Saçta Kepek Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Saçta kepek sorunu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç Kepeği Nedir?

Kafa derisinin çeşitli sebeplerle pul pul dökülmesine neden olan ve birçok kişide görülen yaygın bir durumdur. Saçta kepeklenme, belli zamanlarda çeşitli sebeplere bağlı oluşabilir ve bu normaldir. Ancak geçmeyen ve artan kepek sorunları yaşıyorsanız, bu sorunun nedenlerini araştırmanız gerekir. Bunun için bir uzmana başvurmanız yeterlidir.

Saçta Kepek Neden Olur?

Omuzlarınıza dökülen beyaz pulları fark ettiğinizde aklınıza gelecek ilk soru bu olacaktır. ”Saçtaki kepek neden olur” sorunuza en doğru yanıtı verecek kişi tabi ki başvuracağınız uzmandır. Çünkü kepeklenmenin nedenleri kişiye göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte literatürde geçen genel sebepler şu şekildedir:

 • Kuru Bir Cilde Sahip Olabilirsiniz: Saçta kepek ve kaşıntı problemi yaşıyorsanız kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunu anlamak saçınızın yağlanma sıklığını gözlemleyebilirsiniz. Kafa derimizin altında bulunan yağ bezleri her gün belli bir miktarda yağ üretir. Bu sebeple sağlıklı bir saçın yağlanma süresi ortalama 2 ila 3 gündür. Eğer saçlarınız 3 günden fazla bir sürede yağlanmıyorsa bu kafa derinizin kuru olduğunu gösterir.
 • Yetersiz Şampuan Kullanımı: Kuru ciltler gibi yağlı ciltler de kepeklenmeye sebep olabilir. Banyoda şampuanı çok az kullanıyorsanız saçlarınızı yeterince temizlemiyor olabilirsiniz. Bu durumda kafa derisinde biriken yağ, saç kepeklenmesine neden olur.
 • Bilinmeyen Bir Sağlık Sorunu: Farkında olmadığınız bir sağlık problemine bağlı olarak da saçta kepek sorunu yaşayabilirsiniz. Seboreik dermatit, mantar enfeksiyonu, alerjik temas dermatiti ve sedef hastalığı gibi sağlık problemlerine sahip olabilirsiniz.

Saçtaki Kepeklenmenin Belirtileri Nelerdir?

Kepeklenme kendini birkaç belirti ile hemen gösterebilir. Sıklıkla görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Saç derisinin kaşınması,
 • Kafa derisinde kızarıklık,
 • Beyaz pullanma,
 • Kuru saçlar.

Kepekli Saç Tanısı Nasıl Konulur?

Kepeklenme, doktorunuzun muayene ile kolaylıkla teşhis edebileceği bir sorundur. Kısa bir saç ve kafa derisi muayenesinden sonra tanı konulabilir.

Saçtaki Kepek Nasıl Geçer ve Tedavi Şekilleri Nedir?

Evde doğal yöntemler kullanarak sorunu gidermek için çabalamadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmenizi öneririz. Bunun yanında saçta kaşıntı ve kepeklenme probleminin önüne her zaman geçilebilir. ”Kepekli saça ne iyi gelir?” veya ”Saçtaki kepek nasıl geçer?” sorularınıza en iyi yanıt, yine doktorunuzdan gelecektir. Ancak bilinen bazı tedavi seçenekleri içinde saç bakımı rutinleri, kullanılan şampuan türleri ve doğal yağlar olduğunu belirtebiliriz.

Bilinen tedavi uygulamalarını genel olarak sıralayacak olursak şu şekildedir:

Tedavi Etkili Şampuanlar

Bu şampuan türleri herkeste farklı etki etmekle birlikte sizin için en uygun öneriyi doktorunuz verecektir. Bir uzman tarafından muayene edildikten sonra size özel reçete edilen şampuanı kullanmak en doğru tercih olacaktır. Bunlardan sık kullanılanları şunlardır:

 • Pirition Çinko: Pirition çinko birçok kepek şampuanının ortak bileşenidir. Anfungal ve antibakteriyel özelliğe sahip olması sebebiyle kaşıntı ve enfeksiyon gibi sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Ketokonazol: Mantarı önleyici bir bileşendir. Antifungal tedavide kullanılır. Bununla beraber bazı yan etkileri de bulunur. Bunlar; saç derisinde tahriş, soyulma veya saç dokusunda değişikliklerdir.
 • Salisilik Asit: Yenileyici etkisiyle ölü deriyi temizler. Genellikle kafa derisini ölü deriden arındırmak için kullanılır.
 • Selenyum Sülfit: Bu bileşenin de mantar önleyici özelliği bulunmaktadır. Antifungal tedavilerde kullanılır.
 • Kömür Katranı: Sebum üretimini azaltır. Enfeksiyonu önler ve antifungal etkisi vardır. Güçlü etkileri sebebiyle kömür katranlı şampuanlar sıklıkla doktorlar tarafından önerilir.

