Mide botoksu zararları düşünen kadın

Mide Botoksu Zararları & Riskleri Nelerdir?

Spor ve diyet ile istediği kiloya ulaşamayan kişiler, ameliyatsız kilo verme yöntemlerine sıklıkla başvuruyor. Gastrointestinal sistem üzerinden uygulanan yöntemler ile kilo verimini sağlayan işlemler, özellikle son yıllarda, büyük bir rağbet görüyor. Vücut kitle endeksi 35 kg/m2’nin altında olan kişilere yapılan bu uygulamalardan biri mide botoksudur. Ameliyatsız zayıflama seçenekleri arasında en yaygın olarak tercih edilen mide botoksu, cerrahi işleme gerek kalmadan kilo verdirmeyi sağlar. Peki mide botoksu nedir? Mide botoksunun yan etkileri var mı? Mide botoksu zararları nelerdir? Mide botoksu riskleri nelerdir? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan bu sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşabilirsiniz.

Mide Botoksu Nedir?

Botoks enjeksiyonlarının mideye uygulanması işlemine denir. Genel cerrahi ya da gastroenteroloji bölümleri içerisinde uygulanan mide botoksu işlemi, kişileri fazla kilolarından kurtarmayı amaçlar. Midenin hareketlerinin yavaşlatılmasını ve iştah hormonunun baskılanmasını sağlayan mide botoksu, diyetle ve sporla kilo veremeyen ya da diyeti hep yarım bırakan kişilere uygulanan bir işlemdir. 15 – 20 kilo fazlalığı olan kişilere tavsiye edilen bu işlem, diyet ve spor ile birlikte yürütülen bir tedavi programıdır.

Mide Botoksu Nasıl Etkisini Gösterir?

Mideye gıda alımından sonra, midedeki kaslar kasılarak gevşer ve bu gıdaların ince bağırsağa geçişi hızlanır. Bu süre, yenilen yemeğin içeriğine bağlı olarak farklılık gösterir. Yine yenilen yemeğe bağlı olarak kasların hızlı çalışmasından dolayı mide hareketi de hızlanır ve çabuk acıkma ortaya çıkar. Kişi iştahını bastıramadığında, yanlış beslenme düzeni uyguladığında ve spor yapmadığında düzensiz kilo alımı oluşur. Eğer mide kaslarının hızlı çalışması engellenirse, kilo alımı da belli bir düzeye inebilir.

Mide botoksu işlemi yaptıran kişilerin iştahı azalır ve geç acıkma ve çabuk doyma gibi durumlarla karşılaşır ve 15 – 20 kg arasında da bir kilo verirler. Botoks işleminde kullanılan ve mide hareketlerini yavaşlatan botoks maddesi, kas ve sinirlere enjekte edilir. 6 ay kadar etkisini sürdüren bu madde, mideye doğru etki eder ve zayıflamaya destek programı gibi görülür.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı?

Mide botoksunun yan etkilerinin olup olmadığı, özellikle de mide botoksu zararı var mı sorusu, pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Tıbbin her alanında uygulanan botoks maddesi için deneyler yapılmış ve araştırılmıştır. Bu yüzden bu maddenin yan etkileri oldukça azdır.

Herhangi büyük yan etkilere sahip olmayan mide botoksu işlemi, alerjik reaksiyonu olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Çünkü kişinin alerjik reaksiyonu varsa, farklı olan maddelere nedensiz bir tepki gösterebilir. Nitekim bu yüzden de alerjik kişilere, botoks işlemi yaptırmadan önce mutlaka kontrolü sağlanmalıdır. Peki mide botoksu mideye zarar verir mi? 3 – 6 ay boyunca midede etkinliğini devam ettiren botoks maddesi, mideye herhangi bir hasar ya da zarar vermez.

Mide Botoksu Zararları

Mide botoksu sanıldığının aksine cerrahi bir işlem değil, bir tür uygulamadır. 15 – 20 dakikada uygulanır ve midenin farklı bölgelerine enjekte edilir. Kalıcı etkilere sahip olmamakla birlikte ortalama ömrü 6 – 7 ay ile sınırlıdır. İlk aylarda dayanıklılığı daha fazla iken, ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş azalır ve ömrü kısalır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mide kaslarının kasılmasını azaltan ve sindirimi yavaşlatan bir uygulamadır. Normal bir hastanın ortalama sindirim süresi 4 saat iken, bu işlemi yaptıran hastanın ortalama sindirim süresi 12 saate kadar çıkmaktadır. Bu sayede kişinin tokluk hissi 3 kat daha fazla olur.

