karpal tünel sendromu nedeniyle eli ağrıyan kişi

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, kimi zaman tek elde, kimi zamanda iki elde de görülen ve eldeki 3 parmağı etkileyen bir rahatsızlıktır. El bileğinin orta bölümünde yer alan medyan sinir, ilk 3 parmağa giden sinirleri içerisinde bulundurur. Çeşitli el bileği problemlerine bağlı olarak bu sinirler baskı altında kalabilir. Böyle durumlarda söz konusu parmaklarda uyuşma ve güç kaybı kendisini göstermektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel, elin avuç içi olarak bilinen bölümünde bulunan, çevresi kemiklerle ve bağlarla dolu olan bir tünel ya da kanaldır. Bu kanal içerisinde yer alan medyan sinir, eğer baskıya uğrarsa, parmaklarda güçsüzlük, uyuşukluk, karıncalanma ve yorgunluk oluşabilmektedir.

İleri Derece Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Hastalığın tedavi edilmemesi ilerlemesi durumunda avuç içi kas erimeleri, parmaklarda güç kayıpları, el ile sıcağı ve soğuğu ayıramama gibi olumsuz durumlar oluşabilmektedir. Erken teşhis edilen hastalarda, medyan kanalda sinir hasarının kalıcı olmaması adına tedavi sürecine hemen başlanmalıdır. Aksi halde parmakların hareket kabiliyeti ve hissetme özellikleri ortadan kalkabilir. Bu da hastaların cerrahi yollarla tedavi edilebilme şansının da kalmadığını gösterir.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Genellikle 40 yaşını aşmış kadınlarda daha çok karşılaşılan bu rahatsızlık, çok sayıda nedene bağlı olarak her yaştan ve cinsiyetten insanda ortaya çıkabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Kendi Kendine Geçer mi?

Hastalığın hangi sebepten dolayı ortaya çıktığı, kendi kendine geçip geçemeyeceğini belirler. Herhangi bir fiziksel bozukluğa bağlı olarak oluşmuşsa, kendi kendine geçmesi beklenemez. Ancak menopoz dönemine ya da gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkarsa, bir süre sonra kendi kendine iyileşmesi beklenir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Hastalarda geceleri uyurken elin şişmiş olduğu hissiyatı ya da uyuştuğu hissiyatı ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde parmakların sertleştiği ve ellerin gerildiği de hissedilebilir. Ancak gözle bakıldığında hiçbir fark görülmemektedir. Böyle durumlarda hastaların ellerini sallamaları ve ovalamaları işe yarar. Kimi zaman geceleri birden fazla uyanmaya neden olan bu hastalık, hastaların çok ciddi uyku bozuklukları yaşamalarına neden olur. Elde sinir sıkışması belirtileri genel olarak şunlardır:

  • Parmaklarda uyuşukluk
  • Rahatsızlık
  • Şişme hissi
  • Güç kaybı

Karpal Tünel Sendromu Testi

Hastalarda, el bileğine refleks çekiciyle vurularak, hastanın parmaklarından elektrik çarpması hissi alması beklenir. Bu işleme tinel bulgusu adı da verilmektedir. Öte yandan EMG testiyle de teşhis koyulabilmektedir. Bu iki test yöntemiyle teşhis koyulabilmekte ve diğer test yöntemlerine gerek kalmamaktadır. Ancak bazı hastalarda manyetik rezonans görüntüleme yapılması gerekebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Konservatif Tedavi

Hastalarda herhangi bir duyusal ya da motor bozukluğu yoksa, özel üretilmiş bilekliklerle geceleri uyumak oldukça yararlı olmaktadır. Öte yandan bölgeye hidrokortizon uygulaması yapıldıktan sonra da hastalarda büyük rahatlama olduğu görülür.

Karpal Tünel Sendromu Fizik Tedavi

Hastalığın teşhisi koyulduktan sonra fizik tedaviye başlanması, büyük oranda faydalı olmaktadır. Fizik tedavi teknikleriyle amaçlanan, hastanın herhangi bir ameliyat geçirmeden iyileşmesidir. Bunun için de hastanın şikayetlerini azaltmak veya ortadan kaldırmak yeterli olmaktadır. Ancak hiçbir sonuç alınamayan hastalarda cerrahi yöntemlerden faydalanılması gerekmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı

İlaçlara, bilekte sinir sıkışması için üretilen özel bilekliklere ya da fizik tedaviye yanıt vermeyen hastalarda, ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Median sinirin üzerindeki baskının ameliyatla kaldırılması, aynı zamanda bu sinirin daha fazla hasar almamasını da sağlar. Böylece hasta şikayetlerinden kurtulurken, aynı zamanda ileride yaşayabileceği çok daha ağır semptomlardan da kurtulmuş olur. Bu yüzden hastalığın tedavisinde cerrahi yöntemlerin yeri büyüktür.

Ameliyat Sonrası

Hastalığın cerrahi yollarla tedavisi oldukça kolaydır. Bu yüzden hastaların aynı gün taburcu olması sağlanır. Ameliyat esnasında lokal anestezi kullanılması da, hastanın aynı gün gündelik yaşamına dönmesini sağlayacaktır. Ancak, el sinir sıkışması nedeniyle ameliyat edilen elin, iyileşene kadar kullanılmaması ve korunması büyük önem arz etmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel, bir veya her iki el bileğinde görülen sinir dokusundaki hasardır. Elde uyuşukluk ve ağrıya neden olan hastalık, güç kaybına sebep olmaktadır.

Karpal tünel sendromu kendiliğinden geçer mi?

Karpal tünel sendromu, menopoz ve gebelik dönemine bağlı ortaya çıktığında düzeltme gösterebilir. Ancak doku hasarı veya meslek gereği fazla kullanım nedeniyle ortaya çıkması durumunda tedavi görmeden düzelme göstermez.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Doktorları

Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.