Tedavi edici şampuanlardan farklı bileşenlerden oluştukları için yan etkileri olabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Doğal Çözümler

Doğadan elde edilen, kimyasal olmayan ve özellikle kafa dersindeki kepeklenmeyi, kuruluğu ve kaşıntıyı önleyen yağlar ve karışımlarla saç bakımı yapmak tercih edilen diğer tedavi türlerindendir. Hatta saç ekimi sonrası kaşıntı problemi için de bazı hekimlerin önerdiği doğal çözümler bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri de şampuanlarda olduğu gibi doktor tavsiyesi ile kullanmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Kepeklenme tedavisinde en sık kullanıldığı bilinen bitkisel ürünler aşağıdaki gibidir:

 • Hindistan Cevizi Yağı: Saç bakımı ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan yağlardan biridir. Saç hasarlarına karşı etkili koruma sağladığı bilinmektedir.
 • Aloe Vera: Aloe Vera’nın içinde bulunan, zengin mineral ve vitamine sahip jeli sayesinde birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. ”Saç kepeğine ne iyi gelir?” sorusu olanlar için evinizde bir saksı Aloe Vera çiçeği varsa bu tedavi için iyi bir tercih olabilir. Cilt enfeksiyonlarının giderilmesinde etkili olan Aloe Vera, saç derisindeki kaşıntı, yara veya kızarıklıklara da çok iyi gelmektedir.
 • Limon Yağı: Özellikle mantar enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinen limon yağı, kepeğin azalmasına da katkı sağlar. Özellikle kepeğe neden olacak mantar türlerinin oluşumunu engellediği için saç bakımlarında sıklıkla tercih edilir.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacının geçmişten bugüne geleneksel bir ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bazı cilt bakımı ürünlerinin içinde bu yağa rastlayabilirsiniz. Çay ağacı yağının bakteri ve virüsleri öldürücü etkisi çok güçlü olduğundan yine kepeklenmeyi önlemek veya tedavi etmek için kullanılan yağlar arasındadır.

Sağlıklı Beslenme

Saç kepeklenmeleri ve dökülmeleri gibi problemler genellikle vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanır. Doktorunuz çeşitli kan tahlilleri yaparak bağışıklık sisteminiz hakkında bilgi edinir. Eğer vitamin ve mineral eksikliğiniz varsa en uygun tedaviye başlayarak bir de diyetisyen muayenesinden geçmeniz gerekir. Çünkü vücutta bulunan bu eksikliklerin en temel nedenlerinden biri beslenme bozukluklarıdır. Sağlıklı bir beslenme programı ile bunun önüne geçebilirsiniz.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Kepek problemini çoğu insan yaşayabilir ama bazı faktörler sizi kepeklenmeye daha yatkın kılabilir. Bilinen risk faktörleri şu şekildedir:

 • Yaş: Yaşınız ilerledikçe kepek problemleriniz de aynı oranda azalır. Saçta kepek problemi çoğunlukla genç erişkinlik yıllarında başlayıp, orta yaşlara kadar devam eder.
 • Cinsiyet: Erkekler kadınlara oranlara daha fazla kepeklenme problemiyle karşılaşırlar. Saç ile birlikte bazen sakalda kepek görülebilir. Sakal kepeği tedavisi de saç kepeğinde olduğu gibidir. Erkekler, saç dökülmesi gibi problemleri de kadınlara kıyasla daha yoğun yaşarlar. Hatta bazen bu problem kelliğe kadar gidebilir.
 • Çeşitli Hastalıklar: Sinir sistemi hastalıklarının kepeklenmeyi tetiklediği bilinmektedir. Özellikle Parkinson hastalığında ve yoğun strese maruz kalındığında saçta kepeklenme olasılığı artar.

Kepeklenmeyi Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Kepeklenme riskinizi en aza indirmek için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • Düzenli Saç Bakımı: Haftada en az 1 veya 2 kez saçlarınıza iyi gelen bitkisel yağ karışımı kullanın. Karışımın her seferinde 30 dk. beklemesi yeterlidir.
 • Sağlıklı Beslenme: Protein, mineral ve vitaminden zengin sağlıklı bir diyet programı uygulayın. Uzman bir diyetisyen tarafından size özel hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı ile kepeklenme riskinizi en aza indirebilirsiniz.
 • Stresten Uzak Durun: Sinir sistemi hastalıklarının kepeklenmeyi tetiklediği bilinmektedir. Bu sebeple elinizden geldiği kadar stresten uzak durmaya çalışın. Her gün 10 dk. süren nefes egzersizleri yaparak veya kendinize özel vakit ayırarak hobilerinizle uğraşmak size bu konuda çok yardımcı olacaktır.
 • Doğru Şampuan Kullanımı: Her şampuan her saça uygun değildir. Bu yüzden saçınıza iyi gelen bir şampuan tespit edip, sürekli onu kullanın. Her seferinde aynı şampuanı kullanmaya çalışın. Çünkü sık sık değiştirilen şampuanlar saç derisinin doğal yapısını bozabilir ve kepeklenmeyi tetikleyebilir.
 • Kimyasallardan Kaçının: Saç şekillendiriciler ve kimyasal içerikli şampuanlar saç sağlığınızı tetikleyen başlıca ürünlerdir. Mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanmaya çalışmanız daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saçtaki kepek nasıl gider?

Kepeklenme problemleri için birkaç tedavi yöntemi vardır. Medikal şampuanlar ve bazı bitkisel ürünler kullanılarak kolaylıkla giderilebilir. Ancak geçmeyen ve yoğun kepek problemi yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Size hangi tedavi şeklinin uygun olacağını en doğru şekilde belirleyecek olan kişi doktorunuzdur.

Saçtaki kepeğe ne iyi gelir?

Kepek problemlerine iyi gelen bazı doğal yağlar vardır. Bunun yanında önlemek ve iyileştirmek için sağlıklı beslenme, düzenli saç bakımı, stresten uzak durmak, kimyasallardan kaçınmak ve doğru şampuan kullanımı gibi alışkanlıklar edinmeniz faydalı olacaktır.

Kıvırcık saçta kepek görülme oranı diğerlerine göre daha fazla olur mu?

Kepeklenmenin saç tipleri ile bir ilişkisi yoktur. Ancak çok kuru veya çok yağlı saçlara sahipseniz kepeklenme riskiniz artabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