir.

3. Kan Pıhtıları

Bacak bölgesinde ve pelviste yer alan damarlarda, cerrahi işlem sonrasında kan pıhtıları görülebilir. Kan pıhtılaşması, kanı dolaşımını engellediği için bacaklarda ödeme ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Kan pıhtılaşmasını engellemek için ameliyat sonrası çoraplar ve kan inceltici ilaçlar kullanmanız istenebilir. Kan pıhtılaşması zararsız gibi görünebilir ancak pıhtının akciğerlere sıçraması durumunda ölümcül olabileceği için ciddiye alınmalıdır.

4. Enfeksiyonlar

Eklem enfeksiyonları, protez ameliyatlarından sonra karşılaşılan en ciddi sorunlardan biridir. Kalça implantı sonrasında bazen erken dönemde bazense yıllar sonrasında ortaya çıkabilen enfeksiyon, protezin değiştirilmesine kadar uzayan ciddi sonuçlar verebilir. Erken enfeksiyon gelişmesinde temizlenme yapılabilir ancak uzun yıllar sonrasında oluşan enfeksiyonlarda implantın değiştirilmesi gerekebilir. Enfeksiyon riskinin azaltılması için ameliyat sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru kullanmak oldukça önemlidir. Enfeksiyonun artması, tekrardan ağrılarınızın başlamasına ve yeniden ameliyat olmanıza sebep olabilmekte.

5. Sertlik

Kalça protezi ameliyatı zararları arasında operasyon sonrası sertlik bulunuyor. Ameliyat sonrasında eklemde sertlik oluşmaması adına aktif olmak oldukça önemlidir. Hareketsiz kalmakla beraber deri ve eklemde meydana gelebilen sertlikler yumuşak dokuda sıkışma meydana getirerek, hareket etmekte zorluk oluşturacaktır. Merdiven çıkmak veya sandalyeye oturmak gibi kalça eklemi hareketleri sizin için tekrardan ağrılı hareketler haline gelebilir. Ameliyat sonrası önerilen hareketleri yapmadığınız durumlarda sertliğin giderilmesi için anestezi altında  yara dokusuna müdahale edilmesi gerekmektedir.

6. Kalça Çıkığı

Kalça protezi çıkığı, yapılan protez işleminden sonra birçok nedenden gerçekleşebilir. Genellikle ani darbeler, kaza veya düşme gibi durumlar sonrasında ortaya çıkabildiği gibi Parkinson hastalığı sonucu da olabilir. Kalça ameliyatı sonrasında yaparken dikkat etmeniz veya yapmamanız gereken bazı durumlar bulunuyor. Bunlara dikkat etmeden yapacağınız hareketler kalçanın çıkmasına ve ciddi ağrılarla boğuşmanıza neden olabilir. Kalça protezi ameliyatı zararları arasında en sık görülen kalça çıkıklarını engellemek için ağır egzersizler yapmamaya, kalçayı zorlamamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Yararları

Bildiğiniz üzere en ufak cerrahi operasyonlarda bile dikkat edilmesi gereken, öncesinde doktor tarafından anlatılan riskler bulunmaktadır. Kalça protezi cerrahisi de diğer tüm operasyonlar gibi riskler taşısa da aslında doğru işlem sağlandığında uzun vadede oldukça faydalıdır. Kalça protezi ameliyatı faydaları arasında;

 • Zaman içerisinde artan kronikleşmiş ağrılardan kurtulma,
 • Eğilme, oturma, merdiven çıkma gibi zorlukla yapılan hareketleri rahatça yapabilme,
 • Günlük hayata kaldığınız yerden, sorunsuz devam edebilme,
 • Ağrı nedeniyle kullanılan iğne veya ağrı kesici ilaçları bırakma.

Kalça protezi yararları arasında sayılabilecek maddelerdir. Ameliyattan önce yapmaktan çekindiğiniz tüm aktivitelere geri dönmek, kendinizi yeniden daha hareketli ve dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Kalça protezi cerrahisi riskleri hakkında endişelenebilirsiniz ancak kalça protezi yararları da azımsanamayacak kadar fazla.

[ortopedibanner]

Sonuç

Her ameliyat öncesinde doktorunuzun sizi bilgilendireceği belirli riskler ve komplikasyonlar bulunmaktadır. Kalça protezi cerrahisi alanında kullanılan artroskopik cerrahi ve açık ameliyat yöntemleri son derece gelişmiş olup, günümüzde güvenli sayılan operasyonlar arasındadır. Operasyonun amacı, sizi tekrar günlük aktivitelerinizi rahat yapabilir hale getirmek ve ağrılarınızı azaltmaktır. Bu nedenle oluşabilecek riskler bir ihtimalken, faydaları muhtemel sonuçtur. Doktorunuzla görüşüp tüm riskler ve çözümleri hakkında bilgilendirildikten sonra gönül rahatlığıyla kalça protezi ameliyatı olabilirsiniz.

Fiziksel ve psikolojik olarak yararları göz ardı edilemeyecek olan kalça implantı cerrahisi, alanında uzman ortopedi doktorları tarafından yapıldığını da unutmamalısınız. Uzun vadede başarılı bir operasyon istiyorsanız Avicenna Hastanesi Ortopedi Cerrahisi bölümü uzman doktorlarımıza randevu oluşturup, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalça protezinin yerinden çıktığı nasıl anlaşılır?

Kalça protezi cerrahisinden sonra protezin yerinden çıkması, o bölgede şişlik, ağrı ve morluğa neden olacaktır. Hareket ettikçe gelen sesler ve bacak boyunda kısalma hissederseniz, kalça protezi çıkığından şüphelenebilirsiniz.

Kalça protezi ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta var olan riskler kalça protezi ameliyatında da mevcuttur. Anestezi alırken oluşan riskler, ameliyat sonrası enfeksiyon gibi sorunlar ameliyatın riskleri arasındadır. Ameliyat öncesinde doktorunuz tüm riskleri göz önüne alıp bilgilendirme yapacaktır ve sizin için en uygun tedaviye yönlendirecektir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi Bölümü Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.