Sinüzit ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Farkı Anlamaya Çalışan Kadın

Sinüzit ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark

Sinüzit ve soğuk algınlığı hastalıklarının semptomatik belirtileri, çok sık karıştırılan bir durumdur. Soğuk algınlığı sizde burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterebilir. Ancak bu aynı zamanda sinüs enfeksiyonuna da işaret edebilir ve her ne kadar belirtileri benzerlik gösterse de bu iki rahatsızlık arasında farklı, belirleyici işaretler vardır.

Soğuk Algınlığı ve Sinüzit Arasındaki Belirgin Farklara Hızlı Bakış

Soğuk Algınlığı Sinüzit
Semptomlar 3 ila 5 gün arasında görülür. Semptomlar 10 günden fazla sürer.
Berrak ve sulu burun akıntısı vardır. Koyu, sarı veya yeşil burun akıntısı vardır.
1-2 gün süren düşük dereceli ateş görülebilir. 4 günden fazla süren yüksek ateş görülebilir.
Baş ağrısı vardır. Eğilip kalkma ile artmaz veya azalmaz. Gözlerin arkasında eğildikçe artan ağrı olur.
Halsizlik görülür. Halsizlikle beraber yoğun eklem ve kas ağrıları vardır.
  Kalıcı ağız kokusu olur.
  Nadiren kusma ve bilinç bulanıklığı olabilir.
  Yoğun göz ve baş ağrılarında ışığa duyarlılık gelişebilir.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Üst solunum yollarında (burun ve boğaz) gerçekleşen viral bir enfeksiyondur. Halk arasında ”nezle” olarak da bilinir. Birçok virüs çeşidi soğuk algınlığına neden olabilir. Bu virüsler genellikle zararsızdır. Bununla birlikte sağlıklı, yetişkin bir bireyin yılda iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanması normaldir. En fazla risk altında olan yaş grubu ise 6 yaşından küçük çocuklardır. Özellikle bebeklerde soğuk algınlığı, yetişkinlere oranla daha uzun seyreder. Bununla beraber ilk 6 ay anne sütünden geçen antikorlar sayesinde iyileşme süreci daha hızlı olur.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Hastalığın semptomları, virüse maruz kalındıktan 1 ila 3 gün sonra kendini gösterir. Son dönemde koronavirüs belirtileri ile de çok sık karıştırılan nezlenin genel belirtileri şu şekildedir:

 • Burunda tıkanıklık ve akıntı,
 • Hapşırma,
 • Boğaz ağrısı,
 • Eklem ve kas ağrıları,
 • Halsizlik,
 • İleri seviyede ateş.

Hastalık devam ederken burun akıntısında renk değişiklikleri görülme ihtimali vardır. Bu durumun bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisi olup olmadığını anlamak için bir uzman tarafından muayene edilmeniz gereklidir. Nezlede genellikle burun akıntısında oluşan sarı ve yeşilimsi renk değişiklikleri bakteriyel enfeksiyona bağlı olmaz. Bu hastalığın seyrinde gerçekleşen normal bir durumdur.

Çocuklarda Semptomlar Daha Ağır Olabilir

Yetişkinlere nazaran çocuklar bu hastalığı daha ağır belirtilerle atlatabilirler. Bu belirtiler genellikle şu şekildedir:

 • Yenidoğanlarda 3 aya kadar yüksek ateş,
 • Hırıltı,
 • Kulak ağrısı,
 • Öksürük,
 • İştahsızlık,
 • Nadiren kusma ve ishal.

Sinüzit Nedir?

