Tüp Mide Ameliyatı Riskleri & Zararları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı riskleri düşünen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüp mide ameliyatı, bir diğer adıyla da bilinen mide küçültme ameliyatı, zayıflamak için en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Hal böyle olunca çoğu kişi tarafından tüp mide ameliyatının zararları veya tüp mide ameliyatının riskleri merak konusu oluyor. Bazıları risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylese de, bazıları da ameliyatın hiçbir tehlike yaratmadığını söylüyor. Peki tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı riskleri nelerdir? Tüp mide ameliyatı yan etkileri nelerdir? Tüp mide ameliyatı zararları veya mide küçültme ameliyatı riskleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi, Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

[trgebanner]

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Özellikle son dönemlerde en çok yapılan cerrahi müdahalelerden biri olan tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Tüp mide ameliyatında mide uzun bir tüpe çevrilir ve laparoskopik olarak midenin %80’i kesip çıkarılır. Bu sayede midenin gıda alımı kısıtlanır. Aynı zamanda bu işlemin çok düşükte olsa, gıda emilimini azaltma etkisi de vardır. Öte yandan tüp mide ameliyatı olan kişilerin iştahı azalır ve henüz kilo kaybı yaşanmadan bile insülin direnci kırılmış olur.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

Doğal yollarla kilo veremeyen ve kilosu genel sağlığa oranla tehlikeli bulunan pek çok obez hastası için tercih edilen bir yöntemdir. Tüp mide uygulaması, fazla kiloların rahatlıkla verilmesini ve hayat tehlikesi olan sağlık problemlerinin gerilemesini amaçlar. Bu ameliyattan sonra kişi beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat etmesi gerekir. Kilo vermeye devam ettikçe, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, felç, kısırlık, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklar da geriler. Üstelik bu hastalıkların oluşma riski de azalır.

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli midir?

Tüp mide ameliyatı, diğer cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi belli başlı risklere sahiptir. Hatta çoğu hasta, tüp mide ameliyatı riskli mi ya da tüp mide ameliyatı sonrası riskler gibi soruların yanıtı merak ediyor ve araştırıyor. İlk olarak burada operasyonun hangi teknikle yapıldığı önemlidir. Kanama, solunum problemleri, anesteziye bağlı riskler ve kaçak tüp mide ameliyatı olanlar için bazı riskler mevcut olabilir. Son dönemlerde laparoskopik tüp mide ameliyatlarında artış olmuştur ve bu durum hastaların konforunu daha da sağlamış olur. Öte yandan tüp mide ameliyatı riskleri kolaylıkla azaltılabilir.

Bu işlem öncesinde hastanın beklentisi net bir şekilde öğrenilirse, ameliyata engel olacak bir sağlık sorununun olup olmadığı netleşirse, ameliyat deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa ve ameliyat sonrasında hastanın kontrolleri düzgün bir şekilde yapılırsa tüp mide ameliyatının herhangi bir zararı ya da riski olmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Kaçak Sorunu

Mide küçültme ameliyatı zararları arasında kaçak sorunu en çok korkulan risklerin başında geliyor. Tüp şeklinde yeni bir mide oluşturmak için midenin zımbalanması gerekmektedir. Bazı zamanlar zımbalanan kısmında sızıntı meydana gelebilir. Ancak operasyon sonlanmadan ya da operasyonun ardından kaçak testi yapıldığı takdirde bu sorunun yaşanma ihtimali ortadan kalkar.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