Yararları kadar mide botoksu riskleri de fazlasıyla merak ediliyor. Peki mide botoksunun zararları nelerdir? Aslında bu işlemin temelde herhangi bir riski ya da zararı bulunmaz. Ancak tabii ki yan etkileri vardır. Özellikle yan etkilerinin geçici olması da bu işlemin çok sık tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Öte yandan mide botoksu tek başına kilo verdirici değildir. Bu işlemi yaptıran hastanın, beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Dozaj Riski

Bu işlemin uygulanması gereken belli bir doz vardır ve bu doz aşıldığı ya da azaltıldığı takdirde kişi için risk taşır. Çünkü doz ne kadar fazla kullanılırsa, mide kasları da o kadar yavaşlar. Daha yavaş çalışan mide kasları daha az emilim ve daha hızlı kilo verme imkanı doğurur gibi görünebilir. Ancak kas sistemi çok düşürülürse, alınması gereken hem vitamin hem de mineral oranı da düşecektir. Böylece genel vücut sağlığı da olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle dozajın doğru oranda belirlenmesi büyük önem taşır. Eğer dozaj az bir şekilde uygulanırsa ne etki gösterir ne de fayda sağlar.

Botoks Alerjisi

Çok nadir bu durum olarak karşılaşılan botoks alerjisi, yalnızca kas hastalıklarına sahip kişilerde meydana gelir. Bunun için işlem öncesi hastanın genel sağlık durumu ve mevcut hastalıkları bilinmeli ve analiz edilmelidir. Bunun sonucunda kişinin botoks alerjisine sahip olduğu ortaya çıkarsa, mide botoksu işlemi uygulanamaz. Uygulandığı takdirde önemli riskler ortaya çıkabilir.

Mide Botoksu Faydaları

  • Fazla kilolardan kurtulmayı amaçlayan mide botoksu, ameliyatsız ve herhangi bir cerrahi müdahale olmadan yapılır.
  • Midenin hareketlerini yavaşlatır ve iştah hormonunu baskılar.
  • Diyet ve sporla desteklendiği takdirde her zaman olumlu sonuç verir.
  • Kişilerin iştahını azaltır ve geç acıkma ve çabuk duyma gibi sonuçlar verir.
  • Yaklaşık 15 – 20 kg aralığında bir kilo verimi sağlar.
  • Sedasyon altında yapıldığı için genel anestezi ihtiyacı duyulmaz.
  • Sadece 15 – 20 dakikada işlem tamamlanır.
  • Hastanede yatış gerekmez.
  • Endoskopi ile uygulanan bir yöntem olduğundan dolayı hasta işlemden sonra günlük yaşantısına geri dönebilir.
  • Ve yine endoskopi ile uygulanan bir işlem olduğu için sonrasında herhangi bir ağrı oluşturmaz.
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sonuç;

İşlemin yanlış uygulanması ve kas hastalığı çeşitlerinden bazılarına yatkın hastalara uygulanması durumu mide botoksu zararları ile ilgilidir diyebiliriz. Bunların yanı sıra herhangi bir risk ya da yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında herhangi bir alana tahribat verilmemelidir aksi takdirde kanama meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ek tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu riskler oldukça nadir olarak görülür.

Yine mide botoksunun yan etkileri olarak birkaç günü aşmayan mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler olabilir. Bu gibi durumlarda ilaç verilebilir. Ancak bu tip durumlar her hastada olmaz ve tamamen geçici bir olaydır. Mide botoksunun etkisi geçmediği süre boyunca, doğru diyet yapılmalıdır. Çünkü obezite tedavisine destek olan mide botoksunun etkisi, doğru beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Doğru bir şekilde beslenilmediği ve etkisi geçtiği takdirde kilo almaya devam edilir. Burada unutmamanız gereken şey şudur, mide botoksları uygun diyetler ile etkisini artırır. Tek başına kilo vermek için kesinlikle yeterli değildir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Bu işlemde kullanılan ilacın tüm etkisi 4 – 6 ay içerisinde vücuttan tamamen silinir ve bu yüzden kalıcı bir hasar oluşturmaz.

Mide botoksundan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

Özellikle fast food tarzı yağlı ve karbonhidrat içerikli besinler tüketilmemeli. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenilmelidir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fast food gibi hızla tüketilen gıdaların yanı sıra asitli içecekler tüketilmemelidir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.