Sinüsleri kaplayan dokunun iltihaplanması ve şişmesi durumudur. Viral ve bakteriyel olmak üzere 2 çeşidi vardır. Viral sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjik hastalıklara eşlik edebilir. Bakteriyel olanı ise nezle sırasında bakterilerin sinüslerde hapsolmasından kaynaklı ikincil bir enfeksiyondur. Sinüs enfeksiyonları; akut, subakut ve kronik sinüs olmak üzere üç şekilde görülmektedir:

Akut Sinüzit

Kısa süreli olan sinüs enfeksiyonudur. Soğuk algınlığının neden olduğu viral enfeksiyonlarla birlikte 15 güne kadar sürer. Ayrıca mevsimsel alerjiler de akut sinüs enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

Subakut Sinüzit

Subakut sinüzit, akut sinüs enfeksiyonundan biraz daha uzun sürer. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar veya mevsimsel alerjilerle ortaya çıkan subakut sinüs enfeksiyonlarının ortalama süresi 3 aydır.

Kronik Sinüzit

Kronik sinüzit, isminden de anlaşılacağı üzere 3 aydan fazla süren sinüs enfeksiyonudur. Bu hastalıkta geçmeyen sinüzit ağrısı; tüm yüze, boğaza ve kulaklarda hissedilebilir.

Sinüzit Belirtileri

Elmacık kemiklerinizin arkasında, gözlerinizin ve alnınızın çevresinde bulunan hava dolu boşluklarda enfeksiyon oluşması halinde yüz ağrılarınız olma ihtimali vardır. Bununla beraber görebileceğiniz belirtiler şu şekildedir:

 • Burunda tıkanıklık ve akıntı,
 • Gözler, burun ve alın çevresinde ağrı ve şişlik,
 • Baş ağrısı,
 • Koyu geniz akıntısı,
 • Nadiren kulak ağrısı,
 • Öksürük,
 • Üst çenede ve dişlerde ağrı,
 • Ağız kokusu,
 • Halsizlik.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri

Yetişkinlere göre çocuklarda sinüzitin varlığının tespit edilmesi daha zordur. Yaygın olarak çocuklarda görülen sinüzit belirtileri şu şekildedir:

 • 2 haftalık bir süre içinde geçmeyen soğuk algınlığı belirtileri,
 • Yüksek ateş,
 • Kalın ve koyu burun akıntısı,
 • Ortalama 10 günden fazla süren öksürük.

İlerlemiş Sinüzit Belirtileri

Tedavi edilmemiş veya edilemeyen sinüs enfeksiyonları ilerleyen zamanlarda daha ağır belirtiler gösterir. Bununla beraber ciddi bir enfeksiyona sebep olacak belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yüksek ateş,
 • Çok şiddetli baş ağrıları,
 • Alın bölgesinde şişlik ve ağrı,
 • Bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi,
 • Çift görme vb. gibi görme bozuklukları,
 • Boyun bölgesinde tutulmalar.

Soğuk Algınlığı ve Sinüzit Tanı Yöntemleri

Her iki hastalık için de farklı yöntemler mevcuttur. Nezle, genellikle doktorun yaptığı muayene sırasında teşhis edilmektedir. Bununla beraber hekim, çeşitli kan tahlilleri ve akciğer grafisi ile kesin tanı koyar. Sinüzit için de bazı görüntüleme teknikleri (Bilgisayarlı Tomografi-BT veya Manyetik Rezonans-MR) sinüslerinizin durumu hakkında bilgi verir. Burun ve ağızdan alınan sürüntü örnekleri de hastalık hakkında bilgi verir. Ayrıca sinüs muayenesine ek olarak çeşitli alerji testleri de yapılabilir.

Sinüzit Neden Oluşur?

Sinüs enfeksiyonlarının oluşması için birden fazla sebep bulunmaktadır. Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eden bakteriyel üremeler, çarpık septum (burun delikleri arasındaki duvar), nazal polipler ve diğer tıbbi durumlar da sinüslerde tıkanmaya sebebiyet vererek iltihaplanmaya neden olur.