 • Ameliyat sonrası %1’lik hayati komplikasyonlar oluşabilir. Kanama ve açıklık olması durumunda hastanın yaşamı etkilenebilir ancak fark edildiğinde cerrahi operasyon ile çözüm bulunur.
 • Büyük ameliyatlar sınıfına girdiği için belirli riskler taşır. Hastanın kilosu ve yaşı, bu risklerin oranına etki eder.
 • Diğer büyük ameliyatlara göre ölüm riski en az olan operasyonlardan biridir. Ölüm riski binde birdir. Her ne kadar ölüm riski düşükte olsa, ne yazık ki ölümler meydana gelebilir. Ancak iyi bir doktor bulmak, ameliyat öncesi ve sonrası oluşabilecek riskleri azaltmak oldukça faydalı olacaktır.
 • Ameliyat sonrası deri sarkması meydana gelebilir. Eğer bu deri sarkmaları egzersiz ile giderilmezse cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Tüp mide ameliyatı risk oranı bakımından düşüktür ancak ameliyat sonrası süreç bir hayli uzundur. Kişi, ameliyattan sonra ortalama 2 yıl kadar düzenli beslenmeli, egzersiz yapmalı ve birçok farklı konuda dikkatli yaşamalıdır.
 • Beslenmeye dikkat edilmediği takdirde yeniden kilo alınır.
 • Ameliyatla mide alındığı için ilerleyen zamanlarda bağırsaklarda ya da herhangi bir sindirim sistemi organında başka sorunlar meydana gelebilir.
 • Ameliyatın ardından ilk bir hafta boyunca serum ile beslenilir.

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

 • Mide kapasitesi küçüldüğü için, az gıda yiyerek çok doyma hissi yaratır.
 • Vücuda herhangi bir yabancı cisim yerleştirilmez.
 • Ghrelin hormonu alındığından dolayı acıkma hissi en aza iner.
 • Sindirim sisteminde doğal işlevlik bozulmaz.
 • Kapalı ameliyat olduğu için daha az yara olur ve kısa sürede iyileşir.
 • Bir yıl içerisinde istenilen kiloya ulaşılır.
 • Yan etki ve komplikasyonların oranı daha düşüktür.
 • Dengeli beslenilir.
 • Diğer bariatrik cerrahi uygulamalarına göre daha az hastanede kalınır.
 • Ağrı seviyeleri daha düşüktür.
 • Ülser gibi problemlerin ortaya çıkması en aza iner.
 • Gerekli olduğu takdirde diğer obezite cerrahilerine dönüştürülebilir.
 • Her türlü gıdadan az yiyerek tüketim sağlanmış olur.
 • Mide ve bağırsak yolundaki dengeki doğallık kaybolmaz.
 • Hem etkinlik hem de hasta konforu bakımından daha iyidir.
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sonuç

Daha öncede bahsettiğimiz gibi diğer tüm cerrahi operasyonlarında olduğu gibi mide küçültme ameliyatının da belli başlı riskleri vardır. Ancak bu riskler ve komplikasyonlar yine diğer cerrahi operasyonlara nazaran daha azdır. Ve üstelik daha kolay bir şekilde düzeltilme potansiyeli vardır. Her ne kadar belli başlı riskleri olsa da, faydaları daha da çoktur. Hastaların sadece ameliyattan sonraki beslenme alışkanlığına dikkat etmesi, egzersizlere başlaması ve bırakmaması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatının hayati riski var mı?

%1 oranında hayati risk taşır.

Tüp mide ameliyatının ölüm riski kaçtır?

Ölüm oranı binde birdir.

Tüp mide ameliyatında deri sarkması riski nedir?

Deri sarkması pek çok hastada meydana gelebilir. Egzersiz yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Ameliyat kapalı yöntem ile yapıldığı için sadece karın bölgesinde ufak kesi izleri olabilir. Ancak birkaç içerisinde görünmez hale gelebilir.

Tüp mide ameliyatının yan etkileri nelerdir?

Hastalar çoğunlukla ilk 3 ay katı gıda tüketiminde zorlandığı için kusma meydana gelebilir. Bir süre boyunca hastaların sıvı gıdaları tüketmesi gerekir. Midenin büyük bir bölümünün alınmasından dolayı asit salgısında ve pepsinojen salgısında azalma ortaya çıkar. Öte yandan proteinlerin emilimi % 50 oranında azaldığı için, ilerleyen zamanlarda hastaların bir kısmında ciddi protein eksiklikleri, kansızlık ve hormon eksiklikleri meydana gelebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