Soğuk Algınlığı ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Soğuk algınlığına nazaran sinüs iltihaplanmalarında daha kapsamlı ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sinüzit için mevcut olan tedaviler aşağıdaki gibidir:

Kortikosteroidler, Ağrı Kesici ve Antibiyotikler

Sinüs iltihapları için yapılan tedaviler; hastanın yaşı, sinüzitin altında yatan sebep, hastalığın ne tür bakteri veya virüslerden kaynaklandığı gibi nedenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle burun tıkanıklığını gidermek için nazal kortikosteroidler (burun spreyleri), oral veya enjekte edilen kortikosteroidler, ağrı kesiciler ve antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır.

İmmünoterapi

Alerjik reaksiyonlarınızın sinüs enfeksiyonlarına sebep olduğu durumlarda ise immünoterapi uygulanır. Bu tedavi yöntemi, vücudunuzun belli alerjenlere direncini azaltmak amacıyla yapılmaktadır.

Ameliyat

Tedaviye veya ilaca dirençli vakalarda sinüzit ameliyatı bir seçenek olabilir. Endoskopik sinüs cerrahisinde, tıkanmaya bağlı olarak doktorunuz, fazla olan dokuyu veya polipleri temizler.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

”Soğuk algınlığı nasıl geçer?” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Nezle hastalığı için kullanılan birkaç farklı tedavi vardır. Bununla birlikte nezle, viral enfeksiyonlara bağlı olarak geliştiği için tedavisinde antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Ancak kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bunlar genellikle ağız ve burun spreyleri, ağrı kesiciler ve çeşitli vitamin destekleridir. Hastalık sürecinde kullanacağınız tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yazılmış olmalıdır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Soğuk algınlığı ve sinüzit hastalıklarının aşısı yoktur. Ancak virüs ve bakterilerden korunmak için alabileceğimiz bireysel tedbirler vardır.

 • Hijyen: Virüs ve bakterilerden korunmak için en öncelikli şart, kişisel hijyeninizi sağlamaktır. Bunun içinde el hijyeni en önemlisidir. Bu anlamda ellerinizi sık sık yıkamak ve ondan sonra alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanmanız gerekir.
 • Dengeli Beslenme: Virüs ve bakterilerden korunmanın en iyi yolu, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Mesela protein, mineral ve vitaminden destekli bir sağlıklı beslenme programı uygulamanız önemlidir. Alanında deneyimli bir diyetisyenden yardım alarak kendinize en uygun sağlıklı beslenme programını uygulayabilirsiniz.
 • Nemli Sinüsler: Sık sık sinüs enfeksiyonu geçiren veya mevsimsel alerjilere yatkın bir bünyeniz varsa, düzenli aralıklarla sinüslerinizi nemlendirmeniz tıkanıklığa engel olacaktır. Bunun için orta sıcaklıkta bir kabın içine su koyarak hafifçe üzerine eğilip buharı solurken, başınızın üzerinden bir havlu geçirin. Buharın yüzünüze doğru gelmesine dikkat edin. Bunun yerine sıcak bir duş almak da size iyi gelecek yöntemlerden biridir.
 • Temiz Burun Kanalları: Burun kanallarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bunun için doktorunuzun önereceği özel sprey ve yıkama solüsyonlarını kullanabilirsiniz.
 • Düzenli Spor Yapmak: Zinde ve sağlıklı bir bünye için düzenli spor yapmak her şeyden önce güçlü bir bağışıklığa sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle haftada en az 2 veya 3 kez size en uygun sporu yapmanız gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sinüzit baş ağrısı yapar mı?

Sinüs enfeksiyonlarında baş ağrılarınız olabilir. Ancak baş ağrısı soğuk algınlığı enfeksiyonunda da görüldüğü için belirleyici bir semptom değildir.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Soğuk algınlığı için kullanılan birkaç farklı tedavi vardır. Doktorunuzun sizin için belirlediği ağız ve burun spreyleri, ağrı kesiciler ve çeşitli vitaminlerle hastalığın kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sinüzit geçmeyen bir hastalık mı?

Uygun şekilde tedavi edildiği takdirde sinüzit sorunsuz iyileşir. Ancak diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına göre daha uzun sürer.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Doktorları

Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.